araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kızılırmağı sınırları içerisinde barındıran şehir, 1920’li yıllarda kurulan silah ve silah mühimmatı üreten fabrika ile Devlet Demir Yolları’nın bölgede bulunması faktörleri sayesinde büyümüştür. Tertemiz havası ve tarihi mekanlarıyla ülkemizde turizmin artmasının istenildiği bir şehirdir. Ulaşımının oldukça rahat olduğu bir bölgede bulunan Kırıkkale, Ankara’ya 1 saat uzaklıktadır.

Kırıkkale doğal güzelliklerini keşfetmek mi istiyorsunuz o zaman hiç zaman kaybetmeden yüzlerce araç içerisinden en iyi fiyatlara aracınızı kiralayıp kırıkkale oto kiralama hizmetimizden faydalanarak aracınızı kiralayıp keyfini çıkartabilirsiniz.

Çeşnigir Köprüsü

Kırıkkale’de Gezilecek Tarihi Yerler

Kırıkkale’deki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

  • Çeşnigir Köprüsü: Selçuklu Dönemi’ne ait olan köprü, Kızılırmak üzerine kurulmuştur. 1402 yılında Ankara Savaşı’nda askerlerin köprüyü kullandığı ve Yavuz Sultan Selim’in Mimar Sinan’a köprüyü yeniden yaptırdığı söylenmektedir. Köprü, araç trafiğine kapalıdır. 100 metre uzunluğa ve 6 metre genişliğe sahiptir.
  • Şeyh Şamil Camii ve Türbesi: İlçenin kurucusu olan Şeyh Şamil tarafından 15.YY’da yapılan caminin yanında Şeyh’e ait türbe de bulunmaktadır. Şeyh Şamil, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de geçen bir şahıstır.
  • Hasandede Camii ve Türbesi: 1605 yılında inşa edilen camiinin adını aldığı “Hasandede”, Anadolu yaşayan ünlü evliyalardan biridir. Caminin yanında bulunan iki adet türbe bulunmaktadır. Biri Hasandede’nin kendisine, diğeri ise Hasandede’nin oğulları olan Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ve kızı Ümmühan Ana’ya aittir.

Kırıkkale’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kırıkkale’deki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

  • Celal Bayar Parkı: Kırıkkale’nin içerisinde bulunan Kızılırmak nehrinin kenarına kurulu Celal Bayar Parkı, şehre giden birçok kişinin dinlenmek ve huzur bulmak için tercih ettiği bir mekandır. 500 dönümlük bir alana kurulu olan parkta dinlenme alanları, mescit, büfe, tuvalet, piknik alanları mevcuttur.
  • Karaahmetli Tabiat Parkı: 2009 yılında Bakanlar Kurulu’nın verdiği kararla tabiat parkı ilan edilen Karaahmetli Tabiat Parkı, zengin bitki türleri, çeşitli kuş türleri ile yeryüzündeki bir cennet köşedir. Piknik, yürüyüş, fotoğrafçılık, balıkçılık gibi birçok aktiviteyi yapabileceğiniz parkta huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.
  • Sulu Mağara: Bizans döneminde ortaya çıkan bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen Sulu Mağara, yarı doğal yarı yapay bölümlerden oluşan bir oluşumdur. Bu bölümlerin arasında birbirlerini bağlayan geçitler mevcuttur. Toplam uzunluğu 285 metredir. Mağara girişi ücretsizdir.

Kırıkkale’nin Meşhur Yemekleri

Kırıkkale’nin yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

  • Yoğurtlu Tarhana Çorbası: Şehirde bir yere akşam yemeğine gidince başlangıç olarak ikram edilen çorba, lezzetiyle herkesin karnını şenlendirmeyi başarıyor.
  • Sızgıt: Kırıkkale’nin en meşhur yöresel yemeklerinden biri olan Sızgıt, kuyrukyağında ufak ufak kesilmiş etlerle yapılıyor. Kırıkkale’deki bütün restoranlarda var olan yemek, et yiyenlerin gözdesi.
  • Madımak: Madımak bir ot çeşididir. Yemeği ise bulgurun, salçanın ve etin otla buluşmasından oluşmaktadır. Üzerine yoğurt sosla birlikte yemek hem sağlıklı hem de oldukça lezzetlidir.

Kırıkkale’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kırıkkale’de yapmadan dönmemeniz gerekenler içerisinde MKE Silah Sanayi Müzesi ziyareti bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi’ndeki askerlerin kullandığı silah ve malzemelerinin sergilendiği müzede Avrupa’daki askerlerin kullandığı malzemeler de bulunmaktadır. Müzede sadece silah değil, savaşta kullanılan malzemeler de yer almaktadır. MKE’de 299 eser bulunduğu söylenmektedir. Müze, 1987 yılında ilk özel silah müzesi ünvanını almıştır. Sadece Müzeler Haftası’nda ziyaret edilebilen müzeyi normal bir zamanda gezebilmek için Makine Kimya Endüstrisi’nden özel izin almanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı