araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kalabalıklardan Uzakta: Mersin-Anamur Gezilecek Yerler

Anamur; Mersin’in kültürel ve doğal güzellikler bakımından zengin bir ilçesidir. Ulaşımı biraz zor olsa da her yıl binlerce kişiyi misafir etmektedir. Anamur’un gezilecek yerleri de say say bitmez… Ama en popüler olanlarından biraz bahsetmeye çalışalım.

Titiopolis Antik Kenti

Anamur’un batısındaki Kalınören Köyü’nde bulunmaktadır. Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerinden kalan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İçinde çok sayıda dini mekan, lahit ve mezar vardır.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Tarihi 1500 yıl öncesine dayanan Mamure Kalesi , Akdeniz kıyısının en ünlü kalelerinden biridir. Bizanslı’ların, Roma’lıların, Selçuklu’ların ve, Osmanlı’ların ve daha pek çok medeniyetin tarihini yansıtan izler taşımaktadır. 23 metrekarelik bir alanı kaplayan bu kale size muhteşem bir manzara izleme ve tarihe tanık olma imkânı sunar.

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti

Anamur gezisi sırasında uğramanız gereken yerlerden bir diğeri Anemurium Antik Kenti’dir. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir fakat milattan önce 4. Yüzyıl’da Roma’lıların inşa ettiği kabul edilmektedir.

Çukurpınar Mağarası

Anamur görülmesi gereken yerler listemizde bulunan bu mağara, dünyadaki en derin ikinci mağaradır. Sarkıt ve dikitlerden meydana gelen bu mağara harika doğa manzaraları ile size keyifli dakikalar yaşatacaktır.

Köşekbükü Mağarası

Anamur’un kuzeyinde, Ovabaşı Köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Ortalama 500 metrekarelik büyüklüğe sahiptir. Alanya Damlataş gibi birçok sarkıttan meydana gelmiştir.

Anamur Evleri

Anamur yöresinin evleri de mimari yapısıyla ilgi uyandırmaktadır. Hır üzerine inşa edilen 2 katlı evlerin mimarisinde daha çok haç planlarının hakim olduğu görülmektedir. Tarihi evleri ziyaret etmekten keyif alıyorsanız Anamur evleri size hitap edecektir.

Anamur Azı Tepe

Anamur gezilmesi gereken yerler denilince burayı da unutmamak gerekir. Burada Anamur ovasına ve ilçeye kuşbakışı bakabilirsiniz.

Anamur Halk Plajı

Anamur sahilleri de mutlaka ziyaret edilmeli tabii ki… Üstelik yaz mevsiminde geldiyseniz Anamur plajları ile tatilinizi renklendirmemek olmaz. Anamur Çayıve Anamur İskelesi arasındaki bölüm Anamur Halk Plajı olarak kendini Akdeniz’in sularına bırakmak isteyenleri beklemektedir. Tertemiz suyu ve incecik kumlu plajı buraya olan ilginin temel sebebidir. Burada Caretta Caretttalar görmeniz de mümkündür. Sahilden batıya doğru gittiğinizde sizi Cerenler Sahili karşılayacaktır. Burada da plaj ve otel pansiyon bulunmaktadır.

Anamur Gragon Çayı

İşte Anamur güzelliklerinden bir diğeri daha… Bu çay Anamur Merkez’in doğusundadır ve Akdeniz sıcağını geride bırakarak muhteşem doğa manzarası eşliğinde serinleyebilirsiniz. Etraftaki modern parklarda vakit geçirebilir, dilerseniz burada balık da tutabilirsiniz. Ağaçların altında uzun uzun yürüyebilir, tatlı bir esintinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Pullu ve Dikilitaş Tabiat Parkı

Anamur’un doğu tarafındadır ve Silifke yolu üzerinde bulunmaktadır. Yemyeşil ağaçlarla donanmış bu yer, sessizliği, dinginliği ve huzurlu atmosferiyle tam size göredir. Kampçıların da sık sık uğradığı bu tabiat parklarında tabii ki ateş yakmak yasaktır, mangal külleri sahile dökülmez ve Dikilitaş‘a çıkılmaz.

Anamur Müzesi

Anamur ilçe merkezinde yer alan müze Yalıevleri Mahallesinde bulunmaktadır. 1992’de açılan 2 katlı müze, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği önemli bir yerdir. Müzede sergilenen arkeolojik eserlerden bazıları; Nagidos, Anemurium, ve Kelendiris Antik kentlerinde bulunan kalıntılardır. Etnoğrafik bölümünde ise ahşap sanatsal ve yöresel folklorik eşyalara, yöreye ait kilim örneklerine yer verilmektedir. Anamur tarihi ve kültürünü yansıtan bu müze, Anamur’da nereye gidilir? Sorusunun cevaplarındandır.

Ala Köprü

Anamur’da ziyaret edilmesi gereken yerler listemizin sonlarına yaklaşırken Ala Köprü’den de bahsetmek istiyoruz. Karamanoğulları tarafından 14. Yüzyılda inşa edilmiş olan bu köprünün yüksekliği 19.65 metredir. Dönemin mimari sembollerinden biri haline gelmiş Ala Köprü, görenlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.

Sultan Alaaddin Cami

Yine Karamanoğulları tarafından yapılan bir eser de Sultan Alaaddin Camii’dir. Tarihi 12. Yüzyıla dayanan bu cami nin karşısında aynı dönemlerden kalma bir han ve köprü yer alır.

Anamur Deniz Feneri

1911’de Fransızların inşa ettiği Deniz Feneri, bugün Anamur’da varlığını sürdürmekte ve hâlâ ziyaret edilmektedir.

Abanoz Yaylası

Buraya Anamur’dan minibüsle ulaşabilir, manzarasının keyfini çıkarırken bitki örtüsüne yakından tanık olabilirsiniz. Dilediğiniz gibi yüzebilir, kamp yapabilir ve çay kenarlarında hoş vakit geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı