araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Hayran Bırakan Manzara: Levent Vadisi Seyir Terası

Levent Vadisi Seyir Terası; doğa tutkunlarının popüler uğrak noktalarından biridir. Çünkü muazzam bir manzarası ve ekolojik değeri vardır. Fakat ne yazık ki bu doğal mirasa gerektiği özen gösterilmemekte ve uzun zamandır ihmal edildiği bilinmektedir.

Neyse ki geçtiğimiz yıllarda Levent Vadisi’yle ilgili çalışmalar artırılmış ve bu bölge turizme kazandırılmıştır.

Levent Vadisi Özellikleri

Malatya-Akçadağ ilçesindeki Levent Vadisi’nin 65 milyon yıllık bir tarihe sahip olduğu söylenmektedir.Vadinin içinde Neolitik dönemden kalan çeşitli kalıntılar vardır. Vadideki çukurları, kaya oluşumlarını buna örnek göstermek mümkündür. Öte yandan buradaki bitki örtüsünün de milyonlarca yıllık bir geçmişi olduğu iddia edilmektedir. Nitekim ekolojik yaşam konusunda meraklı olanlar da bu yüzden burayı sık sık tercih etmektedir.

Levent Vadisi Gezilecek Yerler

Levent Vadisi’nin uzunluğu ortalama 28 kilometredir. Bir baştan diğer başa gezilmesi zordur. Fakat en önemlisi fizyolojik bakımdan değerli olan mağaraları ve kaya oluşumlarını görmek gerekir.

Mağaralar bazı bölgelerde daha fazla yoğundur. Örneğin Taşköy, Kozalak Köyü, Küçükkürne ve Bağköy adlı köyler bunlardandır. Ayrıca buna ek olarak vadideki bazı köylerde de farklı mağara oluşumları mevcuttur. Fakat genel olarak en fazla mağara oluşumu buralarda görülmektedir.

Uçurum ve mağara gibi ekolojik yönden değerli olan bu oluşumların yanı sıra valiliğin ve Malatya Belediyesi’nin yapmış olduğu seyir terasına da uğramak lazımdır.

Levent Vadisi Seyir Terası Özellikleri

Seyir terası vadinin daha görünür olmasını sağlamak ve burayı turistik açıdan cazip bir yer haline getirmek amacıyla28 kilometre boyunca uzanan kayalıkların merkezi noktasında konumlanmıştır. 104 metre yüksekliğindeki Levent Vadisi Seyir Terası gözlem terası yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı durumundadır. Kültürel varlıklarıyla ve jeolojisiyle Anadolu’nun önemli jeoarkeolojik merkezlerinden biri olan Levent Vadisi; bu seyir terasıyla daha iyi tanıtılma imkanı bulmuştur. Kaya tırmanışı, paraşüt, doğa yürüyüşü, izcilik ve kampçılık gibi alternatif turizm faliyetleriyle sportif faaliyetlerin bir arada icra edilebildiği Levent Vadisi  tablolarla yarışan manzarasını tüm ziyaretçilerine aynı cömertlikle sunmaktadır. Levent Vadisi Seyir Terası tamamıyla camdan yapılmış olup çelikten kolonlar ile dik bir kaya bloğuna bağlanmıştır. Burada Levent Vadisi’nin tümünü izleme olanağı bulmanız mümkündür. Bu terasa çıkarken teleferik kullanılmaktadır ve bu sırada vadiyi inceleme fırsatınız olacaktır.

Levent Vadisi’nde Ne Yapılır?

Burada hiking (doğa yürüyüşü) yapılabilir. Valilik, çeşitli doğa sporlarının yapılması adına burada çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca burada küçük bir kafeterya da mevcuttur. Eşsiz manzarayı izlerken çayınızı yudumlayabilir, huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Terasta otopark alanı yer almaktadır. Kış mevsiminde beyazlara bürünen vadiyi o zamanlarda da ziyaret etmeniz mümkündür ve yine güzel vakit geçireceğiniz kesindir fakat hususen yaz mevsiminde ziyaret etmeniz önerilir. Yeşilliklerin arasında yapacağınız doğa gezisi sizin için unutulmaz bir anı olarak kalacaktır.

Levent Vadisi Seyir Terası Ulaşım

Yazımızı okuduktan sonra buraya gidesiniz geldiyse ve Levent Vadisi Seyir Terası’na nasıl gidilir? diye  merak ediyorsanız bu terasın Levent Köyü sınırları içerisinde, Doğanlar Mahallesi’nde yer aldığını belirtelim. Malatya – Kayseri karayolu üzerindeki Levent Vadisi’ne özel aracıyla gelecek olanların bu yolu izlemesi gerekmektedir. Levent Köyü tabelası takip edilerek buraya ulaşım sağlanabilir. Levent Köyüne sapılır, vadiye ulaşmanız 10 dakikayı bulmaz. Fakat özel aracınız yoksa Malatya merkezden saat başı kalkan Levent Köyü otobüslerini kullanmalısınız. Köye geldikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından vadiye ulaşacaksınız.

Malatya gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken Levent Vadisi ve Seyir Terası, sizi kendi bünyesinde doğaya, huzura ve keyifli bir tatile davet etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı