araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Maçka Gezi Rehberi

Gümüşhane karayolu üzerinde yer alan ve Trabzon’a bağlı olan Maçka, bünyesinde birçok tarihi eser bulundurmaktadır. İpek Yolu’nun üzerinde bulunduğundan dolayı tarihsel zaman aralığında pek çok medeniyete kol kanat geren ilçe, bir nevi Trabzon’un güney kapısıdır. İlçe isminin köken olarak Kafkas dillerinden geldiği ve daha sonra yerel halk tarafından farklı biçimlerde telaffuz edilerek günümüze ulaştığı bilinmektedir. Manastırları ve yaylalarıyla ünlü olan belde, Meryem Ana ve Hamsiköy derelerinin birleştiği noktada yer almaktadır.

Sumela Manastiri

Maçka’da Gezilecek Tarihi Yerler

Maçka’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Sümela Manastırı: Maçka ilçesinin Altındere vadisinde yer alan bu eşsiz güzellik, Karadağ’ın eteklerindeki dik bir kayalık üzerinde temellendirilmiştir. Yöre halkı arasında Meryem Ana olarak da adlandırılan manastırın Sümela ismini, siyah anlamına gelen melastan alındığı rivayet edilir. I. Theodosius döneminde Atina’dan bölgeye gelen iki rahip tarafından kurulduğu düşünülen kilise; misafirhane, öğrenci odaları, şapeller, mutfak ve kütüphaneden oluşmaktadır. Manastıra giriş ücreti 50 TL’dir.
  • Vazelon Manastırı: Bir Yunan eseri olarak günümüze ulaşmayı başaran bu yapı, 270 yılında inşa edilmiştir. Altındere Vadisi sınırlarında bulunan manastır, Trabzon şehir merkezine ortalama 40 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. 1410 yılında yeniden inşa edilen manastır, kuruluşundan bu yana pek çok kez restore edilmiştir. Hz. Yahya’ya ithafen kurulan manastır tarihsel olarak Sümela Manastırı’ndan daha eskidir. Manastır ne yazık ki 1920’li yıllarda bakımsızlıktan yitip gitmeye başlamış ve define avcılarının mesken tuttuğu yerlerden biri haline dönüşmüştür. Giriş ücretsizdir.
  • İspanya – Türkiye Dostluk Anıtı: Afganistan’dan ülkelerine dönmek için yola koyulan bir grup İspanyol asker, bu mevkide gerçekleşen bir uçak kazasıyla trajik bir şekilde hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu vahim kaza sonucu mürettebat ve askerlerden oluşan birlikteki 74 kişi yaşamını kaybetmiştir. 26 Mayıs 2004 yılında askerleri anmak amacıyla kurulan anıtta; İspanyol askerini kucaklayan Türk askeri heykeli görülmeye değerdir.

Maçka’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Maçka’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Altındere Vadisi: Bol oksijen kaynağı ve yemyeşil doğa harikasıyla Altındere Vadisi, Maçka’ya 18 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sümela Manastırı’na içerisinde bulunduran vadiye ulaşım oldukça kolaydır. 1987 yılında Milli Park statüsü kazanan vadi; trekking, rafting ve kamp kurmak için oldukça uygun bir alternatiftir. Bölgede önemli bir turizm noktası haline gelen milli park, içerisinde akan şelaleleriyle ve bakir güzellikleriyle hayran bırakacak bir doğa eseridir.
  • Şolma Yaylası/Şolma Turizm Merkezi: Maçka’nın 22 kilometre uzaklığında yer alan yaylanın her adımı adeta farklı bir renk harmonisiyle yoğurulmuş. 1990 tarihinde Turizm Merkezi ilan edilen yayla 1800 metrelik bir rakıma sahip. Özellikle yaz aylarında sıcak havada bulunan gezginlerin serinlemek amacıyla mesken tuttuğu yayla konaklama bakımından da gayet uygun alternatifler sunmaktadır.
  • Şimşirli Köyü: Karadeniz’in yemyeşil ormanlarının arasında doğayla baş başa vakit geçireceğiniz bir yerleşke olan Şimşirli Köyü’nde 1920’li yıllarda yalnızca 20 aile yaşamaktaydı. 60’ı Rum ve 15’i Türk hanelerde ortak dil olarak kuşdili konuşulduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca köyde en önemli tarihi yapılardan biri olan ve 300 metrelik bir kaya kütlesinin üzerinden doğayı selamlayan Peristera Manastırı bulunmaktadır.
Kuymak

Maçka’nın Meşhur Yemekleri

Maçka’nın yöresel yemekleri nelerdir?

  • Kuymak: Hemen hemen hepimizin adına aşina olduğu bu mükemmel lezzet gerek yöre halkı gerekse ülke genelinde kahvaltıların vazgeçilmezi. Uzayan tereyağı ve mısır unuyla harmanlanan bu lezzeti bir de yerinde denemelisiniz.
  • Karalahana Çorbası: İnce ince kıyılan karalahananın, mısır unu ve barbunyayla renklendirilmesiyle ortaya çıkan bu lezzet şöleni, yöre halkının vazgeçilmezi.
  • Hamsiköy Sütlacı: Dillerden dile nam salmış yöresel tatlı, bildiğimizden sütlaçlardan çok daha fazlasına sahip. Sütünden midir pirincinden midir bilinmez ama tadı bambaşka.

Maçka’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Maçka’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nı ziyaret etmeden, Şolma Turizm Merkezi’nde keşif turuna çıkmadan, Kuymağını yemeden, Altındere Vadisi’nde rafting yapmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı