araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Iğdır Havalimanı Bilgileri

Iğdır Havalimanı 

Ülkemizin en doğusuna gittiniz mi? Gitmediyseniz mutlaka gidin. Hemen Iğdır Havalimanı uçak bileti alınarak hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sınır kenti olan Iğdır’a karayoluyla gitmek günlerinizi alabilir. Hava yolu, ulaşımınızı kolaylaştırır ve hızlandırır. Kentte bulunan Iğdır Havalimanı, şehir merkezine 16 km’lik mesafede yer almaktadır. Havalimanı ile ilgili Iğdır Havalimanı uçuşları hangi illere yapılmaktadır? Hangi havayolları Iğdır’a uçmaktadır? Iğdır Havalimanı ulaşım seçenekleri nelerdir? Havalimanından nasıl ulaşım sağlayabilirim? Kuruluş tarihi ne zamandır? Iğdır Havalimanı iletişim bilgileri nasıldır? Benzeri çok fazla sorular sorulmaktadır. Soruların bütün cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz. Iğdır Havalimanı’na dair bütün bilgiler ve detayları…

ığdır havalimanı

Iğdır Havalimanı Kuruluş Tarihi

Ülkemizin en doğusunda bulunan Iğdır Havalimanı şehir merkezine 16 km’lik mesafede konumlandırılmıştır. Iğdır Havalimanı ne zaman açıldı? Diye merak edebilirsiniz. Hemen cevabını verelim ki inşaatına 1996 yılında başlanmış. Uzun süren çalışmalar neticelenmeden 2001 yılında inşaat süreci durdurulmuştur. 9 yıl boyunca beklemede kalan havalimanının yapımına 12 Haziran 2010 yılında atılan temelle yeniden başlanmış. Daha önceki serüvenine nazaran 2 yıl gibi kısa bir sürede bitirilmiştir. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Temmuz 2012 yılında hizmete açılmıştır.

Iğdır Havalimanı için THY bir reklam filmi çekmişti. 2014 yılının Mart ayında çekilen bu reklam filmi Antalya’da çekilmiştir. Antalya’nın Korkuteli’nin İmecik Köyü’nde gerçekleştirilen çekimle havalimanının reklamı yapılmıştır. 250 m* 24 m taksirutu, 45 m * 3000 m pisti, 120 m * 240 m apronu, 5 tane uçak park alanı ve 7528 metre uzunluğunda çevre yolu bulunan havalimanın adı 2017 yılının Nisan ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Gelen yolcu, giden yolcu ve VIP salonu bulunan havalimanın kapalı alanı 3500 metrekaredir.

ığdır havalimanı adres

Iğdır Havalimanı Uçuş Bilgileri

Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle gezilesi bir yer olan Iğdır’a gitmek isteyenlerin seyahati uçakla çok daha kolay olacaktır. Niyetine girdiyseniz size Iğdır Havalimanı uçak seferleri hakkında kısaca bilgi verelim. Iğdır’a iki tane havayolu firması uçmaktadır. Bunlar; THY ve THY tarafından işletilen AnadoluJet’tir. THY, İstanbul Havalimanı’ndan, AnadoluJet ise Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından karşılıklı seferler yapmaktadır. Diğer havalimanlarından uçmayı düşünürseniz İstanbul veya Ankara aktarmalı uçmalısınız.

ığdır havalimanı bilgileri

Iğdır Havalimanı Adresi Bilgisi

Yolculuğa çıkmadan önce gidilecek yerle ilgili bütün adresleri elde bulundurmak gerekir. Böylece lazım olduğunda hemen kullanabilirsiniz. Lazım olursa kullanmanız için Iğdır Havalimanı iletişim bilgilerini verelim. Iğdır Havalimanı adresi: Küllük Köyü Mevkii Merkez / IĞDIR. Iğdır Havalimanı numarası: 0 476 278 60 04 (3 Hat) Faks numarası: 0 476 278 60 01 Mail adresi: infoigdir@dhmi.gov.tr

ığdır havalimanı telefon

Young beautiful woman traveling with luggage, holding a passport and airplane ticket, walking on runway at the airport

Iğdır Havalimanı Ulaşım Olanakları

İlk defa gittiğiniz bir havalimanında en büyük mevzu uçaktan indikten sonra gideceğiniz yere neyle gideceğinizdir. Iğdır Havalimanı ulaşım konusunun çok çetrefilli olmadığı bir yerdir. Zaten şehir merkezine 16 km’lik uzaklıkta olduğundan bir şekilde vasıta bulmak mümkündür. Havalimanından merkeze geçmek için yolcu servisleri, ticari taksileri, özel transfer şirketleri ve araç kiralama seçenekleri bulunmaktadır.

Otobüsler, yolcu servisleri uçakların iniş saatine göre planlanmıştır. Yolcu sevişlerini Gürel Güvenlik Tur Turizm Servis Taşımacılığı şirketi yapmaktadır. Servisler gelen yolcu çıkışında beklemektedir. Uçaktan inen bütün yolcuları bekler ve dolduktan sonra hareket eder. Havalimanı ile şehir merkezine yolculuk en fazla 30 dakika sürmektedir. Yolculuğun maliyeti diğerlerine göre daha ekonomik olduğundan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yolcu servisleri aynı zamanda havalimanından 70 km uzaklıktaki Doğubeyazıt ilçesine de sefer yapmaktadır. Doğubeyazıt ilçesine varmak yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir. Yolcu servislerinin güncel fiyatları ve Iğdır Havalimanı servis saatleri hakkında bilgi almak için Gürel Turizm’in iletişim numarasını arayabilirsiniz. Gürel Turizm iletişim numarası; 0 476 227 00 33’tür.

Şehir merkezine gitmek ikinci seçeneğiniz Iğdır Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Taksi İşletmeciliği tarafından işletilen ticari taksilerdir. Servisi beklemek istemiyor ve daha hızlıca adresinize ulaşmak istiyorsanız ticari taksileri kullanmalısınız. Servisler belli duraklarda yolcularını indirir. İnilen duraktan adresinize farklı şekilde ulaşmanız gerekir. Oysaki ticari taksiler sizi istediğiniz yere götürür. Binmeden önde gideceğiniz yerin adresini şoföre gösterip tahmini bir fiyat alın ve pazarlık yapın. Böylece daha uygun bir fiyata gidebilirsiniz. Servise göre taksiler biraz daha fazla fiyata sahiptir.

Kalabalık bir grupsanız özel transfer şirketinden yardım alabilirsiniz. Havalimanında bir tane transfer şirketi bulunmaktadır. Aynı şekilde şehir merkezinde de şirketler vardır. Transfer şirketlerinden talep edeceğiniz araçlarla şehir merkezinden havalimanına veya havalimanından şehir merkezine rahat ve konforlu bir şekilde geçebilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz ise araç kiralamadır. Havalimanında bulunan araç kiralama ofisinden dilediğiniz aracı kiralayarak istediğiniz yere hızlıca gidebilir, gönlünüzce gezebilirsiniz. Havalimanında veya şehir merkezinde bulunan araç kiralama şirketlerinden herhangi birinden gelmeden önce rezervasyon yaptırırsanız uçaktan inince aracınız hazır olur. Böylece hiç beklemeden hemen hareket edersiniz. Şehir merkezinden çok sayıda araç kiralama şirketi bulunduğundan istediğiniz marka ve istediğiniz modeli kiralama şansınız bulunmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırmadıysanız havalimanındaki ofisten aracınızı kiralayabilirsiniz.

İlçelere gidecek olanların otogara gitmesi gerekmektedir. Havalimanından otogara gitmek istediğinizde sizi direk otogara götüren belediye otobüsü veya servis yoktur. Havalimanı ile otogar arası 14 km kadardır. 14 km çok fazla yazmayacağından isterseniz taksi tutabilirsiniz. Taksi ile çok hızlı bir şekilde otogara gidersiniz. Yaklaşık olarak 10 dakika sürer. İsterseniz de merkeze gidip oradan otogar geçebilirsiniz. Merkezden otogara 3 numaralı belediye halk otobüsleri sefer düzenlemektedir. Ekonomik olduğundan bu tercih edilebilir. Fakat daha uzun zamanda otogarda olursunuz.

ığdır havalimanı nerede

Iğdır Havalimanı Yolcu Hizmetleri

3500 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan havalimanı tek kattan oluşmaktadır. Sadece iç hat seferleri yapılmaktadır. Adı 2017’de Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı olarak değiştirilen havalimanında dış hat seferleri yapılmadığından dış hat terminali yoktur. İç hatlar terminalinde kafe, büfe 1 tabe VIP salon, mescit, bebek bakım odası, sağlık hizmetleri, WC gibi hizmet alanları mevcuttur.

Yolcuların rahatça yemek yiyebildikleri, dinlenebildikleri, TV izleyebildikleri, telefonlarını şarj edebildikleri lounge hizmetlerinden Iğdır Havalimanında bulunmamaktadır. 1 tane VIP salon var fakat lounge hizmetleri verilmemektedir.

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda restoran ve cafe hizmetleri çok sınırlıdır. Yiyecek, su, gazete gibi ufak tefek ihtiyaçlar büfelerden karşılanmaktadır.

En çok merak edilen konulardan birisi de Duty Free mağazası var mı? Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda duty free mağazası bulunmamaktadır. Bunun nedenleri arasında yeterli yolcu kapasitesinin olmaması ve yurt dışı seferlerinin yapılmaması gösterilmektedir. Duty free mağazalarında dünyaca ünlü markaların parfümleri, çikolataları, hediyelik eşyaları satılmaktadır. Gümrük vergisi olmadan satıldığından çok uygun fiyatla dünya markalarını pasaportla alma imkanı bulunmaktadır.

Havalimanında sunulan hizmetlerden biri de araç kiralamadır. Iğdır Havalimanı araç kiralama ofisinden dilediğiniz aracı kiralayarak gezisiniz çok daha konforlu ve ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ailecek gezecekseniz belediye otobüslerine veya diğer vasıtalara para vermek yerine kiralayın arabanızı gönlünüzün istediği yere istediğiniz saatte gidin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı