araç kiralama
FAYDALI BİLGİLER

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması 2020

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması 2020

Pek tatsız bir konu olsa da muayenesiz araç kullanma cezası oldukça yüksek tutarlı bir ceza olduğu için bu konuya dair bilgi sahibi olmak önem kazanıyor. Özellikle 2020 trafik cezaları söz konusu olduğunda para cezalarındaki artışların da oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Tatil döneminde ailenizle birlikte huzurlu bir şekilde ve herhangi sorun yaşanmadan aracınızla yolculuk yapabilmeniz için belli başlı soruların yanıtlarını da biliyor olmanız faydanızadır. Peki muayenesiz araç kiralama cezası ne kadardır? Şayet bir araç kiralama firmasından kiraladığınız aracın muayenesi yoksa cezayı kim öder? İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

muayene-pulu

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Elbette ki aracınızın muayene tarihinin ne zaman bittiğini en iyi siz bilirsiniz. Dolayısıyla muayenesiz araç cezası ödememek için aracınızın muayenesini tam ve zamanında yaptırırsınız. Ancak bir araba kiralama firmasından araç kiraladıysanız bu aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığı hususunu gözden kaçırabilirsiniz. Bundan dolayı mutlaka araç kiraladığınızda kiraladığınız araca ait ruhsattaki muayene geçerlilik tarihine bakmanızı öneriyoruz. 

Haydi şimdi muayenesiz araç kullanma cezası sorgulaması nasıl yapılır? Sorusuna birlikte yanıt bulalım! 

Elbette ki günümüz itibariyle online bir ortamda rahat bir şekilde aracınıza ait trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu online ortamda bu sorgulamayı en pratik bir şekilde nasıl yapacağınızı ise aşağıdaki gibi aşamalar halinde basitleştirerek, hazırlardık:

  • e-devlet sistemine giriş yapın
  • e-hizmetler birimine giriş yapın
  • EGM Menüsünü işaretleyerek,  araç plakasına yazılan ceza sorgulama bölümü tıklayın
  • Bu bölümde araç plakasını yazarak güncel trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz

Esasında muayenesi bitmiş araba kullanma cezası bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığına ait internet sayfasından da öğrenebilirsiniz. Bunun için GİB internet sayfasına giriş yaparak ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme’’ bölümü tıkladıktan sonra ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bölümü tıklayıp sorgulamanızı pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

 muayenesiz-arac-kullanimi-hakkinda

2020 Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadardır?

Özellikle trafik cezalarının her yıl düzenli olarak güncellendiğini hepimiz biliyor. Peki 2020 muayenesiz araç kullanma cezası ne kadar oldu? Güncel 2020 trafik cezası zamları ile birlikte muayenesiz araç kullanma cezasının 288 TL olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız burada önemli bir bilgiyi paylaşmakta fayda var! Zira bu sayede aldığınız para cezasından %25 oranında bir indirim elde edebilirsiniz! Şayet 288 TL muayenesiz araba kullanma cezası almışsanız ve bu ödemeyi 15 gün içerisinde yaparsanız; ödemeniz %25 indirime tabi olacaktır. 

Muayenesiz Araç Kullanma Cezasını Nereden Öderiz?

Tabi ki muayenesiz araç kullanma cezası almışsanız olabildiğince çabuk bir şekilde ödeme yapmanız avantajınıza olacaktır. Trafik cezası ödemelerinizi Gelirler İdaresi Başkanlığına ait internet sayfası üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik GİB internet sayfasından ödeme yaparken hem kredi kartı hem de bankamatik kartınızı kullanabilirsiniz. Online ödeme haricinde vergi daireleri vasıtasıyla da trafik cezasını ödeyebilirsiniz. Ayrıca muayenesiz araç kullanma cezası almışsanız ve ödemenizi taksitli bir şekilde yaptırmak istiyorsanız; bağlı bulunduğunuz vergi dairesine müracaat etmelisiniz. 

muayenesiz-arac-kullanma cezasi

Kiraladığınız Araca Ait Trafik Cezalarını Kim Öder?

Günümüzde araç kiralama hizmetleri sıklıkla tercih edilmektedir. Bundan dolayı kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder? Tarzındaki sorularla da sıklıkla karşılaşmamız gayet olağandır. Bu soru esasında yanıtı net olan bir sorudur. Neden mi? Çünkü aracın kiralandığı tarih ve saat sözleşmede bellidir. Dolayısıyla aracın kiralandığı tarih ve zamandan sonraki teslim edilen tarih ve saate kadarki kesilen trafik cezaları da sürücüye ait olacaktır. 

Burada dikkat etmenizi önerdiğiniz en temel husus aracı kiraladığınız oto kiralama firmasıyla aranızdaki sözleşmeyi ayrıntılı bir şekilde okumanızdır. Çünkü sözleşmenin detayları muayenesiz araç kiralarsak cezayı kim öder? Sorusunu da barındırabilir. Detaylara dikkat edecek olursanız, kiraladığınız muayenesiz aracın cezasını da siz ödememiş olursunuz.  Bütün bu bilgiler ışığında araç kiralarken imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka detaylı okumalısınız. Ancak bu sayede araç kiralama hizmetini sorunsuz bir şekilde satın alabilmeniz mümkün olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı