araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kayaköy Terk Edilmiş Evler

Kayaköy Terk Edilmiş Evler

Doğal güzellikleriyle anlam kazanmış şehirler bünyesine bir de buram buram tarih kokularını eklerlerse büyüleyici bir konsept ortaya çıkar. kayaköy terk edilmiş evler gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer olarak oldukça önemlidir. Şehir yaşamının bunaltıcı anlarından uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda düşünce baloncuğunuza yerleşen bu yer bolca tarih, harika yapılar ve muhteşem hikâyeler barındırmaktadır. 

Kâşif ruhunuzu doyurmak için çıkacağınız bu yolculukta sizlere muhteşem doğa eşlik ediyor olacak. Tarihi kayıtlardaki adı Levissi olan bu yer kayadan yapılmış evlerden oluşmuş ismiyle müsemma küçük bir köy.

kayaköy-terk-edilmis-evler 

Akdeniz Bölgesinde Terk Edilmiş Bir Köy Var

Akdeniz’in en güzel yerlerinden olan Fethiye’de bulunan bu kayaköy araştırmalara göre bir Rum köyüdür. Aslında bir köy olarak burası oldukça gelişmiş bir ticaret ve sosyal hayata sahiptir. Önce Likyalılar yaşamış daha sonra köy Rumların eline geçmiş ve Kurtuluş Savaşı sonrasında biz Türklerin eline geçen köy maalesef hep terk edilmiş. Bu terk edilişler köyün kaderini oluşturmuştur. 

Terk edilmeler sonrasında hak ettiği üne kavuşan bu köy çok eski harabeyi andıran bir yapıya sahip olsa da kayaköy terk edilmiş evler gezilecek yerler arasında hâlâ baş sıralarda yer alır. Artık çok sayıda turisti çekmesi nedeniyle ülkemizdeki turistik yerler arasında yerini almış bulunmaktadır. Doğal güzellikleri merak edenlerin uğrak yeri halini almış bu yerde harika anlar yaşarken bol fotoğraf kareleri ile yaşadığınız anları ölümsüz kılmayı unutmamalısınız.

kayaköy-terk-edilmis-evler

Kayaköy’e Gitme Rotası Nasıl Olmalıdır?

Bir müzeyi andıran bu yerleşim alanında keşfetmenize hazır 3500 konut bulunmaktadır. Konutların yanı sıra kilise, şapel ve aynı zamanda bir de sanat atölyesi mevcut. Terk edilmişliği nedeniyle hayalet şehir unvanını almış bu köy gizemli yanları ile sizlere tarih kokan bir gezi sunuyor. İsteğe bağlı olarak develer ve atlar yardımı ile gezilebilen bu yer sizlere güzel anlar yaşatacak olan muhteşem yerler arasındadır. kayaköy hakkında kısa bilgi kategorisinde dikkatinizi çekecek bir rotadır.

Fethiye seyahatlerinizde uğramadan ve bu muhteşem atmosferi solumadan geri dönmemenizi öneririz. Fethiye’den Ölüdeniz yolundan çıkacağınız harika yolculuğunuz Hisarönü’ne geldiğinizde karşınıza çıkacak tabelalar ile rahatlıkla son bulacak ve kendinizi terk edilmiş evlerin büyüsünde bulacaksınız.

kayaköy-terk-edilmis-evler

Gizemli Bir Stüdyo Arayanların Tercihi Olacak Mekân 

Fotoğraf tutkunlarına gizemli ve kusursuz bir stüdyo olacak olan bu köy harabe evlerin ve taş duvarların albümlerinizde yer almasını sağlayacaktır. Hâlâ sağlam durarak yıkılmamış avlular muhteşem bir sahne yaratmaktadır. Işık ve manzaranın uyumu ile harika panoramik fotoğraflar ile döneceksiniz. Özellikle bahar geldiğinde yükselen sis sizlere birbirinden güzel kareler yakalamanız için adete poz veriyor olacaktır. kayaköy nüfus arasında doğal bir manzara arayanların tercihi olacaktır. 

Köyün tam ortasında bulunan pembe boyalı kilise geometrik şekli ile dikkatinizi çekecek yapılar arasında yer alır. Köyde iki kilise bulunmakta olup aşağı kilise yukarı kiliseden daha iyi korunmuştur bunun sebebi ise uzun yıllar cami olarak kullanılmasıdır. Yukarı kilise zamanla kendi haline bırakılmış ve yıllara kendi başına meydan okumuştur. Şimdiki hali bunca yıla rağmen oldukça güzel olmakla beraber yılların izini gururla taşımaktadır.  

Kayaköy’e Gelmişken Gemiler Adası’na Uğramadan Gitmeyin

Çamlık yollardan geçerek geldiğiniz bu güzel hayalet köy uzun yıllar hatıralarınızda yer edecek bir gezi olarak kalacaktır. kayaköy terk edilmiş evler gezilecek yerler bakımından doğal güzellik arayanların seçenekleri arasında olmaya devam edecektir. Yurt dışından gelen yabancı turistlerin de büyük ilgi odağı olmayı başarmış bu yer ülkemizin tarih ve doğal güzellikler bakımından ne kadar zengin bir ülke olduğunu bir kez daha kanıtlar niteliktedir. kayaköy’den batı yönünde devam ederken yolun solunda küçük bir koy göreceksiniz burada yer alan Gemiler Adası’nı görmeden gitmek büyük kayıp olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı