araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Karadeniz’in Hırçın Şehri: Ordu’nun En Güzel Yerleri

Ordu; Karadeniz bölgesinin en güzide şehirlerinden biridir. Kültürel açıdan zenginliklerle dolu, Karadeniz mutfağının en lezzetli örnekleri ve güzeller güzeli doğasıyla Ordu ziyaret edilmesi gereken yerler listenizin baş taraflarında olmalıdır. İşte Ordu gezi rehberi ‘bu şehirde tatilinizi nasıl dolu dolu geçirebilirim?’ sorunuza yanıt olacaktır.

Boztepe

Boztepe

Ordu gezisi önerilerimize Boztepe ile başlıyoruz. Denizden yüksekliği 500 metre olan Boztepe, Ordu’nun ve Karadeniz bölgesinin manzarasını izlemek için harika bir yerdir. Dilerseniz profesyonel ekip eşliğinde yamaç paraşütü de yapabilir, adrenalin seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Paşaoğlu Konağı

Ordu görülmesi gereken yerler arasında bulunan Paşaoğlu Konağı; 1896’da Paşaoğlu Hüseyin Efendi’nin emriyle yapılmıştır. Ordu’nun en güzel sivil mimari yapılarından biri olan bu konak, 3 katlıdır. 1982’de Kültür Bakanlığı’na devredilen konak, onarım çalışmalarının ardından 1987’de ‘Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi’ adıyla ziyaretçilere açılmıştır.

Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi

1853’de yapılan bu kilise Ordu merkezinde bulunan kentsel sit alanı içerisindedir. Kültür Bakanlığı’nın 1983’de restore etmeye başladığı kilise, 10 Nisan 2000’den bu yana kültür merkezi olarak kullanılmıştır.

Yason Burnu

Ordu’nun 30 km yakınında olan Çaytepe köyü’nde bulunmaktadır. Ordu’da görülmesi gereken yerler arasında sayabileceğimiz Yason Burnu, aynı zamanda bir yarımada olarak değerlendirilmektedir. Doğal güzellikleriyle ilgi çeken bu yer gün doğumunu ve batımını izlemek, muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak, manzaranın keyfine varmak için biçilmiş kaftandır.

Bolaman Kalesi

Ordu-Fatsa ilçesinde, Bolaman beldesindeki bu kale, Ordu’da nereye gidilir? Sorunuza cevap niteliğindedir. Tahminen Pontus Rum İmparatorluğu zamanında yapılan bu kale iç ve dış olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Üzerinde çift cumbalı Hazinedaroğlu Konağı vardır. Ordu tarihi ve kültürü bakımından bir sembol olarak kabul edilir.

Perşembe Yaylası

Ordu-Aybastı’ya 17 km uzaklıktadır. 1991’de Bakanlar Kurulu’nun talimatıyla turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Yürüyüş parkurları ve mesire alanları bulunan Perşembe Yaylası, piknik, yamaç paraşütü ve safari için ideal bir yerdir. Hem eşsiz doğasıyla hem de tarihi kalıntılara ve eserlere ev sahipliği yapmasıyla bilinen Perşembe Yaylası’nda Çişeli Şelalesi ve Karga Tepesi de Ordu gezilecek yerler olarak sizi beklemektedir.

Çambaşı Yaylası

Ordu’da nereye gidilir? diye sormuştuk değil mi? Bu sorunun cevabını öyle bir çırpıda vermek imkansızdır. Daha yeni başladık ve Ordu’da ziyaret edilmesi gereken yerler daha çoktur. Öyleyse tempoyu düşürmeden devam edelim. Çambaşı Yaylası, Kabadüz ilçesindedir ve 72 odalıdır. 100 dönümlük bir alanı kaplayan bu yayla oldukça geniştir. Sularının hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır. Doğal güzellikleri, tesisleri ve piknik alanlarıyla tam kafa dinlemelik, huzur bulmalık bir yerdir.

Saray Hamamı

Saray Hamamı

Durmak yok, Ordu gezisi tüm hızıyla sürüyor! Şimdi Saray Hamamı’ndayız. Ordu merkezde Selimiye Mahallesi’ndeki Saray Hamamı 3 kubbeli ve son derece eskidir.

Atik İbrahim Paşa Camii

1770 yılında Atik İbrahim Paşa’nın emriyle inşa edilmiş olup Ordu Merkez’dedir.

Kurul Kalesi Yerleşkesi

Artık biraz kısa kesmeye çalışıyoruz çünkü Ordu ziyareti sırasında gezip görebileceğiniz her yerden bahsetmek istiyor, sözü fazla dallandırıp budaklandırmadan hepsine bir nebze de olsa temas etmek istiyoruz. Böylelikle Ordu’da nereye gitmeli? Sorunuzu doyurucu bir şekilde cevaplamayı amaçlıyoruz. Bu yerleşke şehir merkezine çok yakındır ve 1. derece doğal sit alanıdır. Söz konusu arkeolojik bölgede pişmiş topraktan yapılmış seramiklere ve antik şehre ait merdivenlere rastlanmıştır.

Osman Paşa Şadırvanı

Ülkemizde en yüksek sütunlara sahip şadırvandır. Trabzon valisi olarak görev yapan Ordu doğumlu Osman Paşa’nın isteği üzerine 1842 yılında inşa edilmiştir.

Çamaş Kanyonu

Ordu kanyonları arasında yer alan bu kanyon Budak ve Çamaş Köyleri arasında bulunmaktadır. Etkileyici manzarasıyla görenleri cezbetmektedir. Küpkaya Kanyonu da Ordu’da bulunan kanyonlar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı