araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kapadokya’nın Neleri Meşhur?

Kapadokya, Beyaz Atlar Ülkesi olarak da bilinmektedir ve 4 mevsimin en güzel yaşandığı yerlerden biridir. Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden biri olan Kapadokya güzellikleri ile tarihi ve kültürel bakımdan adeta bir hazinedir. Kapadokya’nın neyi meşhur? Sorusu da Kapadokya ziyareti yapacak olanlar tarafından merak edilmektedir. İşte, Kapadokya gezisi sırasında mutlaka görmeniz ya da yemeniz gereken şeyler…

Testi Kebabı

Kapadokya’da ne yenir? Sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan biri testi kebabıdır. Yapılışı bir hayli meşakkatli olsa da muhteşem lezzeti, tüm bu uğraşlara değecek kadar çoktur. Kapadokya’da gezilecek yerler bir bir ziyaret edilirken testi kebabı yemeyi de unutmamak gerekir. Nevşehir usulüyle pişirilen bu kebap, Domates, soğan, biber ve tereyağının dana etiyle testide ağır ağır pişirilmesiyle hazırlanmaktadır.

Güveçte Kuru Fasulye

Kapadokya yemekleri arasında bulunan efsane tatlardan biri de güveçte kuru fasulyedir. Eğer bu masal diyarına yolunuz düşerse mutlaka bu eşsiz deneyimi yaşamadan dönmemelisiniz.

Peri Bacaları

Peri Bacaları

Kapadokya denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri tabii ki Peri Bacaları olmaktadır. Peri bacaları Türkiye’de ve dünyanın birçok bölgesinde görülse de onu tüm ihtişamıyla kapadokya’dan başka bir yerde görmek mümkün değildir. Kapadokya’yı Kapadokya hâline getiren bu eşsiz güzelliği yakından görmenin size verdiği mutluluk hafızalarınızdan hiç silinmeyecektir.

Sütlü Çorba

Kapadokya mutfağı içerisinde yer alan bu lezzetli çorba, bilhassa kış mevsiminde Nevşehir bölgesinin sert soğuklarında çok iyi gitmektedir. Süt ve bulgur ile yapılan bu çorba herkesin damak zevkine hitap edecektir.

Ağpakla

Kapadokya yöresel yemekleri sorulduğunda tavsiye edilebilecek başka bir lezzet Ağpakla’dır. Akşam yemeklerinin ve davetlerin sultanı olan bu yemek; kemikli et, beyaz fasulye ve yağdan oluşmaktadır. 3-4 saat ekmek tandırındabir bir güzel pişirilen yemek, Kapadokya yöresel lezzetleri ile midesine ziyafet çektirmek isteyenler için servise hazır hâle getirilmiş olmaktadır.

Nohutlu Yahni

Kapadokya restoranları, menülerinde çeşit çeşit yemekler barındırsa da en çok sipariş verilen yemeklerden birinin nohutlu yahni olduğu söylenebilir. Kavrulmuş soğan ve dana etinin, zeytinyağı, tereyağı ve birtakım baharatlarla harmanlanması, bu lezzet harikasını ortaya çıkarmaktadır. Kapadokya’nın meşhur yemekleri listenize not etmeniz gereken bu yemek, emin olun tam ağzınıza lâyıktır.

Divil Ayva Dolması

Kapadokya tatlıları arasında yer almasa da tatlının ve tuzlunun uyumu olarak nitelendirilebilir. Ayvaların içi oyulur, düğü ve kıyma eklenerek divil ayva dolması hazırlanır. Kıymalı düğünün aromasıyla ayvanın tadı bir araya gelince zıtların uyumu konuşmaktadır.

Dolaz

Süt, un ve yumurta karıştırılıp yağda kavrulmakta, üzerine şeker veya bal dökülüp ikram edilmektedir. İşte bu lezzet şölenine kısaca Dolaz adı verilmektedir.

Kesme Çorbası

Kapadokya’nın meşhur yemekleri içerisinde yer alan bu çorba bildiğimiz erişteden yapılmaktadır. Kavrulan soğanlar su ve salçayla kaynatılmakta, haşlanan erişte ve mercimeklerle buluşturulup pişirilerek sofralara taşınmaktadır.

Bulamaç Tatlısı

Kapadokya-Ürgüp bölgesinin tatlılarından biri olan Bulamaç Tatlısı, oldukça sağlıklı ve az kalorilidir. Kapadokya üzümlerinden elde edilen pekmezle yapılmakta olup ceviz ilâvesiyle tüketmek daha çok lezzet almanızı sağlayacaktır.

Ürgüp Köftesi

Köfteye bakış açınızı değiştirecek bu efsanevi tat, rendelenmiş patates ve kıyma ile hazırlanmaktadır. Kapadokya’da yemek yiyecekseniz masada kesinlikle Ürgüp Köftesi olmalıdır.

Asma Cacığı

Nevşehir bağlarından toplanan asma yaprakları ile hazırlanan bu yemeğin adını duyduğunuzda normal cacık gibi olduğunu zannedebilirsiniz. Fakat bu, yoğurtlu, bulgurlu veya etli olarak pişirilen özel bir yemektir. Kapadokya’ya özgü şeyler içinde lezzetiyle öne çıkan bu yemeğin tadı sizi sizden alacaktır.

Kapadokya Şarabı
Kapadokya Şarabı

Nevşehir’in farklı noktalarında şarap evleri bulunmaktadır. Mahzenlerde saklanarak yıllanmış bu şaraplar Kapadokya seyahati gerçekleştiren yerli-yabancı insanların tercihlerinden biri olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı