araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kaş’ta Denize Girilecek Birbirinden Güzel Koylar

Kaş koyları, yaz mevsiminin hüküm sürdüğü bu günlerde serinleyebileceğimiz ve doğal güzelliklerin tadını doyasıya çıkarabileceğimiz seçkin yerlerin başında gelir. Kaş, plajları ve koyları ile en güzel tatil beldelerinden biridir. Popüler Antalya ilçelerinin ilk sıralarında yer alan Kaş, cazibesiyle yerli-yabancı herkesi kendine hayran bırakmakta ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatmaktadır. Denizin ve güneşin eşsiz uyumu Kaş kıyılarında hayat bulmaktadır. Kaş’ta tatil yapacak olanların mutlaka uğraması gereken yerlerden biri de şüphesiz ki Kaş koyları ve Kaş plajları olacaktır.

Hidayet Koyu

Koyda Hidayet isimli birinin yaşadığı ve herkes tarafından çok sevildiği, bu kişi vefat ettikten sonra koyun adının bu şekilde değiştirildiği rivayet edilir. Turkuaz rengi ile benzersiz bir görsel şölen yaşatan ve Hidayetin Koyu olarak da bilinen Hidayet Koyu, kayalık bir yapıya sahiptir. Zeytin ağaçlarıyla kaplıdır ve Akdeniz mavisinin, yeşilinin keyfini maximum seviyede yaşayabileceğiniz bir yerdir. Kumsalın olmadığı bu koy, oteller ve beachler ile işletme hizmetleri verilmektedir. Denizi son derece berrak olan Hidayetin Koyu, Kaş’ta gezilecek yerler bakımından önem arz etmektedir. Kaş’a 3 km uzaklıkta olan bu koya girişler ücretsiz olup haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Bu koya ulaşabilmek için elinizi çabuk tutup Kaş limanından kalkan teknelerde kendinize yer ayırtmanız gerekir. Burada yalnızca bir tesis mevcuttur ve bu yüzden belli sayıda ziyaretçi alınmaktadır.

Fırnaz Koyu

Bu koy Yeşilköy’e bağlıdır ve Kaş’a 34 kilometre mesafededir. Berrak sularıyla ve göz alıcı maviliğiyle görenleri adeta büyülemektedir. Çeşitli deniz canlılarıyla karşılaşılabilen bu özel nokta, ziyaretçilerine çamur banyosu konseptiyle keyif dolu anlar yaşatmaktadır. Plajdaki muhteşem kumsalda yapacağınız çamur banyosu size form kazandıracaktır. Firnaz Koyu’na ulaşım tekne turları ile mümkündür. Serin Kaş suları tüm stresinizi alacak, tatilinizin keyfini doyasıya çıkarmanıza yardım edecektir.

Ufakdere Koyu

Özel yat seyahatleri için sıklıkla tercih edilen Ufakdere Koyu, Çoban Burnu ve Uluburun arasında bulunan koydan itibaren ada yakınlarında konumlanan bir koydur. Hafif ılık ve dingin suyuyla özel tekne gezintilerinin uğrak noktası olan bu koy plajdaki camping hizmetleriyle ve tesislerle ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Kaş’a ortalama 13 km uzaklıkta olan Ufakdere Koyu, Kaş’ta görülmesi gereken yerler içerisinde öncelikli bir konumdadır. Özellikle doğa yürüyüşü gibi etkinlikler sırasında ziyaret edilen Ufakdere Koyu’ne tekneyle ulaşım sağlanabilir ya da Kaş Otogarı’ndan kalkıp Bayındır Köyü’ne giden araçlar da kullanılabilir. Ama sonrasında biraz yürümek gerekecektir. Tabii Ufakdere Koyu için buna değer, orası kesindir.

Yağlıca Koyu

Antalya-Demre arasında bulunan Yağlıca Koyu, batık şehir formundadır ve sit alanı statüsüne dâhildir. Burada demir atmak ve yüzmek yasaklanmıştır. Fakat koyun mükemmel manzarası tekne turlarıyla izlenebilir. Altın rengi kumuyla, berrak ötesi suyuyla ve su altı şehir yapısı ile turlarda en çok ziyaret edilen noktalardandır. Buradan ilerleyip akvaryum koyuna geçilerek serin sularda dalış yapılabilir. Yağlıca Koyu ulaşım için kara yolu kullanılamaz. Kaş ile arasındaki uzaklığın yaklaşık 13 km olduğu söylenebilir.

Kekova Koyu

Kekova Koyu

Bu koyda yüzmek ve dalmak yasaktır, müthiş manzarasının keyfi yalnızca teknelerden bakılarak çıkarılabilir. Yarısı sulara gömülmüş Antik dönemden kalma evleriyle bu koy, Kaş tarihi güzellikleri arasında bulunmaktadır.

Salyangoz Koyu

Kekova adasının güneyindeki dar boğazdan tekneyle geçerek ulaşabileceğiniz bu koyda mavinin en güzel tonlarıyla iç içe yüzmenin anlatılamaz zevki sizi bekliyor olacaktır. Adeta cam gibi bir suda yüzmek size çok iyi gelecektir. Salyangoz şeklinde olduğu için böyle isimlendirilen koyun sonuna ulaşmak için devamlı manevralar yapmanız gerekecektir.

Gökkaya Koyu

Yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan bu koy, gittiğinizde bir daha dönmek istemeyeceğiniz yerlerden biridir. Koya sadece tekneyle ulaşılabilmektedir ve koyun üç ayrı girişi vardır. Koyun sancak bölgesinde ise eski bir korsan mağarası mevcuttur. İsteyenler bu mağarada yüzebilir. Kuzeyinde yer alan antik kalıntılar da gerçekten görülmeye değerdir. Gündüzleri denizinde vakit geçirirken geceleri ise eğlence mekanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı