araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kısa Bir Kaçamak: Maşukiye

Maşukiye; Sapanca Gölü’nün kıyısında, Kocaeli’nin doğusunda yer alan bir köydür. Kartepe’nin eteklerine kurulu olan Maşukiye’nin Soğuksu ve Çınarlı olarak 2 mahallesi vardır. Meyve bahçeleri, şelaleleri, dereleri ve ormanlarıyla huzurun yeri olan Maşukiye hem Akdeniz hem Karadeniz ikliminin etkisinde kalmıştır. Bu da Maşukiye’de eşsiz bir doğa ortaya çıkarmıştır. Bölgenin ismi ‘maşuk’ sözcüğünden gelir. Bu ise Arapça’da ‘aşık’ demektir. Özellikle yeni evli çiftlerin balayı için sıklıkla tercih ettiği Maşukiye’ye Aşıklar Köyü de denilmektedir. Gerçi yöre halkı bu konuda haklıdır, çünkü buraya gelip doğal güzelliğine aşık olmamak mümkün değildir.
1860’larda Çerkes Murat Bey tarafından kurulan Maşukiye köyü Romanya ve Karadeniz’den de göç almıştır. Öte yandan Cumhuriyet’in ilk kadın subayı ve belediye başkanı bu köyden çıkmıştır.
4 mevsim güzelliklerini sergileyerek ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Maşukiye köyü Sapanca Gölü ile  Kartepe arasındadır. Manzarası her mevsim bir başka güzel olan Maşukiye Sakarya, Kocaeli, Bursa ve İstanbul’a yakındır. Restoranları, yaylaları, dereleri, seyir terasları ile Maşukiye gezilecek yerler bakımından zengindir.

Ayrı Gezegen Cam Terası

Ülkemizin en büyük terası olma özelliğine sahiptir. Burada Sapanca Gölü’nü ve dağları izlemek sizin için çok keyifli bir aktivite olacaktır. Bu manzaraya akan derenin melodi gibi sesi de eşlik etmektedir ve hayran kalmamak mümkün değildir.

Aygır Deresi

Maşukiye’de gezilmesi gereken yerler listenize eklemeniz gereken Aygır Deresi Kartepe’nin en yüksek noktasından başlayıp 15 km’lik yol boyunca Sapanca Gölü’ne uzanmaktadır. İçindeki şelale de gözlerinizi fazlasıyla doyuracaktır. Derede irili-ufaklı su kaynakları ve pınarlar, yürüyüş parkurları mevcuttur. Temiz havanın etkisiyle açılan iştahınızı bastırmak için bölgede yan yana sıralanmış restoranlardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Kirazlı Yaylası

Maşukiye, Kocaeli’nin önemli turizm merkezlerinden biridir ve Kiraz Yaylası da Maşukiye’de güzel vakit geçirilecek yerlerdendir. Yaylada piknik yaparken Sapanca Gölü’nün ve İzmit Körfezi’nin manzarasını izlemek harika olacaktır.

Kuzu Yaylası

Maşukiye’nin en sakin, huzurlu noktalarından biri olan Kuzu Yaylası muhtelif ağaçlara ev sahipliği yapmaktadır. Rengarenk çiçekleriyle göz zevkine hitap eden yaylanın 10 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru vardır. Kamp ve piknik de buada yapılabilecek diğer aktivitelerdendir. Sapanca Gölü manzarasının buradan da rahatlıkla görüldüğünü hatırlatmamız gerekir. 2011 yılından beri tabiat parkı olan yaylaya mutlaka uğramanız tavsiye edilir.

Ülkemizin en güzel yaylaları arasında ilk 10’a girmeyi başaran Çiğdem Yaylası, Sapanca’ya 17 km uzaklıktaki Soğucak Yaylası çevresineki yaylalarla birlikte plato görünümüne sahip olan ve üst bölümünde köknar ormanının, alt bölümünde ise karışık ormanın yer aldığı Sultanpınar Yaylası da Maşukiye gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz rotalardandır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

4 bin dönüm araziye kurulu park 50’den fazla hayvan türünü barındırmaktadır. Kamp alanları, bisiklet yolları, yürüyüş parkuru ve 5 bin kişi kapasiteli mesire alanıyla burası  Maşukiye çevresinde güzel vakit geçireceğiniz yerlerdendir.

Ayrıca İstanbul-Adapazarı arasında bulunan ve Sakarya-Sapanca’nda yer alan Sapanca Gölü de mutlaka ziyaret edilmelidir.

Maşukiye’de Ne Yenir?

Maşukiye yemek restoranları denildiği zaman ise Şelale Restoran ön plana çıkmaktadır. Birbirinin peşi sıra dizilmiş restoranların bulunduğu caddenin son kısımlarında yer alan bu restoranın kahvaltısını ve alabalığını muhakkak tatmanız önerilir. Köfte çeşitleri ve kiremitte sucuk da bu restoranın menüsünde yer alan diğer lezzetlerdendir. Fiyatlarının gayet uygun olduğu söylenebilir.

Alkol içecek satışının yapılmayan, içinde şöminelerin olduğu ve ana yolun biraz daha yukarısında bulunan Vadi Restoran

Da Maşukiye’de yemek için tercih edebileceğiniz bir başka mekandır. Pınar Alabalık Tesisi de muhlama ve alabalık konusunda Maşukiye’nin iddialı mekanlarındandır. Maşukiye’de kahvaltı için ise Natürköy, Beta Home Gölevi gibi mekanlara ğrayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı