araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Karlar Düşer: Erzurum Palandöken

Palandöken, ülkemizde kış turizminin en önemli adreslerindendir. Erzurum merkezinin 5 km güneyinde bulunan Palandöken, özellikle kış mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Palandöken Dağı ülkemizdeki en ünlü kayak merkezlerinden biridir. Tektonik dağlar içerisinde yer alan Palandöken Dağı’nın yüksekliği 3.125 metredir. Bunun yanı sıra Palandöken en uzun kayak pisti ile kayak sporunun en iyi yapıldığı bölgelerdendir.

Palandökenesis çiçeği de yalnızca burada bulunmakta, Mayıs aylarında yetişmektedir. Dağ, tırmanış bakımından fazla zorlu olmasa da kış mevsimi burada sert geçmektedir ve dağın yamaçları diktir. Büyükejder Tepesi Palandöken’in zirvesidir.

Yılın büyük bir bölümü karlarla kaplı olan Palandöken kış sporlarına ilgi duyanların odak noktasıdır.

Palandöken Ulaşım

Palandöken Ulaşım

Palandöken’e gitmek için Erzurum Havalimanı’na geldikten sonra oradan araç kiralayabilir veya servisleri kullanabilirsiniz. Yarım saat içinde Palandöken’e ulaşacaksınız. Şehirlerarası otobüsle geliyorsanız otogardan iner inmez Palandöken istikametine giden halk otobüslerinden birine binebilirsiniz. Her gün Erzurum’a Yeni Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi vasıtasıyla düzenlenen seferler, Palandöken’e ulaşımı sağlamaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken kayak merkezinde ekipman kiralama imkânı mevcuttur. Her seviyeye uygun farklı pistler bulunmaktadır ve bu pistler zorluk düzeylerine göre ayrılmıştır. 22 pistin 8’i kolay, 9 tanesi orta seviyede ve3 tanesi de ileri düzeydedir. Merkezde 4 adet yol pisti de vardır. 28 km’lik olimpik pist ise Snowboard ve slalom meraklılarına hitap etmektedir. ATV yarışı ve paintball da Palandöken Kayak Merkezi’nde sunulan diğer olanaklardandır. Buradaki otellerde spa hizmeti de mevcuttur. Burada önce dağ manzarasını izleyerek güne keyifli bir başlangıç yapabilir, ardından yorgunluğunuzu termal havuzların suyunda bırakarak rahatlayabilirsiniz.

Palandöken Görülecek Yerler

Palandöken kayak turizmiyle ve kış sporlarıyla öne çıksa da burada yapılacak aktiviteler bu kadarla sınırlı değildir. Palandöken’de görülmesi gereken tarihi, kültürel ve doğal güzellikler çoktur. Onlardan bazıları şöyledir:

  • Çifte Minareli Medrese

Erzurum’un sembolik yapılarından biri olan bu medresenin 26 metreye varan çini süslemeleri oldukça görkemlidir. 13. Yüzyılda Alaeddin Keykubat’ın kızı adına inşa ettirilen medrese 26 metreye yüksekliğe sahiptir.

  • Yakutiye Medresesi

Palandöken merkezde yer alan bu medrese 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut’un emriyle yaptırılmıştır. Günümüzde İslami Eserler Müzesi haline getirilmiş olan bu medrese Palandöken görülecek yerler arasında önemli bir tarihi yapıdır.

  • Aziziye Tabyası

Sultan Abdülaziz’in yaptırmış olduğu tabya, Osmanlı-Rus savaşında Kars’ı güvende tutmak için kullanılmıştır. Bu yapıyla ilgili farklı söylentiler vardır. Onlardan birine göre; Nene Hatun isimli yaşlı bir kadın tabyadaki nöbetçilerin Rus askerleri tarafından şehit edildiğini işitir. Kucağındaki bebeğini bırakarak hemen eline bir satır alıp tabyaya koşar. Tabyanın önündeki heykel bunu simgelemektedir.

  • Atatürk Müzesi

Kurtuluş Savaşı yıllarında ve Cumhuriyetin kuruluş sürecinde de Erzurum her zaman önemli bir kent olmuştur. Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önce konakladığı ev, bugün müzeye çevrilmiştir ve Palandöken ziyaretçileri tarafından ilgi görmektedir.

  • Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi

Ülkemizin en ihtişamlı şelalelerinin başında gelen Tortum Şelalesi Erzurum’un büyüleyici güzelliklerinden biridir. Tortum Gölü’nün güzelliği de görülmeye değerdir. Buralarda yapacağınız piknik, yürüyüş, kamp gibi aktiviteler ise unutulmaz bir anı olarak kalacaktır.

  • Abdurrrahman Gazi Türbesi

Palandöken’in manevi atmosfere sahip yerlerinden biri bu türbedir. Büyük evliyalardan biri olarak bilinen Abdurrahman Gazi hazretlerinin türbesidir. Palandöken Dağı’nın eteklerindeki bu türbe her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte, burada dua edenler, adak adayanlar çok olmaktadır. Bunun yanında Kümbetli Ahmet Baba, Maksut Efendi ve Pir Ali Baba türbeleri de Palandöken’de ziyaret edilecek yerler listesindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı