araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Konya Gezi Rehberi

Gönüller diyarı Konya genellikle Mevlana ile anılmaktadır. Şehir aynı zamanda gölleri, yeşil alanları, hanları, türbeleri, medreseleri ve birçok medeniyetten kalma tarihi eserleriyle de gezi severleri tatmin ediyor. Konya’nın mistik havasında gezintiye çıkmak isteyenlere rehber olmaya geldik.

Konya’nın eşsiz güzelliklerine konya havalimanı oto kiralama hizmetimizle ulaşabilirsiniz.

Konya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Konya’daki tarihi mekanlar şu şekilde sıralanır:

 • Mevlana Türbesi/Müzesi: Hoşgörü felsefesi ile birçok kişinin sevdiği, kitaplarını, sözlerini okuduğu Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin kabri Konya’da yer almaktadır ve Mevla’nın kabri şehre gidenlerin ilk ziyaret etmek istediği yerlerden biridir. Müze olarak ziyaret edilen mekanın içerisinde Mevla’nın kabrinin yanı sıra kıyafetleri, sabır taşları ve dergah eşyaları ile birlikte el yazmaları da bulunmaktadır. Mevlana Müzesi ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
 • Karatay Medresesi: Konya Karatay’da bulunan ve Selçuklular’dan bugünlere kadar var olan medrese 1251 yılında tamamlanmıştır. Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma çinilerin en güzellerini sergileyen Çini Eserler Müzesi’de burada yer almaktadır. Haftanın her günü ziyarete açıktır.
 • Aziziye Camii: Osmanlı Dönemi izleriyle Türk-Barok tarzında inşaa edilen camii 16. YY’da yaptırıldığında yandıktan sonra 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi tarafından yeniden inşa edilip günümüze kadar gelmiştir. Şehrin en güzel camilerinden biridir ve gelen misafirlerini huzurlu ortamıyla oldukça büyüler.

Konya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Konya’daki doğa harikaları şu şekilde sıralanır:

 • Tuz Gölü: Türkiye’nin en büyük ikinci gölü ve dünyanın en tuzlu ikinci gölüdür. Ülkemizin tuza olan ihtiyacının birçoğu Tuz Gölü’nden karşılanmaktadır. Ülke için önemli bir doğal kaynaktır. Biyolojik çeşitliliğin fazla olmasından kaynaklı UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi içerisindedir. Faydalarının da fazlaca bulunduğu göl her sene yerli ve yabancı turistleri güzeller güzeli manzarasıyla da kendisine hayran bırakmakta.
 • Alaeddin Tepesi: 20 metre yüksekliğinde ve tarih öncesi yerleşim yerleri arasında olan tepe günümüzde mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Şehrin en yüksek noktası olduğu için Konya’yı alabildiğince izleyebileceğiniz bir bölgedir.
 • Kilistra – Lystra Antik Kentleri: Konya’nın Gökyurt köyünde bulunan antik kentler Hristiyanlık dininin ilk merkezlerinden biri olarak kabul görmektedir. Antik Kentler Konya’nın Kapadokyası olarak da bilinmektedirler.

Konya’nın Meşhur Yemekleri

Konya’nın yöresel yemekleri şu şekilde sıralanır:

 • Çebiç: Konya’da bir ziyafet çekmek istiyorum diyorsanız sabahtan kahvaltıda kuzu ciğerini ızgara halinde öğlen yemeğinde ise bulgur pilavı üstü kuzuyu sofrada bulabilirsiniz. Konya halkına göre en uygun kuzu olgunluğu Eylül’de olduğu için, bu ayda yapılan çebiçlerin tatları bir başka olmakta.
 • Etli Ekmek: Konya’da diğer şehirlerimize nazaran daha iyi yapılan ve adeta şehrin simgesi olan bir yemektir. Lahmacun gibidir ama tam olarak değildir de. Konya’yı ziyaretiniz sırasında etli ekmek yemeden şehri terk etmemenizi öneririz.
 • Mevlana Böreği: Üçgen şeklinde hazırlanan yufkaların içerisine kıyma, maydanoz ve soğan doldurulan börekler Konya’da çayların yanında olmazsa olmazlardandır.
 • Sacarası: Konya’ya has bir tat olan Sacarası, şerbetli, cevizli, kremalı, unlu yani bol malzemeli meşakkatli bir tatlıdır. “Ayda yılda bir yerim ya ne olacak” mantığı ile yemek sonrası midemizi tatlıyla şenlendirmenin bir sakıncası yok bizce.

Konya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Konya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekilde sıralanır:

 • Sema gösterisi izlemek. İzlenildiğinde insanı manevi olarak fazlasıyla etkileyen bir gösteri olan Sema, Konya’da katılmanız gereken etkinliklerin başında gelmektedir.
 • Meram bağlarında atv safarisi. Doğal güzelliklerle dolu olan Meram bağları Konya’da doğa severlerin, piknik yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Burada atv araçları ile safari yapmak da mümkündür ve inanın fazlasıyla zevklidir.
  Konya gezmek mi istiyorsunuz o zaman kaybetmeden saniyeler içerisinde konya havalimanı araç kiralama hizmetimizden aracınızı kiralayıp keyfini çıkartın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı