araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kısa Mesafe Tatili: Silifke’de Gezilecek Yerler

Silifke; birçok antik kente ev sahipliği yapan, doğal güzelliklerin buluştuğu bir Mersin ilçesidir. Minik adalarıyla, turkuaz deniziyle, sessiz sakin koylarıyla Silifke; gerek kültür turu gerekse güneş ve deniz tatili yapılacak en güzel yerlerden biridir. Peki, madem öyle, Silifke’nin gezilecek yerleri nelerdir? Biraz bundan konuşalım mı? İşte karşınızda, Silifke gezi rehberi

Adamkayalar Vadisi

Şeytanderesi Mevkii’ndeki Adamkayalar’ın ismi, üzerinde bulunan kabartmalardan geliyor. Bölge Dağlık Kilikia’nın en ilgi çekici noktalarından biridir ve anayolun 200 metre aşağısındadır. Kabartmalar erkek, kadın, çocuk ve dağ keçisi figürlerini içeriyor. Kabartmalar Olba Territoriumu’nun hayat tarzını yansıtıyor.

Cennet-Cehennem Mağaraları

Doğal yollarla meydana gelen bu obruklar, Silifke-Narlıkuyu yakınlarındadır, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Cennet Obruğu 135 metre derinliğe sahiptir. Ancak sonuna kadar gitmek istiyorsanız 450 basamağı inmeniz gerekecektir. Tabii bir de geri çıkması var… Cehennem Obruğunun derinliği ise 110 metredir. Çok dik olduğundan dolayı tabanına inmeniz mümkün değildir.

Kız Kalesi – Korykos

Kız Kalesi – Korykos

Küçük bir adacık üzerinde yer alan Kız kalesi, Korykos Antik Kenti’nde yer almaktadır. Silifke’nin batısında bulunan antik kentin doğusunda, Elaiussa-Sebaste kenti vardır.

Narlıkuyu

Narlıkuyu beldesi, Silifke Mersin Karayolunun üzerindedir. Üç Güzeller Mozaiği ve sahil kenarında bulunan balık restoranlarıyla meşhurdur. Kaya koruğu turşusu ve logos balığı mutlaka tadılmalıdır. İnanılmaz berrak denizinin dibi çok net görülebilmektedir. Deniz kıyısında yer alan hamam bugün müze olarak ziyaret edilmektedir.

Olba Antik Kenti

Olba Krallığı’nın merkezi olan Olba Antik Kenti, Uzuncaburç’un 4 km doğusundadır. Silifke’nin yaklaşık 30 km kuzeyindeki bu kentin kazılarında çeşme binasına, su kemerine, tiyatroya ve toplu mezarlara rastlanmıştır. Zeus Olbios Tapınağı ise antik kentin en çok ziyaret edilen yeridir.

Taşucu

Mersin’in 90 km yakınlarında bulunan Taşucu, Arslan Eyce Amfora müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyenler bölgedeki Boğsak ve İncekum plajlarına uğrayabilir.

Boğsak Koyu ve Adası

Silifke’nin Yeşilovacık mahallesinin kıyısındaki bu ada, Caretta Caretta’ların üreme bölgelerinden biridir. Erken Bizans ve Roma dönemlerine ait evlerin, mezarların ve sarnıçların yer aldığı bu bölge; sakin kumsalı ve turkuaz deniziyle gözlerden uzak bir tatil yapıp kafa dinlemek isteyenlerin beklentilerini karşılamaktadır. Karavan ve çadır sahipleri için ideal bir lokasyon olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Astım Mağarası

Cennet Obruğu’na 300 metre mesafedeki bu mağara, Dilek Mağarası diye de bilinmektedir. Silis mineralinin birikmesiyle meydana gelen birbirinden ilgi çekici dev sarkıtlar ve dikitler burada yer almaktadır. Mağaranın duvarlarından akan su, hastalıklara iyi gelen şifalı bir su olarak görülmektedir. Tam fotoğraf çekmelik bir yer olan Astım Mağarası, Silifke gezişi sırasında mutlaka ziyaret edilmelidir.

Silifke Kalesi

Silifke Kalesi ve Tekirambarı Sarnıcı

Silifke’de görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu yapılar, heybetli görünümüyle ilgi uyandırmaktadır. 185 metre yükseklikte bulunan Silifke Kalesi’nden Silifke’yi panoramik olarak izlemek mümkündür. Kalenin etrafı hendekle çevrilidir ve içinde depolar, su sarnıçları, kemerli galeriler bulunmaktadır.

Tekirambarı Su Sarnıcı bu kalenin eteğindedir. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde bu sarnıçta 60 eve, bir de cami yer aldığını, 23 burcu olduğunu belirtmiştir ancak bugün sarnıcın 10 burcu vardır. Bu görkemli yapıyı, Silifke görülmesi gereken yerler listenize not etmelisiniz.

Taşköprü

Silifke’nin merkezindeki Göksu Nehri’nde yer alan Taşköprü, Roma uygarlığına ait ihtişamlı yapılardan biridir. Köprünün orijinali yedi gözlüdür fakat restorasyon çalışmalarının ardından beş gözlü hale gelmiştir. 120 metre uzunluğundaki ve 5.40 metre genişliğindeki bu köprü Silifke Kalesi’nden de tam seyredilesi bir manzaraya sahiptir.

Susanoğlu

Silifke’de nereye gidilir? Sorusuna verebileceğimiz yanıtlardan biri de burasıdır. Silifke-Mersin Karayolunun üzerinde yer alan ve Antik dönemde Corasium olarak anılan bu yerleşim yerinin tarihi geç Roma döneminde dayanmaktadır. İnce kumlu, yay biçiminde bir koya sahip olan kent, Mersin’de turizmin önemli noktalarındandır.

Kanlıdivane
Kanlıdivane

Silifke’de gezilmesi gereken yerler listemizi yavaş yavaş bitirirken Kanlıdivanediye bilinen yerleşim yerinden bahsetmek istiyoruz. Erdemli-Silifke yolunun kuzeyindeki bu yerde kesme taştan yapılan caddeler, bazilikalar, sarnıçlar ve kaya mezarları ile bir de kule bulunmaktadır. Yaşayan bir tarihe tanıklık eden Kanlıdivane’yi ziyaret etmeniz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı