araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kimsecikler Yokken: Bolu Sülüklü Göl Hakkında Her Şey

Sülüklü Göl; Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı olan Tavşansuyu Köyü’ndedir. Sakarya ve Bolu arasındaki sınır konumunda yer alan Sülüklü Göl’ün eskiden Sarıgölcük diye anıldığı bilinmektedir. Gölde sülükler bulunduğu için bu ismi almıştır. Tabii bu durum önceki yıllar için geçerlidir, balıklar göldeki sülükleri yediğinden dolayı burada artık sülüklerle karşılaşılmamaktadır. Sülüklü Göl Tabiat Parkı müthiş güzellikleri ile ziyaretçilerini adeta mest etmektedir.

Sülüklü Göl’ün Özellikleri

Sülüklü Göl’de çeşitli araştırmalar yapılmış ve gölün 1703 senesinde oluştuğu kanaatine varılmıştır. Gerçekleşen tektonik hareketlerin etkisiyle heyelan oluşmuş ve bir set meydana gelmiştir. Çökmenin ardından ağaçların bir bölümü su altında kalsa da bugün dahi gölün içinde dikili ağaç gövdelerine rastlanmaktadır. Tertemiz havası, benzersiz manzarası ve sessiz ortamı ile Sülüklü Göl, tatil keyfinize farklı bir boyut kazandıracaktır. Bu ağaçların tarihi Sülüklü Göl ile hemen hemen aynıdır, yani en az 3 asırlıktır.

Sülüklü Göl’ün çevresinde pek çok hayvan ve bitki türü yaşamaktadır. Ayrıca gölün içerisinde abant alası, kızılkanat ve gökkuşağı alabalığı da yaşamaktadır. Gölün etrafındaki ormanlık alanda ise boz ayı, karaca, ceylan, kurt, tilki, ağaç kurbağası, yaban domuzu, yaban kedisi ve atmaca gibi hayvanlar barınmaktadır. Tavşansuyu da Sülüklü Göl ile bağlantılıdır ve orası kırmızı benekli alabalığın yaşam alanlarındandır. İşte bütün bu canlıların korunabilmesi amacıyla bölgede av yasağı uygulanmaktadır. Gölün çevresi ormanlık alanla kaplıdır ve herhangi bir inşaat yapılmamıştır. Dolayısıyla burada alışveriş ve konaklama ihtiyaçlarının giderilemeyeceği unutulmamalıdır. Kamp etkinlikleri yahut günübirlik geziler için oldukça ideal bir tercihtir.

Sülüklü Göl’de Ne Yapılır?

Sülüklü Göl’de yapılacak şeyler çoktur. Burası mevsim ne olursa olsun güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemektedir. Ancak sonbaharda ve ilkbaharda iyice güzelleşmektedir. Burada yemek yiyebileceğiniz en yakın yer parka 9 km uzaklıktadır. Gölde piknik ve kamp yapma imkanı mevcuttur. Hiçbir şey olmasa bile gölün manzarasını izleyerek huzura doymak ve bol bol fotoğraf çekmek yeter… Aynı zamanda su değirmenlerini gezmeden dönmemelisiniz.

Burada yeşillikleri seyrederek doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Ayrıca dağ bisikleti sürebilir, 4×4 veya ATV ile offroad yapabilirsiniz.

Gölün güneybatısında, 15 km mesafede Sünnet Gölü vardır. Gitmişken orayı da ziyaret etmeniz önerilir. Kelebekler ve kuşlar size eşlik ederken sinekler ve arılar da çevrenizde dolaşacaktır, buna hazırlıklı olmalısınız. Sülüklü Göl’de trekking yapmak tercih edebileceğiniz bir başka aktivitedir. ‘Çubuk Gölü Yürüyüş Parkuru’ile 17 km’lik uzun bir yürüyüş yapma imkanınız olacaktır. Tavşansuyu Köyü’nde başlayan bu yol Çubuk Köyü’nde bitmektedir.

Köydeki şelalenin sesini dinleyerek bir şeyler içmek, Mudurnu ve Göynük’teki Türk evlerine uğramak, Kartalkaya bölgesinde kayak, Abant’ta ise yamaç paraşütü yapmak, Bolu çikolatası yemek, dönüşte Mudurnu Saray helvası ve Bolu tereyağı almak; Sülüklü Göl gezisini fırsat bilerek yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerden bazılarıdır.

Sülüklü Göl Nerede? Sülüklü Göl’e Nasıl Gidilir?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi göl Bolu- Mudurnu ilçesindedir. Buraya İstanbul tarafından gelecekseniz Pendik yönünden E-8 karayolunu kullanabilirsiniz. Sapanca Gölü’nü geçince Dokurcan Köyü’nden devam edip Sülüklü Göl istikametine dönerek bölgeye varabilirsiniz. Adapazarı tarafından gelecekseniz önünüzde 200 km’lik bir yol bulunmaktadır. Yaklaşık 3 saat sonra Akyazı’ya ulaşacaksınız. Yönünüzü Dokurcun’e çevirip hiçbir yere sapmadan 3 km’lik asfalt yoldan ilerlediğinizde Tavşansuyu  köyünün merkezinde yer alan Sülüklü Göl tabelasını göreceksiniz. Sülüklü Göl, bu noktadan 9 km uzakta yer almaktadır. Yarım saat içinde Sülüklü Göl’e kavuşacaksınız ve o andan itibaren –deyim yerindeyse- sizin için unutulmaz bir doğa partisi başlayacak!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı