araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Milas Uyku Vadisi Gezi Rehberi

Uyku Vadisi; Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gökçeler Köyü’ndedir, Hamza Bey Çayı’nın yanındadır. Adı bile insana huzur veren Uyku Vadisi size kendinizi günlerce deliksiz uyku çekmiş gibi hissettirecek, tüm yorgunluğunuzu alacak ve dinlendirirken eğlendirecektir.
Buraya niçin Uyku Vadisi denildiğine dair bir hikaye anlatılır. Rivayetlere göre Osmanlı zamanlarında Yahudi köylüler bu bölgeye yerleşmiş. Hepsinin maddi durumu gayet iyiymiş. Birkaç tane eşkıya bunu haber almış ve zengin köylülerin evlerine girerek ne buldularsa çalıp götürmüşler. Tabii ki bunu gören köylüler neye uğradığını şaşırmış ve derhal kolluk kuvvetlerini olaydan haberdar etmişler. Kolluk kuvvetleri bu hırsızları günler boyu aramış, aramış… Ne zaman ki bu eşkiyalar bir ağacın altına uzanmış ve tam biraz kesticeklerken kolluk kuvvetleri onları yakalamış. Ancak eşkiyaların durup dinlenmesi kolluk kuvvetlerini çok şaşırtmış. “Neden bir ağacın altında böyle uluorta yatarsınız? Yakalanmaktan hiç mi korkmaz mısınız!” demişler. Eşkiyaların cevabı ise şöyle olmuş: “Bir kişinin bu cennete varıp da burada tatlı bir uykuya dalmamasının imkanı yoktur.”
Eşkiyalar galiba bu konuda haklılar. Çünkü hakikaten buraya gelince insana uyku bastırıyor ve rahatlama hissi geliyor. Vadinin isminden kaynaklı psikolojik bir etki de olabilir. Ancak bu etkinin sizde de oluşup oluşmayacağını görmek için en yakın zamanda Uyku Vadisi gezilecek yerler listesini pratiğe dökerek buraları ziyaret etmeniz önerilir. Bir yanda ağaçların muhteşem manzarası, diğer taraftan da her nefeste ciğerlerinize giren tertemiz hava derken, burada negatif enerjinizden arınacak, kendinizi bomba gibi hissedeceksiniz.

Uyku Vadisi’nde Yapılacaklar

Şimdi size Uyku Vadisi’nde uyunur diye kötü bir espri yapmayacağız. Bilakis burası uyuyacağınız değil bol bol eğleneceğiniz bir alandır. Buraya geldiğinizde sizi bir yürüyüş rotası karşılayacaktır. Karia Yolu denilen bu yol oldukça popülerdir.
Uyku Vadisi’nde ne yapılır? sorusuna gelecek olursak burada trekking, doğa yürüyüşü yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Öte yandan Uyku Vadisi’nin meşhur Alabalığını tadabilirsiniz. Sincap Kayalıklarına çıkıp bölgedeki sincapları izleyebilirsiniz. Bu vadi bir hayli derindir ve içerisinde akan bir çay vardır. Buna ilaveten 500 metrelik bir alanı kaplayan mağara mevcuttur. Fakat bu mağarada yarasalar çok olduğundan yarasa galerisi denilmiştir. Buradan sağa sapıp hafif bir yokuş çıkarak dar bir geçit üzerinden, küçük havuzların olduğu başka bir galeriye ulaşacaksınız. Buradan sonrasına profesyonel mağaracılar devam edebilir. Rehberle beraber 7 metre iniyorsunuz, daha da geniş bir galeriyle karşılaşıyorsunuz, mağaranın bitişine kadar bazen sürünerek bazen eğilerek gidiyorsunuz. Dönüşü de aynı yoldandır, zira farklı bir çıkışı yoktur. Vadinin içerisinde hamaklar ve yüzme havuzu da vardır. Uyku Vadisi’nin içerisinde bir restoran da bulunmaktadır. Bu restoranda çay veya kahve molası verip sudaki ördekleri ve kazları seyrederek keyif yapabilirsiniz.
Uyku Vadisi konaklama imkanı olarak da burada Uyku Vadisi Oteli yer almaktadır. Ayrıca Uyku Vadisi’ne gelecek olanlar konaklama için sayacağımız otellerden birini de tercih edebilir: Göcek Centre Hotel, Hotel Palme Dalyan, Kocca Ev, Acroter Hotel Deluxe, Alinda Hotel Dalyan.
Uyku Vadisi’ne gelmişken çevresindeki yerleri de ziyaret etmeden dönmemelisiniz. Uyku Vadisi’nin etrafında gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Gökçeler Kanyonu
  • İncirlin Mağarası
  • Denizcik Gölü
  • Bafa Gölü Milli Parkı
  • Çökertme Koyu

Uyku Vadisi Nerededir?

Uyku Vadisi, yukarıda da belirtildiği gibi Muğla’nın Milas ilçesindeki Gökçeler Köyü’nde’dir. Milas ilçesinden Bodrum yönünde 20 kilometre ilerlenerek Gökçeler Köyü yol ayırımından girilip köyü geçtikten 1 km sonra ulaşılabilir. Vadinin iki girişi vardır. Bunlardan birinde alabalık çiftliğinden  başlayarak dere boyu ortalama 1 saatlik bir yürüyüş yapılması gerekmektedir. Diğerinde ise 2  km’lik araç yolu takip edilerek 300 metre aşağı inmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı