araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

İzmir Ödemiş Birgi Köyü

birgi-koyu

İzmir/ Ödemiş/ Birgi Köyü Gezilecek Yerler

Şirin bir Eğe köyü gezisi yapmak istiyorsanız size Birgi köyünü önereceğiz. Oldukça geçmişe dayanan tarihi ile bu köydeki yapılar sizi baya eskilere götürecektir. Yemyeşil doğası, asırlık çınarları ve doğası bozulmamış taş evleri ile burada gerçek bir doğa gezisi yapabilirsiniz. Birgi gezilecek yerler bakımından görmeniz gereken birçok güzel yere sahiptir.

Buradaki evler oldukça hoş görselliğe sahiptir. Hatta birçok filmin burada çekildiğini biliyor muydunuz? Unutursam Fısılda, Görevimiz Tatil, Yeşil Deniz gibi filmler hem bu şirin ilçede çekilmiştir. Peki, buraya gelmek isterseniz nereleri gezersiniz? Nerede kalır, neler yaparsınız? Hemen onlara değinelim. Öncelikle şunu belirtmek gerekir; İzmir araç kiralama avantajı ile rahat ve güzel bir gezi programı gerçekleştirebilirsiniz. Yolcu 360 araştırmalarınız size fayda sağlayacaktır.

birgi-koyu

Birgi Köyü Tarihine Bir Göz Atalım

Köy, M.Ö 3000 tarihinden günümüze kadar birçok medeniyetlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir yerdir. Aydınoğulları Beyliği zamanında burası başkent olmuştur. Kurtuluş Savaşında önemli bir yere sahip olmuştur. Lidya, Pers, Roma, Bizans İmparatorluklarının egemenliğinde kalarak 1426 yılında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. İlk Türk denizcisi olan Umur Bey, ilk Müslüman doktorumuz Celaleddin Hızır El Aydınlı burada yetişmişlerdir. Köy UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer almaktadır.

birgi-koyu-3

Birgi’de Nereleri Gezebilirsiniz?

Tarihi çok eskilere dayandığı için köyde bulunan medrese, konak, türbe ve camileri gezebilirsiniz. Dar sokakları ve tarihsel dokusu bozulmamış yapılarını inceleyerek güzel bir gezi yapabilirsiniz. Tarihi Ulu Cami görmeniz gereken bir yapıdır. 1312 yılında yapılmıştır. Dikkat çekici mimarisi ve çinilerden oluşan minaresi sizi büyüleyecektir. Cami ziyareti sevenler Birgi köyü gezilecek yerler listesinde buraya yer vermelidirler.

Birgi köyüne 20 km uzaklıktaki Gölcük Gölünü görmeden bu geziden dönmemelisiniz. Yaz sıcağından bunaldığınız zamanlarda burada serinleyebilir, doğanın muhteşem görüntüsünü seyredebilirsiniz. Ödemiş gezi programı planlıyorsanız Birgi köyünü es geçmemelisiniz. Buradaki tarihi ve doğal güzellikler filmlere bile konu olmuşsa; siz de o filmlerdeki başrol oyuncususunuz.

Birgi’de Ne Yemelisiniz?

Burada taze ve çok çeşitten oluşan köy kahvaltısını denemelisiniz. Öğlen acıktığınızda yörede yetiştirilen organik patateslerden yapılmış yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Karadut suyu içebilirsiniz. Yöresel peksimetin tadına bakmalısınız. Akşam yemeğinde Ödemiş köftesi yiyebilir, töngül pidesinin tadabilirsiniz. Bunların yanı sıra oğlak güveç ve soğan yahni de tadılması gereken yemekler arsında yer almaktadır.

birgi-koyu

.Birgi’ye Nasıl Gidebilirsiniz?

Birgi köyüne ulaşmak için öncelikle İzmir şehrine gelmeniz gerekmektedir. Birgi İzmir arası 123 kilometredir. Adnan Menderes Havaalanı araç kiralama hizmetlerinden faydalanırsanız; kiralık aracınızla 2 saat içerisinde Birgi köyünde olabilirsiniz. Karayolu ile İzmir şehrine gelenler isterlerse şehir merkezinden İzmir araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirler. İstanbul’dan araba ile gelmek isteyenler İstanbul araç kullanma hizmetini de kullanabileceklerdir.

Birgi’de Nerede Kalabilirsiniz?

Birgi’de oteller, pansiyon ya da butik oteller bulunmaktadır. Kalacağınız süreye bağlı olarak istediğinizi seçebilirsiniz. izmirden birgi ye nasıl gidilir programınızda zamanınız kadar bir süreyi ister günlük, isterseniz haftalık kiralayacağınız apart otellerde de geçirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı