araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir’e mi gitmeniz gerekiyor? En kısa zamanda ulaşım için havalimanını kullanmalısınız. Havalimanı hakkında bilginiz mi yok? Hiç önemli değil. Size vereceğim bilgilerle her şeyi elinizle koymuş gibi kolayca bulabileceksiniz. İzmir havalimanı telefon bilgilerinden diğer bilgilerine kadar her şeyi yazımızda bulacaksınız. Şimdi biletinizi alın, sırtınızı yaslayarak yazımızı okuyun. Yazımızla Adnan Menderes Havalimanının gözünüzde canlandığını göreceksiniz. 

İzmir, Ege’nin kalbi. Çok güzel, gezilecek ve görülecek yerler bakımından zengin olan kente her yıl binlerce turist gelmektedir. Yerli ve yabancı turistler zamandan kazanmak için genellikle havalimanını kullanmaktadır. Daha önce uçak kullanmamışsanız İzmir havalimanına nasıl gidilir hakkında bilginiz olmayabilir. Şimdi sizlerle paylaşacağım yazıyla havalimanına gidiş ve havalimanında sunulan hizmetler hakkında genel bilgi sahibi olacaksınız. Okuduklarınızdan sonra aklınızda hiçbir soru kalmayacak ve rahatlıkla uçuşunuzu gerçekleştireceksiniz. İşte İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile ilgili işinize yarayacak ve bilmeniz gereken detaylar;

izmir-adnan-menderes-havalimani-faydali

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Kuruluş Tarihi

Havalimanın tarihçesini araştırdığınızda karşınıza Çiğli Askeri Havalimanı çıkacaktır. Çiğli Askeri havalimanında sivil ve askeri uçuşlar yapılmış. Fakat zamanla ülkemizin gelişen ekonomisi, turizmi İzmir gibi büyük ve değerli bir kentin havalimanına ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkarmış ve yeni sivil bir havalimanı yapımına karar verilmiştir. Verilen karar neticesinde 17 Kasım 1987 yılında Adnan Menderes Havalimanı açılmıştır. Başta yeterli olan havalimanı yeni havayolu şirketlerinin açılması, uçuşların artmasıyla birlikte büyümeye ihtiyaç duydu. Eklenen apron, dış hatlar ve iç hatlar terminali ile başarılı uçuşlar gerçekleştirmektedir. Her yıl uçan yolcu sayısı ve uçuş sayısı artmakta. Bundan dolayı havalimanına gittiğinizde çalışmalar varsa şaşırmayın. Genişletme ve büyütme çalışmalarıdır. 

İzmir’de hizmet veren havalimanı; İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Ülkemizin en işlek beşinci büyük terminalidir. Ortalama yıl içerisinde 12 milyondan fazla yolcu taşımaktadır. 84 bine yakın uçuşun gerçekleştiği havalimanı 16 bin ton kargonun taşımacılığını yapmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 18 km uzaklıktaki Gaziemir’de bulunan İzmir havalimanından ulaşım çok kolay ve zahmetsizdir. 

izmir-adnan-menderes-havalimani-hakkinda

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uçuş Bilgileri

Uçağımda rötar var mı? Hangi kapıdan kalkacak? Gibi sorularınıza havalimanında hemen cevap bulabilirsiniz. Önemli bir hava olayı yoksa uçuşunuzda bir değişiklik olmaz merak etmeyin. Yine de ne olur ne olmaz diye uçuş bilgilerini görmek ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız Adnan Menderes Havalimanı İç ve Dış Hatlar Geliş Uçuş Bilgi Ekranı’nı takipte kalın. Ekranda uçakların gidiş saatlerini, rötar sürelerini, kalkış ve gecikme saatlerini, uçakların varış limanlarını, tahmini ve planlanan kalkış saatlerini, kapı numaralarını ve tarifeli uçuşları göreceksiniz. 

izmi-adnan-menderes-havalimani-merak-edilenler

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Adresi Bilgisi

Yolculuk planlayanların en fazla merak ettikleri husus Adnan Menderes havalimanı adres bilgileridir. Sizinle hemen adres bilgilerini paylaşacağım. Adnan Menderes Havalimanı; Sarnıç Mevkii Dokuz Eylül 35410 Gaziemir / İzmir bilgilerinde konumlanmaktadır. Aracınızın navigasyonuna adresi girdiğinizde kolayca bulabilirsiniz.  Şayet farklı durumlarda İzmir havalimanı iletişim bilgilerine ihtiyacınız olursa onları da vereyim; 

Havalimanı çağrı merkezi; 0 850 222 98 28

Dış Hatlar telefonları: 232 455 00 00 / 4503 / 4502

İç Hatlar telefonları: 232 455 00 00 / 4500 / 4512

Faks numarası: 0 232 274 6454

Web adresi: www. adnanmenderesairport.com

Email adresi: info@tav.aero

Müşteri ilişkileri: cr@tav.aero

İnsan kaynakları: hr.izmir@tav.aero

izmir-adnan-menderes-havalimani-telefon

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Ulaşım Olanakları

Şehir merkezine 18 km uzaklıkta olan İzmir havalimanı nerede sorusunu sıklıkla duymaktayız. Terminale ulaşım için birçok vasıta bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünüyorsan öncelikle size tavsiyemiz ESHOT otobüsleri olacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şirketi olan ESHOT, birçok sefer koymaktadır. Geleceğiniz konuma göre kullanabileceğiniz otobüs numaralarını yazacağım;

  • Mavişehir’den 200 
  • Alsancak’tan 202
  • İzotaş’tan 204, günün her saatinde sefer düzenlemektedir. 

Otobüs kullanmak istemiyorum diyorsanız o zaman İZBAN’ı kullanabilirsiniz. Banliyö hattı ile şehir merkezine veya şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu arada Aliağa ile havalimanı arasındaki İZBAN, İzmirlilerin havalimanına ulaşım için en çok tercih ettikleri vasıtadır. 

Havalimanına ulaşım adına kullanabileceğiniz bir diğer vasıtada da Havaş’tır. İzmir’in çeşitli noktalarından servis kaldırmaktadır. Bu noktalar; Karşıyaka- Mavişehir, Çeşme, Aydın, Kuşadası, Alsancak’tır. Gece 03:00’e kadar tüm gün servis bulabilirsiniz. 

Havaş’ın yanında bir de havayolu firmalarının müşterilerine sunduğu özel servisler vardır. Uçuş yaptığınız firmaya sorarak o servisleri de kullanabilirsin. 

Otobüs, IZBAN, Havaş, firma servisleri olmaz diyorsanız çok uzak bir mesafe olmadığından bir taksi çevirebilirsiniz. İzmir havalimanı taksi imkanıyla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Veya kendi aracınızla gidip yaklaşık 2300 araçlık otoparka park edip yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yolcu Hizmetleri

İnsan gittiği yerde neyle ve nasıl bir ortamla karşılaşacağını bilemeyince biraz tedirgin olur ki bu çok normal bir durumdur. Acaba İzmir havalimanı otel imkanı sunuyor mı sorusuna sıklıkla rastlamaktayız. Evet, havalimanında TAV Airport Hotel İzmir bulunmakta. Dilerseniz bir gece otelde dinlenip ertesi gün kentteki diğer işlerinizi yapmak için harekete geçebilirsiniz. Havalimanındaki iç hatlar terminalinde bebek bakım odası, cafe ve büfe hizmetleri bulunmaktadır. Dış hatlar terminalinde lounge, Turizm Danışma ve Sağlık Hizmetleri de bulunmaktadır. 

Havalimanına girdiğinizde kocaman ve modern bir yapıyla karşılaşacaksınız. Havuzları ve iç bahçesi oldukça geniştir. İç mekanları çok kullanışlı bir şekilde dizayn edilmiş. Yolcunun ihtiyacı olabilecek her şey mekanda var. Mekandaki yiyecek- içecek ve duty free alanlarının işletmesini TAV yapmaktadır. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Olur da aradığınız bir yeri bulamazsanız hemen güvenlik görevlilerinden veya yer hizmetlerindeki diğer çalışanlardan yardım isteyebilirsiniz. Anında size yardımcı olacaklardır. Sizi alacak kişiler gelmemişse veya ulaşım anlamında zaman kaybetmek istemiyorsanız İzmir havalimanı araç kiralama hizmetlerinden hemen bir araç kiralayıp yolunuza devam edebilirsiniz. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı