araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

İzmir Gezi Rehberi

Ülkemizin en kalabalık 3. şehri olan İzmir, Aydın, Balıkesir, Manisa ve Ege Adaları ile çevrelenmiştir. M.Ö. 3000 ile M.Ö. 1800’lü yıllarda Smryna adıyla anılan kentin ilk yerleşim emarelerine 5000 yıl önce Bayraklı‘da rastlanmaktadır. Ancak günümüzde devam eden kazı çalışmalarıyla bu tarih M.Ö. 6500 yıllarına kadar inmektedir. Şehirde yoğun sanatsal aktiviteler ön plana çıktığından dolayı bu şehre; “Güzel İzmir” ya da “la Perle de l’Ionie” (İyonya’nın İncisi) denilmekteydi.

İzmir şehir merkezi gezilerinizde araç kiralama taleplerinizle ilgili en iyi fiyat garantisi ile konak araç kiralama hizmetimizden faydalanarak yararlanabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir’deki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Efes Antik Kenti, Trajan Çeşmesi: M.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanan tarihi ile ülkemizin en gözde antik kentlerinin başında gelen Efes Antik Kenti, 2015 senesinden bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Neredeyse yılda 1,5 milyon gezgini ağırlayan yapının içerisinde; hamamlar, tapınaklar, kütüphaneler ve barınaklar bulunmaktadır. Efes, İncil’deki Yedi Kutsal Kilise’den biri olarak kabul edildiğinden dolayı inanç turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Trajan Çeşmesi: Hadrian Tapınağı’nın biraz ilerisinde yer alan çeşme iki katlı bir yapı olarak inşa edilmiştir. Antik kente giriş ücreti 100 TL’dir
 • İzmir Saat Kulesi: İzmir’in sembolleşmiş değerlerinden biri olan İzmir Saat Kulesi, Tarihi Konak Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. Kule temellerinin atılması Osmanlı Dönemine dayanmaktadır. 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılında yani 1901 senesinde inşa edilen kuledeki saat Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Özellikle kule ve çevresi Pazar günü oldukça aktif olup, görülmeye değer bir manzaraya sahiptir.
 • Selçuk (Ayasuluk) Kalesi: Saint Jean (Aziz Yuhanna) Kilisesi’nin kuzeyinde, tepenin en yüksek konumunda yer alan kale, panoramik Selçuk manzarasına sahip. Toplam 15 kuleye sahip kalenin içinde; sarnıçlar, cami ve en yüksek kısmında bir kilise yer almaktadır. Kaleye giriş ücreti 15 TL’dir.

İzmir’de Gezilecek Doğal Güzellikler

İzmir’deki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Homeros Vadisi: İzmir’in Bornova ilçesinde yer alan ve İzmir’in en ünlü duraklarından biri olan Homeros Vadisi, adını Yunanlıların ünlü ozanı Homeros’tan almıştır. Çınar ve Akasya ağaçlarının ağırlıklı olduğu vadide ayrıca 103 kuş türü bulunmaktadır. İşletmesi Mayıs 2008’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ele alınan vadinin piknik alanları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.
 • Âşıklar (Nebiler) Şelalesi: Nebiler Köyü’nde yer alan şelale her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Efsanelere göre; Peri Padişahın kızı ve köylü çocuğun aşkını temsil eden bu şelalenin çevresinde trekking yapma noktalarında bulunmaktadır. İçerisinde üç şelale ve iki mağaranın bulunduğu görkemli bir vadide yer alan bu şelaleye giriş ücreti 10 TL’dir.
 • Gölcük: İzmir’in Ödemiş ilçe merkezine ortalama 18 kilometrelik uzaklıkta yer alan Gölcük’ün ismi yayla ortasında konumlanmış küçük bir gölden gelmektedir. Ortalama 5 metre derinliğe sahip gölün çevresi yayla ve çam ormanlarıyla kaplıdır. Göle giriş kişi başı 5 TL, araçla 18 TL’dir.

İzmir’in Meşhur Yemekleri

İzmir’in yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

 • Boyoz: İsmiyle birlikte şehirle özdeşlemiş bir lezzet olan bu muazzam kahvaltılık, İzmirlilerin sofralarında olmazsa olmazıdır. Mayasız bir tür hamur işi olan bu lezzet, genellikle yumurta ile servis edilir.
 • Kumru: Susamlı ekmek içine; salam, sucuk, sosis, turşu, ketçap ve domatesin yerleştirip pişirilmesiyle servis edilen bu damak şöleni, özellikle plaj büfelerinde sıklıkla tercih ediliyor.
 • Bomba: İsminden de anlaşılacağı üzere yoğun bir tada sahip. Dışı ince bir hamurla kaplı, içinde yoğun bir fındık kreması yer alan bu lezzet kalori hanelerinde biraz üst sıralarda yer alabilir.
 • Bu kadar güzel lezzetleri ege’nin incisi izmiri gezmek isterken izmir havalimanına gelen arkadaşlarımız izmir havalimanı araç kiralama hizmetimizden faydalanarak araçlarını çok uygun fiyata kiralayarak izmir’in keyfini çıkartabilirler.

İzmir’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İzmir’den yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 • İzmir Kordon’unu boydan boya gezmeden, meşhur Saat Kulesi’ni görmeden, Efes Antik Kenti ve Antik Agora Kentini gezmeden, Kahvaltıda meşhur İzmir Boyoz’unu tatmadan, Âşıklar Şelalesi’nde ıslanmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı