araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Kars Harakani Havalimanı

Kars Harakani Havalimanı

Hiç buzda balık avladınız mı? Ya tandırda pişmiş kaz eti yediniz mi? Bunların hepsini ve daha önce ülkemizin hiçbir yerinde şahit olmadığınız yepyeni deneyimleri yaşamak için Kars’a gelmelisiniz. Kars, bambaşka bir havaya sahiptir. Macera ile dolu bu Doğu Anadolu Bölgesi kentine en kolay Harakani Havalimanı’na uçarak gelebilirsiniz. Birçok kişi ardı ardına Kars Havalimanı ne zaman açıldı ile başlayan soruları sıralamaktadır.

Harakani Havalimanı’na hangi kentlerden direk uçak var? Kars Havalimanı uçuş bilgileri nasıldır? İstediğimiz zaman uçabilir miyiz? Şehir merkezine çok mu uzak? Kars Havalimanı ulaşım seçenekleri nelerdir? Havalimanında yolculara ne gibi hizmetler sunulmaktadır? Kars Havalimanı iletişim bilgileri adresi, telefon numarası nedir? Kars’a gelmeyi aklına koyanlar için hemen sorularınızın detaylı cevaplarını vereceğim. Yazımızı okuduğunuzda havalimanını görmüş hatta birkaç kere gitmiş gibi kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. İşte detaylar…

kars harakani havalimanı bilgileri

Kars Harakani Havalimanı Kuruluş Tarihi

Yıllık 2,5 ila 3 milyon yolcu kapasitesine sahip Kars Havalimanı ne zaman açıldı sorusunun cevabını hemen vereyim hemen; 1988 yılında. Daha önce adı Kars Havalimanı olup yakın çevredeki Artvin, Ağrı ve Ardahan halkının ulaşımını da sağlamaktadır. Bakanlar Kurulunun 1993 yılında aldığı karar ile havalimanı hudut kapısı hizmeti vermektedir. Daha önce sadece iç hat seferlerinin verildiği havalimanında 1993 yılından itibaren dış hat seferleri başlamıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük terminal binasına sahiptir.

Şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan havalimanının adı 2015 yılında Harakani olarak değiştirilmiştir. Yer hizmetlerini Çelebi Hava Servisi’nin üstlendiği havalimanında 2007 yılında tadilat yapılmıştır. Tadilat bitirilerek havalimanı yeniden 22 Ekim 2007 yılında kullanıma açılmıştır. Dış hat uçuşları yapıldığından Kars Harakani Havalimanı’nda pasaport ve gümrük hizmetleri de verilmektedir. Havalimanı 2015 tarihinde Yeşil Kuruluş ve Engelsiz Havalimanı sertifikalarını almıştır. Hizmet ağı geniş olduğundan dolayı havaalanı bulunduğu bölgede büyük öneme sahiptir.

kars havalimanı

Kars Havalimanı Uçuş Bilgileri

Son zamanlarda Doğu Turları oldukça moda. Bu turların vazgeçilmez ana noktası Kars’tır. Genellikle bu turu yapanlar Kars Havalimanı uçuş bilgileri çerçevesinde biletlerini alarak önce kente uçup turlarına Kars’tan başlamaktadır. Harakani Havalimanı’na Pegasus, THY, AnadoluJet ve SunExpress uçmaktadır.

İstanbul’dan gelmek isteyenler Kars Havalimanı uçak saatleri için Pegasus, AnadoluJet ve THY firmalarına bakmalıdır. Ortalama Kars ile İstanbul arası 2 saat 5 dakika sürmektedir. İstanbul’dan üç tane firma havalanmaktadır çünkü talep çok fazladır. Üç firmanın olması uçak biletlerinin daha uygun fiyatlı olmasını sağlamış. Yani İstanbul’dan kalkıp kalkıp Kars’a gelebilirsiniz. Uygun fiyatlı diğer uçuşlar Ankara ve İzmir’dir.

SunExpress Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul havalimanlarına uçmaktadır. THY sadece İstanbul Havalimanı’na sefer düzenlemektedir. AnadoluJet ise Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen’e uçmaktadır. Pegasus firması ise İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına karşılıklı uçuş düzenlemektedir.

Büyük ve modern havalimanında bazı noktalarda ekranlar bulunmaktadır. Kars Havalimanı uçuş bilgi ekranı, uçakların genel durumları hakkında yolcuları bilgilendirmektedir. Yolcular bu ekranlara bakarak hangi kapıya gitmeleri gerektiğini, rötar olup olmadığını ve benzeri bilgileri öğrenmektedir. Böylece yolcuların uçağı kaçırmaması için gerekli bütün tedbirler alınmıştır.

kars havalimanı nerede

Kars Harakani Havalimanı Adresi Bilgisi

Birçok kişi Kars’ı görmek ve gezmek için can atmaktadır. Yolculuğa başlamadan önce Kars Havalimanı iletişim gibi çeşitli bilgileri mutlaka alın. Sarıkaçmış’ta kayak yaparken aniden havalimanına ulaşmanız gerekirse Kars Havalimanı telefon numarası ile irtibat kurarsınız. Bundan dolayı Kars Havalimanı adres bilgileri başta olmak üzere diğer iletişim numaralarını hemen vereceğim.

Kars Harakani Havalimanı adresi: Yenişehir 36000 Merkez / Kars

Kars Harakani Havalimanı telefon numarası: 0 474 213 56 68

Kars Harakani Havalimanı Faks numarası: 0 474 213 56 91

Kars Harakani Havalimanı mail adresi: infokars@dhmi.gov.tr

kars havalimanı telefon numarası

Kars Havalimanı Ulaşım Olanakları

Şehir merkezine 7 km’lik mesafede bulunan Kars Havalimanı ulaşım için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Daha önce gelmedim nasıl yolumu bulacağım diye hiç düşünmeyin. Taksi, otobüs, havaalanı servisleri, hava yolu firmalarının servisleri, araç kiralama ve Sarıkamış Kış Spor Merkezi’nde otelde kalacaksanız otel servisleri seçenek olarak sizleri bekliyor olacak.

Havalimanında 7/24 hizmet veren ticari taksiler bulunmaktadır. 10 dakika gibi bir sürede yolcularını merkeze getirmektedir. Taksi sayısı az olduğundan bazen bir araç birden fazla yolcuyu alıp dolmuş misali taşıma yapmaktadır. Bu şekilde yaptığında herkesten aynı ücreti alabilirler. Yanılgıya düşmemek için birden fazla yolcu ile binecekseniz ücret ödemenin nasıl olacağını mutlaka sorun.

Faikbey Caddesi’ne kadar götüren havalimanı yolcu servisleri ulaşım için güzel bir seçenektir. Servisler uçak saatlerine göre ayarlanmıştır. Uçaktan indiğinizde servis hazırdır. Aynı zamanda yolcu servisleri Ardahan’a da gitmektedir. Ardahan’da en son durağı Kongre Caddesi’ndeki Sınır Turizm acentesidir.

Belediye otobüsleri ekonomik ulaşım vasıtasıdır. Uçak saatlerine göre ayarlanan bir tane otobüs vardır. Havalimanından yolcularını alan otobüsün son durağı Zafer Kuyumcusunun önüdür. Köylere, ilçelere veya ören yerlerine gitmek istiyorsanız buradan otogara geçmelisiniz.

Havalimanı ile otogar ters istikamettedir. Bundan dolayı merkezden geçmek gerekir. Merkezden otobüs şirketlerinin servisleri veya dolmuşlarla otogara geçilebilir. Merkez ile otogar arası 3 km’dir. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gidecekseniz de merkezden Sarıkamış Belediyesi’nin otobüslerine binmelisiniz. Otelde kalacaksanız bilgi alınız. Çünkü otellerin geneli misafirlerini havalimanından almaktadır. Havalimanı ile Sarıkamış Kayak merkezi 50 km iken merkezle Sarıkamış Kayak merkezi arası 60 km’dir.

THY ve SunExpress havayollarının yolcu servisleri vardır. Özellikle Ardahan’a gitmek isteyenler kullanmaktadır.

Bir diğer ulaşım seçeneği araç kiralamadır. Aracınızı kiralayarak köylere, tarihi ve turistik mekanlara, yaylalara daha kolay çıkabilirsiniz.

kars havalimanı ulaşım

Kars Harakani Havalimanı Yolcu Hizmetleri

Kars Harakani Havalimanı, yolcularının her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetleri sunmaktadır. Uçağa binmeden veya indikten sonra yemek yiyebileceğiniz 2 tane restoran bulunmaktadır. Kahve, çay veya soğuk bir şeyler içebileceğiniz 1 tane cafe ve ufak tefek şeyler almak için 1 tane büfe vardır. 100 araçlık otoparkı ile yolcularının araçlarını park edebilecekleri otopark hizmetini sunmaktadır.

İç hatlar ve dış hatlara ortak terminalde hizmet verilmektedir. İç hatlardan gelen yolcular bölümü, dış hatlardan gelen yolcular bölümü, iç hatlar ve dış hatlar giden yolcu bölümü, iç hatlar arınmış salon ile dış hatlar arınmış salon bulunmaktadır. Bagaj konveyörü, bilet satış standı, pasaport bankosu, yolcu kontuarı, X-Ray cihazı, check-in bankosu ve metal kapı dedektörü bulunmaktadır.

Yolcuların acil durumlarına müdahale edecek sağlık ünitesi, 3 tane bay ve bayan için ayrı mescit, 2 tane bebek bakım alanı, iç ve dış hatların ortak kullandığı VIP salon, danışma bürosu yolculara hizmet vermektedir.

Lounge salon ise bir tane vardır. İç hatlar ve dış hatlar aynı terminali kullandıklarından dolayı lounge hizmeti bir salonda verilmektedir. 1 VİP ve 1 CIP lounge hizmeti verilerek yolcuların konforu sağlanmaktadır.

Kars Harakani Havalimanı’nda dış hatlar olmasına rağmen duty free mağazası yoktur. Güzel ve gösterişli olan havalimanında duty free bulunmaması büyük bir eksiklik olarak görülmektedir. Havalimanında araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Kars havalimanı araç kiralama hizmetleriyle geziniz çok keyifli, ekonomik ve rahat olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı