araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Mersin Gezi Rehberi

Ülkemizin en kalabalık 10. ili olan Mersin, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Tarihe kanat çırpışı 19. Yüzyılın ortalarına rastlayan ve bu dönemde henüz bir köy olan belde adını, kapılarını araladığı Türkmen bir aşiretten almaktadır. Bölgeye tam anlamıyla yerleşim 1860’lı yıllarda, Amerikan İç Savaşı’nın hâkim olduğu zamanlarda görülüyor. Yazılı kaynaklar ve kazılar sonucu elde edilen veriler doğrultusunda, bölge tarihinin MÖ. 7000’li yıllara kadar uzandığına şahit oluyoruz.

Mersin Kız Kalesi

Mersin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Mersin’deki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Anemurium Antik Kenti: İngiliz donanmasından Albay Francis Beaufor, bu kıyılarda harita çıkarmak suretiyle bir keşif gezisine çıkmıştır. Böylelikle antik kent gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan tüm bu arkeolojik bulgular doğrultusunda kentte; sikkeler, çömlek yapımında kullanılan alet ve edevatlar, anahtar ve dokuma tezgâhları, bilezik ve küpe gibi takı aksesuarları bulundu. Mersin’in Anamur ilçesinde yer alan bu Erken Bizans eserine giriş ücreti 10 TL’dir.
  • Kız Kalesi: Namıdiğer deniz kalesi olarak da adlandırılan kale, Mersin il merkezine 60 kilometrelik bir uzaklıkta, küçük bir adacık üzerinde temellendirilmiştir. Kıyı şeridine yaklaşık 600 metrelik bir uzaklıkta yer alan kalenin üzerinde bulunan kitabeye istianeden kalenin, 1119 yılında I. Leon tarafından yaptırıldığını bilmekteyiz. Korykos Antik Kenti’nin içerisinde yer alan yapıda eski dönemlerden kalma kiliseler, su kuyuları ve sarnıçlar, irili ufaklı lahitler ve kabartma figürleri yer almaktadır. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan kaleye giriş kişi başı 10 TL’dir.
  • Anamur Kalesi: Akdeniz’in binlerce yıllık bekçisi Anamur Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Bozdoğan mahallesinde bulunmaktadır. Kıyı şeridi boyunca uzanan kale, 3. yüzyılda Akdeniz ticaret yollarına hâkim olmak ve ticaret gemilerini korsan istilalarından korumak amacıyla Romalılar tarafından inşa edilmiştir. 14. yüzyılda Karamanoğlu Beyliği’nin fethiyle kale Mamure ismini almış ve içerisine bir cami yaptırılmıştır. Kaleye giriş ücreti kişi başı 10 TL’dir.
Tarsus Şelalesi

Mersin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Mersin’deki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Cennet ve Cehennem Obrukları: Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan bu obruklar; bir yeraltı akarsuyunun oluşturduğu yeraltı mağarasının tavanını aşındırarak çökmesiyle oluşmuştur. Ağız kısımları elips biçiminde olan obrukların derinliği 70 metreyi bulmaktadır. Mağaranın ağzında küçük bir kilise bulunmaktadır. Cennet ve cehennem adını almasının sebebi: Cehennem Obruğunun derinliğinin oldukça fazla olması ve herhangi bir ekipman olmadan iniş sağlanamaması; Cennet Obruğunun ise içerisinde bir kilise bulunması ve ferah bir alana sahip olmasıdır. Giriş ücreti kişi başı 35 TL’dir.
  • Tarsus Şelalesi: Mersin’e bağlı Tarsus ilçesinde kuzeyindeki Berdan çayı üzerinde yer alan şelale, Roma döneminde mezarlık bir alan olarak kullanılmaktaydı. Berdan Nehri’nin 5 metre yüksekliğindeki bir uçurumdan akmasıyla oluşan şelalenin içinde ayrıca Karacaoğlan’ın heykeli de yer almaktadır. Mersin’in göz alıcı doğal güzelliklerinden biri olan şelalenin çevresinde yemek yeme yerleri de bulunmaktadır.
  • Yapraklı Koy: Şehrin en temiz plajlardan birisine sahip koy, Silifke ilçe merkezine 17 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmaktadır. Tam anlamıyla bir tabii güzellik olan koy, dışarıdan bakıldığında tıpkı bir havuz görünümünü yansıtmaktadır. Beş farklı noktada su kaynağı bulunan koya giriş ücretsizdir.

Mersin’in Meşhur Yemekleri

Mersin’in yöresel yemekleri nelerdir?

  • Tantuni: Şehrin sembol değerlerinden biri olan Tantuni; kuşbaşı doğranan etlerin sotelenerek saç tavada pişirilmesiyle hazırlanıyor.
  • Batırık: Pek çoğumuzun mercimek köftesi olarak isimlendirdiği lezzetin bir değişik versiyonu diyebiliriz. İçerisinde fıstık ve tahinin yer aldığı bu yerel lezzeti mutlaka tatmalısınız.
  • Kerebiç: Mersin’in geleneksel lezzetlerin bayrağı çeken bir tat olan Kerebiç; Antep fıstığı ya da cevizle doldurulan irmikli kurabiyelerden oluşuyor. Yörede genellikle ramazan tatlısı olarak tüketiliyor.

Mersin’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Mersin’den yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Cennet ve Cehennem Obruklarını ziyaret etmeden, Tarsus Şelalesinin fındık lahmacununu ve saç kavurmasını yemeden, Kız Kalesi ve Mamure Kalesi’ni gezmeden, meşhur tantunisini tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı