araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

İzmir’de Çok Güzel Bir Gezi Alanı; Nazarköy

İzmir’de Çok Güzel Bir Gezi Alanı; Nazarköy

İzmir, doğal ve tarihi değerlerle dolu bir kent. İzmir’in gezilecek yerleri arasında Nazarköy de var. Nazarköy nerede? Nazarköy’de ne yapılır? Neler yapılabilir? Daha önce gitmemiş veya hakkında bilgisi olmayanlar bunlar ve benzeri sorular soracaktır. Eski adı Kurudere Köyü olan Nazar Köy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde yer almakta. İzmir Araç Kiralama hizmetleriyle kolayca ulaşılabilecek bir yerde. İzmir Nazarköy Gezi Rehberi eşliğinde gezerseniz çok daha keyif alırsınız. Ormanlık bir alanın eteğinde kurulmuş olan Nazarköy hakkında her şeye yazımızda okuyabilirsiniz. İyi okumalar ve iyi gezmeler….

izmir nazarköy

Nazarköy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köyün adı aslında Kurudere. Kurudere pek cazip bir isim değil. Ama köyün harika bir manzarası ve yapısı var. O zaman adını değiştirmek lazım. Ege’nin boncuk yapımıyla ünlü olan köyüne turistleri de çekmesi için Nazarköy denmiş. İyi de yapılmış. Nazar boncuğu, şaman inançlarında yer alan bir obje.

Turistlerin çok dikkatini çektiğinden Nazarköy adın güzel bir tercih olmuş. Nazarköy nerede derseniz, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde. Kiraz yetiştirerek ve boncuk yaparak geçimini kazanan köy son zamanlarda oldukça popüler. Köyde 5 tane cam atölyesi bulunmakta ve aktif olarak çalışmakta. El emeği göz nuruyla cam eşyaları imal eden atölyeler ucuz Çin mallarıyla yarışmak zorunda kalmış ve şuanda biraz zor durumdalar.

Nazarköy’de Yapılacak Şeyler Gezilecek Yerler?

Aslında Nazarköy eskiden beri bilinen bir yerdir. Fakat kentin turistik mekanlarından biri haline gelmesinde emekli Mehmet Yiğit’in etkisi oldukça fazladır. İzmir Nazarköy Gezi Rehberi bilgilerine bakıldığında Mehmet Yiğit emekli olup köyüne geri dönünde köyde değişim yaşandığı görülmekte. Köy halkıyla birlikte köyü turizme açmış. Atölyelerde üretilen camlardan boncuklardan köylü kadınlar çeşitli eşyalar yapmaya başlıyor.  İzmir Nazarköy Gezisi sırasında gördüğünüz satış stantlarının oluşmasını sağlıyor. Stantlar kurulunda zamanla Nazarköy Boncuk Festivali yapılmaya başlanıyor. Festival her yıl yapılınca köyün kalkınmasında etkili olmuş.

zmir nazar köy gezilecek yerler

Nazarköy’de Harika Bir Festival: Boncuk Festivali

İzmir’e gittiyseniz yapacak çok şey var demektir. Nazarköy’de ne yapılır diye soruyorsanız Boncuk Festivali’ne katılın derim. Köyün atölyelerinde üretilen eşyalara ve boncuklara dikkat çekmek için yapılan festival oldukça eğlenceli ve renkli geçmekte. Yarışmaların düzenlendiği festivalde Ege insanının misafirperver yönünü görmeniz mümkün. Rengarenk boncukları göreceğiz festival mutlaka yapılacaklar listenizde olsun. Festivale İzmir Havalimanı araç kiralama imkanlarını kullanarak yetişebilirsiniz.

Boncuk Çarşısını Gezdiniz mi?

Çarşı denince büyük kentlerdeki gibi kocaman bir yer gelmesin. Köyün meydanında camdan süs eşyalarının, boncuktan takıların yapıldığı satıldığı bir yerdir çarşı. Rengarenk takıları, eşyaları incelerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

izmir nazarköy gezi rehberi

Karabel: Bir Hitit Kabartması

Köye giderseniz görmeniz gereken mekanlar arasında Karabel Kaya Anıtı vardır. Anıt, Kemalpaşa ile Torbalı yolu üzerinde Karabel Geçiti’ndeki bir tepe üzerinde. İzmir Kemalpaşa kiralık araç ile tepeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tepenin güneye bakan yamacında bulunan anıt 1,5 metreye 2,5 metre ebatlarında. Kabartma, sol elinde mızrak, sağ elinde yay tutan bir erkeği resmetmektedir. Niş içine işlenmiş olan kabartma çok güzel doğal bir ortamda bulunmakta. Yeşil ve dağlık alanda bir müddet nefeslenip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Ulucak Höyüğü’nü Mutlaka Gezin

Uluca Höyük, Nazarköy’e gidince görülmesi gereken yerler arasındadır. Kemalpaşa’nın 7 km güneyindeki höyüğe İzmir havalimanı en uygun fiyatlı kiralık araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bornova Turgutlu ve Ankara karayolunun 15.km’sinde bulunmaktadır. Roma ve Bizans döneminden kalmış olan höyük erozyondan ve tarımsal faaliyetlerden dolayı çok zarar görmüş. Zarar görmesine rağmen halen daha çok fazla yerli ve yabancı turist ağırlamakta.

izmir nazar köy nerede

Nazarköy’e Nasıl Giderim?

İzmir şehir merkezine 25 km’lik mesafede bulunan Nazarköy’e araç kiralayarak ulaşım sağlamak çok kolaydır. Kemalpaşa merkeze 5 km uzaklıktaki köy İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yaklaşık olarak 54 km’lik mesafede. İzmir havaalanı rent a car ofisleri aracılığıyla kiralayacağınız araba ile ulaşımınız hem kolay hem de konforlu olacaktır. Havalimanına iniş saatinizi dikkate alarak önceden rezervasyon yaptırırsanız aracınız hazır olur. Hiç beklemeden gezinize başlarsınız. Rezervasyon yaptırmazsanız inince araç kiralama için biraz zaman kaybedersiniz. Fakat toplu taşımayla ulaşım sağlamaya çalışmanızdan çok daha hızlı hareket edeceğiniz kesindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı