araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kaş Gezi Rehberi

Antalya’nın en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesi olan Kaş; Antalya ilinin en batısında konumlanmıştır. M.Ö. 2000’li yıllara uzanan ve Hititlere dayanan tarihiyle Kaş ve civarı tarihsel koşullarda önemli bir merkez olmuştur. Antalya ve Fethiye körfezi arasında yer alan Teke Yarımadası’nda konumlanan Kaş, Meis adasına da komşu durumundadır. Bölgedeki yerel halkın çoğu Toros Dağları’nın yamaçlarında yer alan Gömbe Yaylası ve Kasaba Ovasında yaşam sürmektedir.

Antiphellos Antik Kenti

Kaş’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Kaş’taki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Antiphellos Antik Kenti: Likya uygarlığının önemli liman kentlerinden biri olan Antiphellos Antik Kenti, Çukurbağ köyüne oldukça yakın bir istikamette bulunmaktadır. Antik kentin temelleri MÖ.6 yüzyıla dayanmaktadır. Likya Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve kayalıkların karşısındaki yer anlamına gelen kentin içerisinde antik mezarlar, tiyatro ve sarnıçlar yer almaktadır. Kente giriş ise ücretsizdir.
  • Kral Mezarı: MÖ.4. yüzyıla ait olduğu öngörülen Likya anıtlarından biri olan Kral Mezarı, Aslanlı Lahit olarak da bilinmektedir. Üç bölümden oluşan bu yükseltilmiş bir lahittir. Lahitin en üst noktasında ise ayrı bir kaya üzerine yonulmuş Likya sivri kemerli taş bir kapak yer almaktadır. Tarihe ışık tutan detaylara sahip bu anıta, bir de yakından şahit olmanızı tavsiye ederiz. Kente giriş ücretsizdir.
  • Aziz (St.) Nikolaos Müzesi (Noel Baba): Piskoposluk yaptığı Myra’da hayatını yuman Aziz Nikolaos, namı diğer Noel Baba adına yaptırılmış bu mezar kilise her yıl binlerce misafirini ağırlamaktadır. MS.300 yılında zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Aziz Nikolaos, Piskopos olduktan sonra 65 yaşında burada öldüğüne inanılıyor. Mucizelerin Azizi olarak da bilinen Nikolaos’un mucizeleri kilise duvarlarında resmedilmiştir; ayrıca Antalya Müzesi’nde de Aziz Nikolaos’a ait olduğuna inanılan kemikler ziyaretçilere sergilenmektedir. Müzeye giriş ücreti kişi başı 50 TL’dir.
Kaputas Plajı

Kaş’taki Gezilecek Doğal Güzellikler

Kaş’taki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Kaputaş Plajı: Doğal sit alanı olarak ilan edilen Kaputaş Plajı, Kaş Kalkan karayolu üzerinde yer almaktadır. Kaş merkez üzerinden araçla 20 dakika gibi kısa bir zamanda ulaşım sağlayabileceğiniz plaj, bembeyaz kumları ve turkuaz renkli deniziyle tam anlamıyla bir doğa harikası. Plaj, 2015 yılında Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararıyla mesire alanı olarak tescil edildi.  Plaja giriş ücretsizdir.
  • Kalkan Beldesi: Yunanistan’a bağlı Meis’ten gelen tüccar tarafından kurulduğu düşünülen Kalkan, bulunduğu konum itibariyle zor bir ulaşım noktasında olduğundan dolayı uzun yıllar el değmeden günümüze ulaşmaktı başarmıştır. Kaş’a uzaklığı 25 kilometre olan ve koy kıyısında yer alan belde, çoğunlukla mavi tur teknelerinin uğrak noktası haline gelmiştir.
  • Çukurbağ Yarımadası: Kaş merkeze 4 kilometre uzaklıkta yer alan Çukurbağ Yarımadası, Andifli mahallesi sınırları içerisinde konumlanmıştır. Doğal ve tarihi güzellikleriyle yıllarca en fazla turist bölgelerden biri olan yarımadada kiralık yazlık evler ve villa tarzı birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Yarımadanın görünümü tıpkı bir kaş şeklini anımsatmaktadır; bu sebeple Kaş’ı Kaş, Meisi de göz yapan destansı anlatım buradan gelmektedir.

Kaş’ın Meşhur Yemekleri

Kaş’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Patlıcan Reçeli: Akdeniz yöresinin öne çıkan lezzetlerinden biri olan patlıcan reçeli, acısını almak için kirece batırılmakta ve içine kırmızı lohusa şekeri ilave edilmektedir.
  • Şiş Köfte: Izgara sevenlerin vazgeçemeyeceğiz bir lezzet olan şiş köfte, tahinli piyaz eşliğinde sofraları renklendirmektedir.
  • Yanık Dondurma: İsminden dolayı hepimizin aklında soru işareti bırakan bu tadın kaynağı, yanık keçi sütünden gelmektedir. Bölgeye gidenlerin bağımlısı olduğu bul lezzeti denemeden Kaş’tan ayrılmayın.

Kaş’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kaş’tan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Uzun çarşıda dolaşmadan, binlerce yıllık tarihin koynunda yeşeren Antiphellos Antik Kenti, Patara Antik Kenti ve Xanthos Antik Kenti’ne uğramadan, Kaputaş Plajı’nın berrak sularında kaybolmadan, Çukurbağ Yarımadası ve Kalkan Beldesi’ni ziyaret etmeden, Kaş’ın yöresel yemeklerini tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı