araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Karadeniz’in En Meşhur Yaylaları

Karadeniz denilince akla neşeli halkı, gaza getiren tempolu müziği, lezzetli mutfağı ve yemyeşil yaylaları gelmekte. Türkiye üzerinde yaşayan herkesin gidip görmesi gereken, bazı bazı hayallerimize düşen yeşillikler Karadeniz’in adeta medarı iftiharları. Bu yazımızda sizlerle Karadeniz’in güzeller güzeli meşhur yaylalarını inceleyeceğiz ve oksijene doyacağız.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası (Rize)

Karadeniz’de bir tane yayla adı söyle desek herhalde on kişiden dokuzu “Ayder” der. Ayder Yaylası Karadeniz’in en bilinen yaylası. Bu kadar meşhur ve biliniyor olmasının elbette bir sebebi var. Ayder Yaylası Karadeniz’in oksijeni bol cennetidir. Olabildiğine yeşil olan Ayder, 1350 metre yükseklikte. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder, Milli Park unvanını da paşalar gibi sırtında taşımaktadır. Ayder Yaylası, yazın gerçekleşen Boğa festivali kışın da Kardan Adam Şenlikleriyle gelen misafirlerini eğlendirmesini de çok iyi biliyor. Ayder Yaylası’nda bulunan kaplıcalar ise dünya çapında dillere destan olmuş durumda. Sadece Ayder’deki kaplıcaları ziyaret etmek için yurtdışından gelen binlerce turist var. Ayder’e ister şifalı kaplıcaları için, ister festivaller için isterseniz sadece güzeller güzeli doğasına şahit olmak için gidin ama imkanınız varsa Ayder Yaylası’na uğramadan bu dünyadan göçmeyin.

Anzer Yaylası (Rize)

Anzer denilince akla ilk olarak bal gelmektedir. “En hakiki bal Anzer balıdır!” diyen bal severlerin de Anzer Yaylası’ndan bahsedilince elbette ki gözleri parlar. Lezzetli Anzer balının çıkışı Anzer Yaylası’nda yetişen enzemik tür çiçeklerdir. Zaman zaman yaylada festivaller de gerçekleşmektedir. Bir yandan eğlenip bir yandan sağlıklı ve lezzetli ballardan yiyeyim gibi bir hayaliniz varsa, hemen şimdi Anzer Yaylası gidiş planı yapmakta fayda var. Anzer Yaylası Rize il merkezine 54 km mesafededir.

Karagöl Yaylası

 

Karagöl Yaylası (Artvin)

Karagöl Yaylası’na bazen Borçka Yaylası da deniliyor çünkü yayla Artvin Borça ilçe merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta. Karagöl denilmesinin sebebi ise yaylanın içerisinde heyelan sonucu oluşmuş bir göl olmasıdır. Göl ki ne göl! Güzeller güzeli yeşilliklerle kaplı dağların arasında masmavi gölün üzerinde kayıkla yol almak kadar özgür hissettiren bir his olabilir mi? Karagöl’e bir kere giden orada yaşamak veya birkaç gün geçirmek istediği için Yayla içerisinde kamp ve karavan alanları mevcut. Yayla içerisinde ziyaretçilerin konaklayabileceği tesisler de mevcut. Doğayla iç içe bir tatil düşünenlerin kaçırmaması gereken bir yer Karagöl Yaylası. Doğayla iç içe derken vahşi hayvanların da var olduğu bir doğadan bahsediyoruz. O yüzden vahşi doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenen sanatçıların da Karagöl Yaylasından bir kez olsa bile yolu geçiyor.

Yaylası (Giresun)

Adının hakkını veren bir yayla burası. Sis Dağı Yaylası sis bulutlarıyla çevrili bir bölgede. Yüksekliklere sevdalıysanız bu yayla ziyareti tam sizlik olabilir. Yaylanın yüksekliği 2182 metre. Siz yayladayken yeryüzüne masallar diyarından bakıyormuşçasına bir hava katıyor sisler. Temmuz aylarında müsaitseniz de “Sis Dağı Şenlikleri”ne gitmek sizi çok mutlu edebilir. Yayla aynı zamanda Milli Park statüsünde.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası (Rize)

Çoğumuz bulutlara dokunmak veya onların üzerinde olmakla ilgili hayaller kurmuşuzdur. Belki gerçekten bulutlara dokunamayacağızdır ama bulutlara dokunuyormuş gibi hissetmenin yöntemleri var. Bunlardan biri de Rize’de bulunan Pokut Yaylası’nı ziyaret etmek. Pokut Yaylası 2100 metre yüksekliğinde. Çam ormanlarının arasından geçerek bulutlarla dans edebilirsiniz. Birkaç saat yetmez ben burada günler geçirmek istiyorum derseniz de Pokut Yaylası’nda konaklama ve kamp yerleri de mevcut.

Perşembe Yaylası (Ordu)

Bir yayla düşünün ki Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde adı geçsin. Perşembe Yaylası tam da o düşünülen yayla. Girişinde sizi doğal gölü ve şelalesiyle karşılayan yayla bu kadar güzel olmakla bazen hava atıyormuş gibi görünüyor. Çimlerinde otlattığı hayvanlarıyla doğa ananın bereketini de gözler önüne seriyor. Üstelik Türklerin Anadolu’ya gelmesinden beri orada yaşamın var olduğu söyleniyor. Tarihi ve doğa harikası bir yer Perşembe Yaylası. Bir gelen bir daha gelmek istediğinden turist akınına uğruyor. Bütün ihtişamıyla kendini yurtiçinden veya yurtdışından ziyaretçilerine gösteriyor. Özellikle yaz aylarında festivalleriyle birlikte, gelen ziyaretçilerinin konaklaması için de olanak sağlıyor. Gelen ziyaretçiler pansiyon veya apart evlerde kalabiliyorlar. Doğanın nimetlerini fazlasıyla sergileyen yayla yön değiştiren menderesleriyle de gönüllerimize taht kuruyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı