araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Kahramanmaraş Havalimanı

Kahramanmaraş Havalimanı

Hakiki Maraş dondurmasını yerinde yemeye ne dersiniz? Nasıl yani bir dondurma için Kahramanmaraş’a mı gideceğiz diyenleri duyar gibiyim. Sadece dondurması değil enfes lezzetleri, Taş Köprü, Germenicia Antik Kenti, Maraş Konakları, Taş Han, Ticari Tarihi Kale, Eshab-ı Kehf Kulliyesi, Döngel Mağaraları, Abdulhamid Han Camii ve daha birçok güzellik bizleri beklemekte. Karayoluyla yolculuk düşünürsek cidden meşakkatli olabilir. Fakat Kahramanmaraş Havalimanı uçak bileti alarak hava yoluyla gidersek yolculuğumuz hem hızlı hem de konforlu gerçekleşecek. Havalimanı ile ilgili sıklıkla sorulan bazı sorular vardır. Kahramanmaraş Havalimanı nerede? Hangi havalimanlarından veya kentlerden direkt uçabilirim? Kahramanmaraş Havalimanı ne zaman açıldı? İletişim kurabilmek için telefon numarası, adres bilgileri nelerdir? Terminalde yolculara sundukları hizmetler nelerdir? Kahramanmaraş Havalimanı ulaşım seçenekleri nelerdir? Hangi vasıtalarla adresime rahatça gidebilirim? Ve benzeri sorular ardı ardına gelmektedir.

Kurtuluş Savaşı sırasında yapılan işgale karşı direnişinden dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiş olan kente kendi kadar şanlı bir havalimanı yapılmıştır. Havalimanı hakkında aklınıza gelebilecek her türlü sorunun ve merak ettiğiniz her şeyin cevabı yazımızın devamında;

kahramanmaraş havalimanı

Kahramanmaraş Havalimanı Kuruluş Tarihi

Ülkemizin 18. en kalabalık kenti olmasından dolayı kentin hava yolu ihtiyacının karşılanması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi arsayı 1993 yılında istimlak etmiştir. 1994 yılında inşaatına başlanmıştır. 24 Aralık 1996 yılında inşaat tamamlanarak hizmete açılmış. 2016 yılının Aralık ayında yeni terminal binası yapımına başlanmıştır. 30 Ocak 2019 tarihinde hizmete açılmıştır. 2019 yılında da açılış söz konusu olduğundan Kahramanmaraş Havalimanı ne zaman açıldı sorusu sorulmaktadır.

20 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan kararnamede yer alan ve Resmi Gazete’de yayınlanana göre havalimanı uluslararası giriş çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak kabul edildi. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanı şehir merkezine 5 km’lik mesafede yer almaktadır.

kahramanmaraş havalimanı adres

Kahramanmaraş Havalimanı Uçuş Bilgileri

Gitmeye karar verdiyseniz hemen Kahramanmaraş Havalimanı uçak bileti arayışına girebilirsiniz. Uçak bileti için Pegasus, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet firmalarına bakmalısınız. Pegasus firması İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na sefer düzenlemektedir. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde Kahramanmaraş Havalimanı’na Pegasus ile uçabilirsiniz.

Türk Hava Yolları ise haftanın her günü İstanbul Havalimanı’ndan karşılıklı seferler düzenlemektedir. Uçakla İstanbul Avrupa yakası ile Kahramanmaraş arası yaklaşık olarak 1 saat 35 dakika sürmektedir.

Türk Hava Yolları’nın işlettiği AnadoluJet firmasıyla direkt olarak Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçulmaktadır. Ankara ve İstanbul’un dışında bir ilden uçakla Kahramanmaraş’a gelmek istiyorsanız İstanbul veya Ankara aktarmalı uçmalısınız.

İç hatlar terminali bulunan havalimanında uçuş saatini beklerken çeşitli hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Hizmetlerden yararlanırken uçağı kaçırmamak için çeşitli yerlere yerleştirilmiş Kahramanmaraş Havalimanı uçuş bilgileri ekranı üzerinden devamlı takipte kalmak gerekir. Bilgi ekranında uçağın hangi kapıdan, saat kaçta kalkacağı, rötar durumu olup olmadığı yazmaktadır. Yolcuları bilgilendirmek için konulduğundan havalimanının farklı noktalarında görebilirsiniz.

kahramanmaraş havalimanı bilgileri

Kahramanmaraş Havalimanı Adresi Bilgisi

Yolculuk hazırlıklarında, gidilecek yerlerin adres ve telefon numaralarını almak bulunur. Kahramanmaraş Havalimanı iletişim bilgilerini seyahat hazırlığı yaparken almalısınız. Hatta bir kağıda dahi not edebilirsiniz. Netin çekmediği yerde kağıttan Kahramanmaraş Havalimanı adres ve telefon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kahramanmaraş Havalimanı adresi: Erkenez Mahallesi 46060 / Kahramanmaraş. Kahramanmaraş Havalimanı telefon numarası: 0 344 236 53 52. Faks Numarası: 0 344 236 18 96. E mail adresi: infokahramanmaras@dhmi.gov.tr

kahramanmaraş havalimanı iletişim

Kahramanmaraş Havalimanı Ulaşım Olanakları

Yolculuk yapacak olan birçok kişiden Kahramanmaraş Havalimanı nerede sorusunu duymaktayız. Kahramanmaraş Havalimanı; Gaziantep Pazarcık çevre yolu üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezine 5 km’lik mesafede yer akmaktadır. Havalimanı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yeşil Kuruluş Belgesini hak etmiş bir havalimanıdır. Alan merkeze çok uzak olmadığından ulaşım sorun olmamaktadır.

33 VIP araç, 430 genel araç için hizmet veren otoparkı, aracıyla gelenler için park alanı sunmaktadır. Kahramanmaraş Havalimanı ulaşım seçenekleri arasında taksi, otobüs ve araç kiralama bulunmaktadır.

Terminalde 7/24 hizmet veren ticari taksiler ulaşım adına havalimanında en çok kullanılan seçenekler arasındadır. Merkez yakın olduğundan beklemek istemeyenler, bavulu ile indi bindi yapmak istemeyenler taksi kullanmaktadır. Otobüse göre biraz daha maliyetli olmasına rağmen adresin önünde indirmesi gibi bir avantajı da bulunmaktadır. Havalimanı taksi ile ilgili sorularınızı 0 545 609 04 40 veya 0 538 656 50 43 nolu telefonu arayarak sorabilirsiniz.

Ekonomik seçenekler arasında Kahramanmaraş Belediyesi’nin toplu taşıma otobüsleri bulunur. Otobüsler yolcuları belli durakları geçerek merkeze ulaştırmaktadır. Otobüslerin sefer saatleri uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanmıştır. Böylece uçaktan indiğinizde otobüsleri sizi beklerken buluyorsunuz. Toplu taşıma yapan belediye otobüslerinin yolculara sunduğu bazı kolaylıklar vardır. Örneğin merkezden havalimanına gidecek olan kişi en az 4 saat öncesinde 0 534 593 90 99 nolu telefonu arayarak bilgi vermeleri durumunda otobüs kişinin adresine en yakın duraktan almaktadır. Fakat 4 saatten sonra arandığında bu hizmetten yararlanılamıyor.

Araç kiralama ise ulaşım adına bir diğer seçenektir. Havalimanında bulunan firmalardan birinden araç kiralayabilirsiniz. Aracınız isterseniz şoförlü olabilir. İsterseniz de şoförsüz birkaç günlüğüne kiralayarak Kahramanmaraş ve çevresindeki bütün turistik alanları gönlünüzce gezebilirsiniz.

kahramanmaraş havalimanı nerede

Kahramanmaraş Havalimanı Yolcu Hizmetleri

1350 metrekarelik alana sahip olan Kahramanmaraş Havalimanı terminal binasında yolcuların ihtiyaçlarına cevap verecek birçok hizmet sunulmaktadır. VIP salonu bulunan havalimanında acil durumlar için sağlık hizmetleri verilmektedir. Engelsiz Havalimanı özelliğine sahip olan havalimanını kargo uçakları da kullanmaktadır. Havalimanın giriş ve çıkış kapıları engelli vatandaşların tekerlekli sandalyeleri düşünülerek geniş yapılmıştır. Kapı girişlerinde merdiven yanında rampa konularak engelli yolculara engelsiz yolculuk imkanı sunulmaktadır. Otoparkta ise engelli vatandaşlar için özel park alanları ayrılmıştır.

Yolcuların aradıkları yerleri bulabilmesi için konulan yönlendirme tabelaları vardır. Tabelalar herkesin görebileceği yere herkesin görebileceği şekilde yerleştirilmiştir. Bebek bakım alanı, mescit, WC gibi alanlar da mevcuttur. Havalimanının ısınma ve soğutma sistemleri mevsimsel olarak tam donanımlı çalışmaktadır.

Havalimanında lounge hizmetinin olup olmadığı merak edilmektedir. Hali hazırda kullanılan bir lounge salonu yoktur. Fakat yeni yapılan terminal binasında olacağı hatta %87 gibi büyük bir alanının tamamlandığı ifade edilmektedir. 22.330 metrekare olacak yeni terminal binasının lounge salonunun yanında daha farklı hizmetleri de getireceği ifade edilmektedir.

Şuandaki havalimanı terminal binasında restoran bulunmak zor. Cafe imkanı var fakat sınırlıdır. Havalimanının 2 km gibi yakın mesafesinde çeşitli restoranlar ve cafeler bulunmaktadır. Havalimanına girmeden yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yeni yapılacak terminal binasında restoran ve cafe alternatifinin de fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Modern ve gösterişli bir binaya sahip olan Kahramanmaraş Havalimanı’nda maalesef ki duty free mağazası bulunmamaktadır. Dış hat uçuşları olmadığından dolayı gümrüksüz dünya markalarının parfümlerinin, çikolatalarının ve çeşitli hediyelik ürünleri uygun fiyatla almaya imkan tanıyan duty fre mağazaları bulunmamaktadır.

Havalimanında Ketenoto, Auto46, Rent a Car, Tayfun Oto kiralama gibi birkaç araç kiralama firmasının ofisi bulunmaktadır. Kahramanmaraş Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak gezinizi daha konforlu yapabilirsiniz. Hatta gelmeden önce aracınızın rezervasyonunu yaptırırsanız siz uçaktan indiğinizde aracınız sizi bekliyor olacak. Hemen kiraladığınız araca atlayıp gezinize başlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı