araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Bilgileri

Lavanta bahçesinden güzel ve romantik bir geziye var mısınız? Gülleriyle meşhur olan Isparta, son zamanlarda lavanta bahçeleri ile de ünlendi. Isparta Havalimanı uçuş bilgileri alınarak hava yoluyla gidip kentin ve çevresinin bütün güzellikleri gezilebilir. Isparta iline ve çevresindeki merkezlere hizmet eden Süleyman Demirel Havalimanı bulunmaktadır. Isparta Havalimanı ne zaman açıldı? İle başlayan soru silsilesi yolculuk düşünenler tarafından merak edilmektedir. Isparta Havalimanı ulaşım seçenekleri nelerdir? Tam olarak nerde konumlandırılmış? Adres bilgileri ve telefon numarası nedir? Isparta Süleyman Demirel Havalimanı burdur için servis var mı? Isparta şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alan Süleyman Demirel Havalimanı ile ilgili bütün sorularınıza yazımızda cevap bulabileceksiniz. İşte sorularınızın cevabı mahiyetindeki yazımız ve detaylı bilgilendirmemiz;

ısparta havalimanı

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Kuruluş Tarihi

Burdur, Isparta, Dinar ve Keçiborlu merkezlerinin coğrafik olarak tam ortasında bulunan Süleyman Demirel Havalimanı sivil kategorideki uçuşlara açıktır. 37°51`21”N, 30°22`01”E koordinatlarına sahip olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ne zaman açıldı diye merak edilmektedir. Isparta’da tek bir tane havalimanı vardır. Adını ülkemizin 9. Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’den almaktadır. Dünya tarafından tanınmış Türk siyasetçi Süleyman Demirel, Ispartalıdır. Havalimanı 1997 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Yıllık 1,5 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanından yurt içi ve yurt dışına seferler yapılmaktadır. Burdur ile Isparta illerine aynı mesafede bulunduğundan Burdur halkına da hizmet vermektedir. Havalimanı uluslararası niteliktedir. Modern bir yapıya sahip olan havalimanının ana terminali 6700 metrekareliktir. İç ve dış hat seferleri ana terminalden yapılmaktadır. Süleyman Demirel Havalimanı özellikle uçuş okulları tarafından pilotajlık eğitimi için kullanılmaktadır. Ülkemizin uçuş okullarına hizmet verdiği kadar İran gibi ülkelerden gelen taleplere de cevap vermektedir. Ankara ili Etimesgut’ta bulunan Kara Havacılık Okulu öğrencilerinin eğitimleri havalimanında yapılmaktadır.

5 uçak kapasiteli beton pisti 3000 m * 45 m ebatlarında olup 120 PCN mukavemetindedir. 120 PCN mukavemetinde 220 m * 100 m ebatlarında beton apronu bulunmaktadır. Türkiye’nin 3. büyük hangarı özel bir şirket tarafından Süleyman Demirel Havalimanı’nda kurulacak. Hangar kurulduğunda ve hizmet vermeye başladığında birçok uçağın bakımı burada yapılacak.

ısparta havalimanı adres

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Uçuş Bilgileri

ICAO yani Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü kodu LTFC olan, IATA yani Uluslararası Hava Taşımacılığı Bilgisi kodu ISE olan Süleyman Demirel Havalimanından haftanın her günü İstanbul’a uçuş düzenlenmektedir. Isparta Süleyman Havalimanı uçuş bilgileri içinde en önemli yeri İstanbul kaplamaktadır. Türk Hava Yolları haftanın her günü saat 15:35’te İstanbul Havalimanı’na uçmaktadır. Seferin karşılıklı uçuşu İstanbul’dan 13:20’de yapılmaktadır. Isparta ile İstanbul arası yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir.

Faklı bir ilden veya İstanbul dışında bir havalimanından uçmayı düşünüyorsanız yine İstanbul aktarmalı yapmalısınız. Yılın belli zamanlarında özellikle yaz aylarında İran Imam Khomeini Uluslararası Havalimanından seferler düzenlenmektedir. Kiralık uçaklarla yapılan bu seferler sezonluk olup tarifeli değildir. İç ve dış hatlardaki yolculuğunuzun daha ekonomik olmasını istiyorsanız aylar öncesinden biletinizi alabilirsiniz. Promosyon biletlerle yapacağınız uçak yolculuğu karayolu ulaşımından daha uygun olabilir.

ısparta havalimanı bilgileri

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Adresi Bilgisi

Yolculuğu planlarken varsa sorularınız sormak için Isparta Havalimanı iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz. Isparta Havalimanı adres bilgisi özellikle gezisini tamamlayıp dönmek üzere olan gezginlere çok lazım olmaktadır. Farklı yollardan havalimanına ulaşmaya çalıştıklarından adres ve iletişim bilgilerine ihtiyaçları olabilmektedir. Süleyman Havalimanı adresi: Kılıç Köyü Yenice Mevkii Ankara Isparta Yolu 1 Sokak No: 1/ 17 Keçiborlu/ Isparta. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı telefon numarası: 0 246 559 20 08, faks numarası 0 246 559 20 11’dir. Mail adresi ise infosuleymandemirel@dhmi.gov.tr.

ısparta havalimanı iletisim

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Ulaşım Olanakları

Burdur, Keçiborlu, Dinar ve Isparta merkezine yaklaşık olarak aynı mesafede kurulmuş olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ulaşım seçeneği çeşitliliği ile misafirlerine hizmet vermektedir. Havalimanında bulunan otopark, ticari taksi, özel halk otobüsleri, servis, araç kiralama gibi seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Uçaktan iner inmez çok fazla seçeneğiniz olacağından illaki biriyle merkeze ve bazı konumlara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aceleniz var ve kocaman bavullarla oradan oraya gitmek istemiyorsanız ilk seçenek olarak ticari taksileri kullanabilirsiniz. Yolcu servisleri belli duraklarda yolcularını indirirler. Direkt adrese götürmezler. Oysaki taksiler direkt adrese götürürler. Maliyet olarak otobüs ve servislere göre biraz daha pahalı olacaktır.

Taksiye göre daha ekonomik ulaşım vasıtası arayanlara tavsiyemiz halk otobüsleridir. Havalimanı ile merkez arasında hizmet veren 18 numaralı halk otobüslerin sefer saatlerini ve güzergahını 0 246 222 25 25 numaralı hat aranarak öğrenebilirsiniz.

Şehir merkezine ve Burdur’a gitmek için Isparta Havalimanı servis hizmetleri kullanılabilir. Türk Hava Yolları’nın kendi yolcuları için koymuş olduğu bu ücretli servisler sadece İstanbul uçuşlarıyla gelenler için geçerlidir. Yani İran’dan gelen yolcular bu servisi kullanamazlar. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı burdur yolcuları servisle ilgili sorularının cevaplarına 0 534 894 33 88 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirler.  Isparta yolcularının irtibat kurabileceği ücretli servis numarası ise 0 535 463 43 93 veya 0 532 563 36 27’dir. Burdur ve Isparta ücretli yolcu servisleri S.S. 52 Nolu Gülkent Otobüsçüler ve Servis Motorlu Taşıtlar Kooperatifi tarafından yapılmaktadır.

Bir diğer seçenek de araç kiralamadır. Havalimanı terminal binası içinde bulunan ofislerden veya şehir merkezindeki ofislerden araç kiralayabilirsiniz. Kalabalıksanız ve sadece merkeze ulaşım değil çevrenin gezilecek ve görülecek yerlerini gezmek niyetindeyseniz en konforlu ve en ekonomik seçenek araç kiralama olacaktır. Saat beklemeden istediğiniz zaman istediğiniz yere gidip gönlünüzce gezebilirsiniz.

ısparta havalimani telefon

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Haftanın her günü sabah 08:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veren havalimanında yolculara çeşitli hizmetler sunulmaktadır. İç hatlarda uçacaksanız 45 dakika önce, dış hatlara uçacaksanız 1,5 saat öncesinde havalimanında olmanız yeterlidir. Büyük havalimanlarına göre işlemler daha hızlı gerçekleştirildiğinden verilen saatler yeterlidir. Süleyman Demirel Havalimanı, öğle tatili yarım saat olan havalimanlarından biridir.

Terminalde 6 tane chech-in bankosu, 1 tane gelen yolcu konveyörü bulunur. Asansör ve CIP salonun bulunmadığı havalimanında haftanın her günü açık olan bir tane büfe vardır. Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre açılan bir tane de kafe bulunmaktadır. VIP salon hizmetinin verildiği alanda lounge hizmeti bulunmamaktadır.

Para çekme gibi işlemler için İş Bankası’nın ATM’si bulunmaktadır. Sivil havacılık kurallarına göre olması gereken sağlık hizmetleri havalimanında verilmektedir. 1 tane PTT şubesi bulunmaktadır. Otopark hizmeti bulunan havalimanında 5 engelli araç, 87 tane normal araç park edilebilmektedir. Havalimanında gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz duty free bulunmaktadır. Arınmış salonda bulunan duty freelerden dünya markalarının ürünleri daha uygun fiyata satın alınabilir.

Terminal binasında araç kiralama ofisleri bulunmaktadır. Isparta Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak kiraladığınız araçla istediğiniz yere istediğiniz zaman gidip gezebilirsiniz. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız durumunda siz uçaktan indiğinizde aracınız hazır olur. Hiç beklemeden gezinize başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı