araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Kocaeli Gezi Rehberi

Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehri olan Kocaeli, ülkemizin en büyük sanayi ve ticari yerleşkelerinden biridir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş 4. şehir olan Kocaeli; Bursa, Sakarya, İstanbul ve Yalova illeriyle sınır komşusudur. İlk çağlarda bölgede Bithynia adıyla kurulan kent zamanla Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve nihayetinde Kocaeli adını almıştır. Kocaeli oto kiralama hizmetimizle gezi turlarınızda en iyi fiyata arabanızı kiralayıp gezinin tadını çıkartabilirsiniz. Asya ve Avrupa’yı birleştiren önemli bir yol kavşağında bulunan şehir, birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığından dolayı zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Kocaeli’nde Gezilecek Tarihi Yerler

Kocaeli’ndeki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • İzmit Saat Kulesi: 34. Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü şerefine İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesinin 3 yanında yer alan sebillerinde ve kapısının üzerinde kitabeler yer almaktadır. Bu kitabeler yapım yılı/ kurucu gibi bilgilerle donatıldığından dolayı tarih boyunca önemli bir detay olmuştur. Kule mimari olarak Neoklasik bir yapıdadır.
  • Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi: Padişaha ait saray anlamına gelen Kasr-ı Hümayun, ilk olarak 4. Murad zamanında ahşap zemin üzerine inşa edilmiş ancak deprem ve yangın nedeniyle yıkıldığı anlaşılmıştır. Bu yapının üzerine Sultan Abdülaziz Dönemi’nde günümüzdeki saray inşa edilmiştir. Avrupa Barok tarzında inşa edilmiş bu saray, İzmit Saat Kulesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Müzeye giriş kişi başı 10 TL’dir.
  • Gayret Gemi Müzesi: Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan bu gemiye USA Everson adı verilmiştir. Ancak gemi daha sonra Türk Donanma Komutanlığı’na geçerek TCG Gayret adını aldı. 5 Mayıs 1995 yılında gemi hizmet dışına alındı ve 1997 yılında İzmit Garı önüne getirildi. Sadece Pazar günleri kapalı olan müzeye giriş ücreti 10 TL’dir.
Kerpe

Kocaeli’nde Gezilecek Doğal Güzellikler

Kocaeli’ndeki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Maşukiye: Kartepe ilçesinin eteklerinde yer alan Maşukiye, hayran bırakan doğal güzelliklerinin sergilendiği adeta bir açık hava müzesi. Sık ormanlarıyla, tertemiz deresiyle âşık olunacak tüm detayları bir arada sunan Maşukiye, Kocaeli kent merkezine ortalama 36 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.
  • Beşkayalar Tabiat Parkı – Başiskele: Kocaeli il sınırlarında yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, adından da anlaşılacağı üzeri zengin habitata sahip milli bir park. Park alanı trekking ve kamp yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahip. 1600 hektarlık alanda yer alan ve içerisinde birinde şelale birinde göl bulunduğu iki adet mağarası bulunan tabiat parkı özellikle hafta sonu kamp kaçamakları için oldukça popüler.
  • Kerpe: Şehrin Kandıra ilçesinde yer alan Kıncıllı Köyü’ne bağlı Kerpe, Karadeniz kıyısında yer alan turizm odaklı tabi bir güzelliktir. Bakir doğası ve 150 metreyi geçmeyen sığ deniz suyuyla özellikle yaz tatili için oldukça uygun bir seçenek. Eğer yolunuz Kerpe’ye düşerse ve biraz serinlemek isterseniz Kumcağız Halk Plajı ve Sarısu Plajı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

Kocaeli’nin Meşhur Yemekleri

Kocaeli’nin yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Pişmaniye: Adeta şehirle özdeşleşmiş bir tatlı olan özellikle şehirlerarası yolculuklarda sık sık karşılaştığımız Pişmaniye, tel helva olarak da adlandırabileceğimiz hafif bir tatlı. İlk kez Kandıralı Hayri Usta’nın yapmış olmasıyla Pişmaniye, Kocaeli’nin yerel bir lezzeti haline dönüşmüştür.
  • Umaç çorbası: Kocaeli yerel mutfağının başkahramanlarından biri olan Umaç çorbası; yağ, un, tereyağı ve su ile hazırlanıyor. Özellikle kış zamanlarında yerel halk bu çorbadan oldukça fazla tüketiyor.
  • Cızlama: Bildiğimiz akıtma olan ancak yöresel ağızla Cızlama olarak adlandırılan bu lezzet sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi. Genellikle saç üzerinde pişirilen Cızlama, Kocaeli’nde sık sık tercih edilen yöresel tatlardan biri.

Kocaeli’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kocaeli’de yapmadan dönmemeniz gerekenler:

  • Maşukiye’de alabalık yemeden, Pişmaniye ve Saray Helvasının tadına bakmadan, Kasr-ı Hümayun, Gayret Gemi Müzesi ve Osman Hamdi Bey Evi’nin gezmeden, Kuş Cennetini ziyaret etmeden ve Kerpe’nin serin sularında günü selamlamadan dönmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı