araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

İstanbul Hezarfen Havalimanı Bilgileri

İstanbul Hezarfen Havalimanı Bilgileri

Genellikle tarifeli seferlerle yolculuk yapacaksak İstanbul’da iki tane havalimanının adı geçer. Sabiha Gökçen ve eskiden Atatürk şimdilerde ise İstanbul havalimanı. Yazımızda Hezarfen Havalimanı’ndan bahsedeceğiz. İlk defa duyanlar olabilir. Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinde Arnavutköy ilçesinin sınırlarında yer alan İstanbul Hezarfen Havalimanı etkinlikleri adını sıklıkla duyurmaktadır. Etkinliklere katılanlar veya basından okuyanlar havalimanı hakkında az çok bilgiye sahip olabilir. İstanbul Hezarfen Havalimanı rock’n coke etkinlikleri ne zaman yapıldı? Tekrar yapılacak mı? Havalimanına nasıl gidebilirim? Hazerfan Havalimanı ne zaman kuruldu? Havalimanında ne gibi imkanlar bulunmaktadır? Hazerfan Havalimanı’ndan hangi havalimanlarına uçuş düzenlenir? Daha doğrusu tarifeli uçuşlar yapılıyor mı? Adresi ve telefon numarası var mı? Nerden ve nasıl bilgi alabilirim? gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. İstanbul Hezarfen Havalimanı model uçak pisti, kaykay sahası, paten sahası, çim sahası, helikopter pisti, otopark alanı ve uçak park alanı bulunmaktadır. Havalimanı hakkında bilmediğiniz ve bilmeniz gereken bütün bilgiler yazımızın devamında;

istanbul hezarfen havalimanı

İstanbul Hezarfen Havalimanı Kuruluş Tarihi

28 metre genişliğinde 680 metre uzunluğundaki Hazerfan Havalimanı tam 500 metrelik araziye kurulmuştur. Ülkemizin uluslararası tescilli ilk özel havalimanı olma özelliğini taşımaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ruhsatlı ve sertifikalıdır. Kuzeybatısında Çatalca, güneyinde Büyükçekmece Gölü ve kuzeyinde O-3 otoyolu geçmektedir. Resmi açılış tarihi 1992 yılıdır. Zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal açmıştır. Adını 17. yy’da Galata Kulesi’nden Üsküdar’a kadar uçmayı başaran Osmanlı bilim adamı Hazerfan Ahmet Çelebi’den almıştır. İstanbul Hezarfen Havalimanı havacılık ve eğitim uçuşlarına hizmet eden bir havalimanıdır.

Havalimanının 28 m genişliğinde 680 m uzunluğundan asfalt bir pisti vardır. Pistin adı Küçük Ülkü Pisti’dir. Bu ad, Ulu Önder Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’ye duyulan saygıdan dolayı verilmiştir. Model uçak ve helikopter pisti 120 metre uzunluğundadır. Motorkros parkuru bulunan Hazerfan Havalimanı’ndan her yıl sonbahar aylarında Rock’n Coke etkinliği düzenlenmektedir. Rock’n Coke etkinliğinin yanında çok daha farklı etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Ev sahipliğini yaptığı etkinlikler ve organizasyonlardan dolayı havalimanı Hezarfen Hobbyland adıyla da anılmaktadır.

2002 yılında havalimanında yeni yapılanmalar gerçekleştirildi. Yeni yapılanmalar ECAC ve ICAO standartlarına ve kurallarına uygun SHY 14.A kuralları çerçevesinde yapıldı. Yeni yapılanlara uygun faaliyetlerin yapılabileceğine dair işletme ruhsatı, Hazerfan Havalimanı’na 24 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen törenle verildi.

Havalimanında havacılık ve eğitim uçuşları yapılmaktadır. Bu çerçevede alana 120 bin uçak iniş kalkış yapmış. Alanda Ayjet ve Top Air okulları eğitim vermektedir. Ayjet ve Top Air okullarından 500’ün üzerinde kursiyer yetişmiştir. Pilot sertifikasını alan kursiyerlerden 100’den fazlası Türk Hava Yolları ve diğer havayolu şirketlerinde görev yapmaktadır. Diğer sertifikasını alanlar amatör pilot olarak uçuşlarını yapmaktadır. İstanbul Hezarfen Havalimanı İstanbul ilinde tanınan Mak Havacılık Kursu’nun çalışmalarına da sahnelik etmektedir. Mak Havacılık Kursu, dünyaca ünlü akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk’e aittir.

istanbul hezarfen havalimanı adres

İstanbul Hezarfen Havalimanı Uçuş Bilgileri

Birçok kişi Hazefan Havalimanı’ndan uçuş yapılıp yapılmadığını merak etmektedir. Havalimanına herhangi bir havayolunun uçağı iniş kalkış yapmaz. Yani bilet alarak uçmanız mümkün değildir. İstanbul Hezarfen Havalimanı ajans ve genel bilgilendirmelerine göre ancak eğitim amacıyla veya özel uçuş yapabilmek için girilebilir. Pilotluk sertifikanız varsa uçak kiralayıp havalimanından kalkış ve iniş yapabilirsiniz.

Hazerfan Havalimanı’nın hava trafik kontrolörleri dahil bütün personeli, toprak mülkiyeti ve işletmesi Hazerfan Havacılık Ticaret’e aittir. Meydanın denetimleri SGHM yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Havalimanı ülkemizde havacılığın gelişmesi için ciddi destek vermektedir. Bakım ve işletim masrafları çok yüksek olmasına rağmen havalimanı kar düşüncesi olmadan yüzlerce pilotun yetişmesi için hizmet vermektedir. Pilotlar yetiştirdi ve hali hazırda yetiştirmeye devam etmektedir.

istanbul hezarfen havalimanı iletisim

İstanbul Hezarfen Havalimanı Adresi Bilgisi

Pilot olmak veya uçmaya karşı merakınız varsa Hazerfan Havalimanı’nda eğitim alabilirsiniz. İstanbul Hezarfen Havalimanı adres bilgileri çok karışık olmayıp kolayca bulunabilecek bir konumdadır.

Hazerfan Havalimanı adres: Bahşayış Mahallesi Aksaray Caddesi No:7 34540 Çatalca / İstanbul

Hazerfan Havalimanı telefon numarası: 0 212 639 63 00

Hazerfan Havalimanı faks numarası: 0 212 887 14 62

Hazerfan Havalimanı mail adresi: hezarfen@hezarfen.com.tr

Havalimanı Çataca’ya giderken Alkent 2000’i geçtikten sonra karşınıza çıkacaktır. Büyükçekmece Gölü kıyısında yer almaktadır.

istanbul hezarfen havalimanı nerede

İstanbul Hezarfen Havalimanı Ulaşım Olanakları

İstanbul yerleşim yerlerinin yoğunluğu ve kalabalık olmasıyla bilinen bir metropoldür. Böyle bir büyük tesisin şehir merkezinde yer alması zor hatta imkansızdır. Bundan dolayı havalimanı biraz merkeze uzak bir yerdedir. Uzak diye kaygı duymaya gerek yok. İstanbul Hezarfen Havalimanı ulaşım için çeşitli seçenekleriniz var. Havalimanına TEM otoyolundan veya E5 otoyolundan gidilebilir.

TEM otoyolunda İstanbul- Edirne istikametine doğru ilerleyin. Hadımköy veya Çatalca çıkışlarından çıkış yapın. Hazerfan Havalimanı tabelalarını göreceksiniz. Tabelaları takip ettiğinizde havalimanına ulaşım sağlarsınız.

E5 otoyolundan ulaşım sağlayacaksanız Beylikdüzü’nden sonra Hadımköy gişeleri istikametine doğru gidin. İlerlerken dikkatli olun çünkü Hazerfan Havalimanı tabelalarını görmelisiniz. Tabelaları takip etmeniz havalimanına gitmeniz için yeterli olacaktır.

istanbul hezarfen havalimanı telefon

İstanbul Hezarfen Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Hazerfan Havalimanı, özeldir. Hava araçlarının konma ve konaklama yeridir. Aynı zamanda İstanbul Hezarfen Havalimanı eğitim alanı olarak da hizmet vermektedir. Sportif, özel veya ticari amaçlı havacılık ve pilot eğitimlerine ev sahipliği yapmaktadır. İşletmelerden dileyen profesyonel havacılar hava taksi ve uçak kiralama hizmeti alabilmektedir.

İç ve dış hatlara uçuşun bulunmadığı Hazerfan Havalimanı’nda misafirleri için dinlenme salonu, kafe, otopark ve restoran hizmetleri sunmaktadır. Gösterilerin, etkinliklerin, festivallerin, konserlerin, davetlerin, lansmanların, klip çekimlerinin, özel gün etkinliklerinin, fuarların yapıldığı bir alandır. Çocuklar için özel olarak hazırlanmış paten ve kaykay sahaları vardır.

İstanbul içine gizlenmiş çok yönlü bir meydandır. 1000 kişiyi alma kapasitesine sahip barbekü alanı bulunmaktadır. Diğer havalimanlarında olduğu gibi araç kiralama imkanı yoktur. İstanbul Hazerfan Havalimanı araç kiralama imkanı olmadığından merkezden kiralayacağınız araçla havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Rock’n Coke ve çok önemli kişilerin konserlerinde alan çok dolu olmaktadır. Araçları park edebilmek için otopark imkanı bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı