araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Isparta Gezi Rehberi

Isparta; ülkemizin güneybatısında, Akdeniz’in kuzeyindedir. Göller Bölgesi’nde bulunan Isparta’nın güneyinde Antalya, batısında Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar ve doğuda Konya ile komşudur. Aksu, Senirkent, Uluborlu, Keçiborlu, Gönen, Eğirdir, Atabey, Şarkikaraağaç, Gelendost, Yenişarbademli, Yalvaç ve Sütçüler olmak üzere 12 ilçesi vardır. Lavanta ve gül kokularıyla çevrelenmiş Isparta gezilecek yerler bakımından oldukça iddialıdır. Gül denilince akla gelen, lavanta bahçeleri ile hayranlık uyandıran Isparta’nın tarihi yerleri de doğal güzellikleri de eşsizdir.

Eğirdir Gö

Gül cenneti diye anılan Isparta’nın sahip olduğu bu tatlı su gölünün çevresi meyve bahçeleri ve ormanlık alanlarla kaplıdır. Deniz seviyesinden yüksektedir ve bu nedenle yaz aylarında bile serin olur. Göller Yöresi bölgesinin merkezi Eğirdir’dir.

Lavanta Bahçeleri

Adı bile insana huzur veren bu yerin kendisi huzur kelimesinin somut halidir. Keçiborlu ilçesinde bulunan Kuyucak köyündeki lavanta tarlaları hem Isparta’lı vatandaşlara ekmek teknesi hem de yerli-yabancı turistlerin gözdesi olmuştur. Haziran-Ağustos arası buraya gelirseniz lavanta kokuları ve göreceğiniz manzarayla birlikte kendinizi masallar diyarında zannedeceksiniz.

Kovada Gölü Milli Parkı

1070 senesinde Milli Park olarak ilan edilmiş, 1992 senesinde de 1. Derece Doğal Sit Alanı statüsü kazanmıştır. Kovada Gölü Eğirdir Gölü’nün uzantısıdır ve derinliği 7 metredir. Gölün etrafında fazla tur atılamasa da gezginlerin oluşturduğu bir yürüyüş parkuru vardır. Ayrıca gölün girişinde bir müze yer almaktadır. Burada göldeki ve çevresindeki canlılarla ilgili bilgiler verilmektedir. Burada çekeceğiniz fotoğraflara her baktıkça içinize huzur dolacak, Isparta özleminiz artacaktır.

Davraz Dağı

Isparta Ovası’nı çevreleyen Davraz Dağı 2.635 metre uzunluğa sahiptir. İl merkezine 26 kilometre mesafededir ve kayak gibi pek çok spora elverişlidir. Yaz mevsiminde yamaç paraşütü, trekking, dağcılık; kış mevsiminde ise genelde kayak yapılmaktadır. Dağda 12 pist vardır, bu pistlerin uzunluğu toplamda 23.500 metreye ulaşmaktadır. Pistler kırmızı, siyah ve mavi olarak 3 gruba ayrılmıştır. Dağda kar kalınlığı ise 50-250 metre arasında değişmektedir.

Aziz Paulus Yürüyüş Yolu

Üzerinde tarihi eserlerin ve kiliselerin bulunduğu bir bölgedir. Aziz Paulus’un buradan geçerek yaptığı gezi Hristiyan inancında için büyük önem taşımaktadır. Yol Perge’den başlamakta ve Eğirdir Gölü’nde bitmektedir. 500 km uzunluğundaki bu yolu insan yürüyüşüyle tamamlamak 27 gün sürecektir. Orman yolları, Roma yolları ve patikalardan oluşan bu yolu Isparta’da görülecek yerler listenize eklemelisiniz.

Isparta Müzesi

Temelleri 1971 yılında atılmış, 1977’de ise yeni binasına taşınarak tarihi eserlerin toplanma süreci başlamıştır. 1985 senesinde ziyarete açılmış olup 1997’ye kadar faaliyetini devam ettirmiştir. 1997-2002 arası kapalı kalmış, restorasyon çalışmalarından sonra yine açılmıştır. Müzede sergilenen eserlerin toplam sayısı 17.976 olup müze Hazine, Arkeoloji, Halı ve Etnografya şeklinde 4 bölüme ayrılmıştır.

Kutlubey Ulu Camii

Camiye adını veren kişi 1. Murat zamanında Osmanlı ordusunun komutanlarından Kutlubey’dir.1899’da yıkılarak tekrar yapılmıştır. 1914 depreminde tekrar yıkılıp 1922 senesinde yeniden inşa edilmiştir.

Adada Antik Kenti

Önceki ismi Artemidorosda olan kentin ne zaman ve kim tarafından kurulduğuna dair bilgi yoktur. Kent parlak zamanlarını Roma döneminde yaşamıştır. Antik kentten günümüze ulaşanlar arasında antik yol, bazilika, forum, anıt mezarlar tiyatro ve anıtsal bir çeşme vardır.

Zindan Mağarası

Aksu ilçesinde bulunan 4 mağaradan biridir ve Aksu merkezine 1 km uzaklıktadır. Roma döneminde aktif olarak kullanılan mağara 765 metre derinliğe sahiptir. 20 metre yükseklikteki bu mağarada yarasalar da barınmaktadır.

Aya Baniya Kilisesi

Turan Mahallesi’ndeki bu kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 1750 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 3 kapılı ve dikdörtgen planlı kilise çapraz tonozlara ve ahşap bir tavana sahiptir. 1993 ve 1999 yıllarında restorasyondan geçirilmiştir.

Firdevs Paşa Camii

Isparta camileri içerisinde en köklü geçmişe sahip olan camilerdendir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilen camiyi Firdevs Paşa yaptırmıştır. Mimar Sinan Camii diye de bilinen cami tek minarelidir. Isparta ziyaretinizde uğramanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı