araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kalem adasında maviye ve huzura doyacaksınız!

Hepiniz İzmir’in Dikili beldesini duymuşsunuzdur. İşte Kalem Adası da Dikili-Bademli Köyü’nde yer alan sevimli bir adadır. Ege’nin Maldivleri olarak da bilinen Kalem Adası’nın güzelliklerini kalem kalem yazsak bitmez… Deniz tatili için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biri Kalem Adası’dır. Sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmış bu ada zeytin ağaçları arasında mavinin ve yeşilin binbir tonunu barındırmaktadır. Ada’nın Garip adasına bakan tarafında turkuaz suların keyfini çıkarabilirsiniz.

İzmir’in eşsiz güzelliklerini keşfetmek mi istiyorsunuz zaman kaybetmeden izmir havalimanı araç kiralama veya konak araç kiralama hizmetlerimizden faydalanarak en iyi fiyat garantisi ile aracınızı kiralayıp araç kiralamanın keyfini çıkartın.

Kalem Adası Tarihi

Milattan önce 406 yılında Sparta ile Atina arasında gerçekleşen büyük bir deniz savaşına tanık olmuştur. Kalem Adası’nın çevresinde yüzlerce gemi batmış, savaşı Atina kazanmıştır. Kalem Adası’nda milattan önce 1200 yıllarına ait antik yerleşim izleri bulunmuştur. Ünlü işadamlarından Yüksel Dartar 1973 yılında adayı satın almış ve ülkemizin ilk ada otelini yani Oliviera resort’u yaptırmıştır. Tarihi eserlerle, zeytin -palmiye ağaçlarıyla ve taş binalarla süslenen butik otelin botanik bahçeleri de borularla ana karadan su getirilerek beslenmiştir.

Kalem Adası’nda Ne Yapılır?

Bademli Köyü’ne ulaştığınızda aracınızı Oliviera Resort otelinin otoparkına park edebilirsiniz. Burada otelin haricindeki her yer ormanlıktır. Romantik bir tatil yapmak istiyorsanız buraya gelmek isabetli bir seçim olacaktır. Akşam yemeğini gün batımını izleyerek Midilli Adası’nı gören bir terasta yiyebilirsiniz. Kalem Adası’nda denizaltı güzelliklerini yakından görebilir, otelin su sporları merkezinde su sporlarını öğrenebilirsiniz. Burada gündüzleri size Ağustos böcekleri eşlik eder, geceleri ise gökyüzündeki yıldızları izleyerek huzur içinde uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca meşhur koruk suyunun da tadına bakmanızı öneririz. Kalem Adası ufacık bir adadır ve gitmeden önce rezervasyon yaptırılması iyi olacaktır.

Otele gelmek istemiyorsanız Dikili veya Bademli merkezden kalkan teknelerle Garip Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Garip Adası’nda kamp yapma imkanı bulabilirsiniz ancak Kalem adasında otel dışında sahil alanı olmadığından ve biraz önce de söylediğimiz gibi sit alanı olduğundan burada kamp yapamazsınız.

Adada kitap okuma köşeleri ve Hamaklar vardır. Palmiye ve zeytin ağaçlarının arasında yürüyebilirsiniz. Spası da başarılıdır. Ayrıca burada dalış yapabilirsiniz. Civardaki koyları tekneyle gezebilirsiniz. Bu adanın otelinde yer alan Su Sporları Merkezi, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’ndan onay almıştır. Bu merkezden dalış brövesi almak dahi mümkündür. Farklı su sporlarını deneyimleme imkanı mevcuttur.

Gözlerden uzak bir yer olan Kalem Adası, bir botanik bahçeye de sahiptir. 30 yıllık bir çalışmayla toplanmış eserler adaya getirilmiş ve bu sayede muhteşem bir botanik bahçesi oluşturulmuştur. Kanoyla ada çevresinde gezilebilir ve ada etrafındaki koylarda gezmek isteyenler için bot turları da düzenlenmektedir.

Kalem Adası Tatil Fiyatları

Kalem Adası’nda tatil yapmak istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir. Ancak burası günübirlik gidip-gelmek için de uygundur. Fakat aklınıza esince kalkıp gidebilirsiniz desek yalan olur. Çünkü boş yer bulamama riskiniz vardır. O yüzden gitmeden önce yer ayırtmanız önerilir. Adanın plajı küçüktür ve belirli bir kontenjanı vardır. Onun için işinizi garantiye almanız gerekir.

Ayrıca bir çok araç seçeneği ile de alsancak araç kiralama seçenekleriyle de aracınızı kiralayıp kalem adası serüveninizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kalem Adası Nerededir?

Kalem Adası İzmir-Dikili bölgesinde, Bademli Köyü’nün karşısındadır. Aracınızı Oliviera Resort otoparkına bıraktıktan sonra sizi tekneyle alıp adaya götüreceklerdir. Dilerseniz şezlongunuzda dilerseniz de tülle ile çevrilmiş localarda oturabilirsiniz.

Kalem Adası’na ulaşım özel tekne turlarıyla da mümkündür. Ancak izin olmadan girilmez. Kalem Adası İzmir havalimanına 130 km. uzaklıktadır. Edremit havalimanına da 85 km mesafededir. Dikili şehir merkezinden de 10 km ötede bulunmaktadır.

Buraya daha önce gitmediyseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Eğer daha önce gittiyseniz zaten tekrar gitmeye kararlısınızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı