araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

İzmir İstanbul Otoyolu Geçiş Ücretleri

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücretleri Ne Kadar Oldu? 

Son zamanlarda adı sıklıkla duyduğumuz İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri konusunda da sıklıkla gündeme geldi. İzmir ile İstanbul arasını toplamda 3 buçuk saate indirecek olan bu otoyol, gündemde kalmaya da devam ediyor. Peki İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücreti ne kadar oldu? Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ile birlikte toplam maliyet ne kadar oluyor? Bu yazımızda İstanbul İzmir otoyolu geçiş tarifeleri ne kadar oldu? Sorusuna yanıt vereceğiz. Şimdi ayrıntılar!

İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri söz konusu olduğunda elbette ki Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti de toplam yol ücretine dahil edilmelidir. Şimdi Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ve İstanbul İzmir Otoyolu toplam geçiş maliyeti konusuna birlikte değinelim. İşte tüm ayrıntılar!

istanbul izmir otoban tarifeleri

 İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücretleri Ne Kadardır?

Ülkemizde 2016 yılı itibariyle yapımı tamamlanarak hizmete giren Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolunun bir bölümünü oluşturuyor. Bundan dolayı İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri ne kadardır? Sorusuna yanıt verirken, Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerine de değinmek gerekmektedir.

Bilindiği üzere Osmangazi Köprüsü sayesinde İstanbul ile İzmir şehirleri arasındaki yol mesafesini 78 kilometre kısaltmaktadır. Yakın zamanda İstanbul ile İzmir Otoyolunun büyük bir bölümünün de tamamlanması neticesinde, bu otoyolun oldukça avantajlı olduğu biliniyor. Bundan dolayı da İstanbul İzmir Otoyolu geçiş tarifleri konusu merak ediliyor.

Şehirlerarası yollarda genellikle otomobiliyle seyahat edenlerin ilk aklına otoyol geçiş ücretleri geliyor. Bu noktada İzmir İstanbul Otoyolu otomobil geçiş ücreti Osmangazi Köprüsü de dahil olmak üzere 256,3 TL olarak belirlendiği biliniyor. Böylece otomobiliyle İzmir İstanbul Otoyolunu kullanmak isteyenler toplamda 256 TL civarında bir ücret ödemektedir.

Elbette ki şehirler arası yollarda sıklıkla rastladığımız kamyonlar da otoyolları sıklıkla kullanmaktadır. İstanbul İzmir Otoyolu kamyon geçiş ücreti 645,8 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücretleri 2020 yılı itibariyle en fazla 815 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

istanbul-izmir-otoban-ucretleri.png

 İstanbul İzmir Otoyol Ücretleri Nereye ve Nasıl Ödenir?

Elbette ki İstanbul İzmir Otoyol ücretleri nasıl ödenir? Sorusuna vereceğimiz yanıt, standart otoyollarıyla aynı şekildedir. Zira tüm otoyollarda uygulanan ödeme sistemleri aynıdır. Dolayısıyla İstanbul İzmir Otoyol ücreti ödemeleri de HGS ve OGS cihazları aracılığıyla yapılmaktadır.

Elbette ki henüz aracınıza HGS bandı takılı değilse otoyoldan geçişiniz kayıt altına alınmaktadır. Şayet 15 gün içerisinde bir HGS kartı alır ve ödeme yaparsanız, standart bir ödeme tarafınıza yansıtılacaktır. Ancak herhangi bir şekilde ödeme yapmazsanız; cezalı bir şekilde ödemeyle karşı karşıya kalırsınız.

izmir-istanbul-otoban-ucretleri-ne-kadar

Kiralık Araçlarda Otoyol Ücretleri Nasıl Ödenir?

Şayet araç kiralama firmalarını tercih ederek bir araç kiraladıysanız ve yol güzergahı olarak da İstanbul İzmir Otoyolunu tercih ettiyseniz, mutlaka ödeme bilgilerini de biliyor olmalısınız. Bu durumda gayet haklı olarak kiralık araçlarda otoyol ücretleri nasıl ödenir? Sorusu akıllara gelmektedir. Araç kiralarken ilgili firmaya sunmuş olduğunu kredi kartınıza bir provizyon yansıtılacaktır. Dolayısıyla otoyol geçiş ücreti de bu provizyondan düşülecektir. Ancak kimi zaman söz konusu otoyol ücretlerinin provizyon yoluyla otomatik olarak yansıtılmadığı durumlar ortaya çıkmaktadır.  Böyle durumlarda siz aracı ilgili firmaya teslim ettikten sonra da tarafınıza fatura düzenleyebilmektedir.

Bütün bu bilgiler ışığında İstanbul İzmir Otoyolu geçiş ücreti de provizyon seçeneği aracılığıyla otomatik olarak ödenebilmektedir. Ancak kimi durumlarda otomatik olarak oto yol ücretinin otomatik olarak düşmediği de görülmektedir. Elbette ki böyle durumlarda sözleşme imzaladığınız araç kiralama firması, tarafınıza geçiş ücretine dair bir fatura yansıtabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı