araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Mudanya Gezi Rehberi

Mudanya; zeytin kokulu sokaklarıyla, yemyeşil doğasıyla ve köklü geçmişiyle en önemli Bursa ilçeleri arasında yer almaktadır. Bursa’da yaşayanların yaz mevsiminde serinleyebilmek ve kendini denizin sularına bırakmak için ziyaret ettikleri Mudanya ilçesi, maviye ve yeşile doyuran muhteşem manzarasıyla adeta bir huzur merkezidir. İstanbul’dan gelenler için Mudanya ulaşım süreci yalnızca 1,5 saat sürecektir. Şehrin gürültüsünden, kalabalıktan, stresten biraz olsun uzaklaşıp kafa dinlemek istiyorsanız Mudanya gezilecek yerler bunun için tercih edebileceğiniz en doğru adreslerin başında gelir. İşte, Mudanya gezisi sırasında sizi karşılayacak birbirinden etkileyici Mudanya tarihi yapıları ve Mudanya doğal güzellikleri:

Mütareke Evi Müzesi

Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmış olduğu ev, bugün Mütareke Evi Müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Mudanya ilçe merkezindedir ve 2014 yılındaki restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır. Giriş ücreti olarak 5 TL alınnan bu müze, ihtişamıyla bir hayli göz kamaştırıcıdır. Bunun yanı sıra Mudanya tarihi konaklara da ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Tahir Paşa Konağı bunlardandır. Mudanya’da bulunan yerler arasında Dereköy Kilisesi, Apostoloi Kilisesi, Dündar Evi Kilisesi; Tirilye, Yıldıztepe ve Kumyaka da yer almaktadır.

Tahir Paşa Konağı

Mudanya ilçe merkezinde yer alan Şükrüçavuş Mahallesi’nde bulunmaktadır. 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisini en güzel şekilde yansıtan görkemli yapılardan biridir. 2013 yılından beri kent müzesi olarak ziyaretçi kabul etmektedir. Vitraylı pencereleriyle, tavanlarındaki çiçek motifleriyle ve duvarlarında bulunan geometrik şekilleriyle bu konak, Mudanya görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarına yazılmayı hak etmektedir. Konağın ilk katında başkanlık makamı ve sergi salonu yer almakta olup ikinci katında ise kent müzesi vardır. Müzenin ikinci katındaki Baş Oda’da, Lale Devri’ni sembolize eden süslemelerle karşılaşmak mümkündür. Müze 18 odalı ve 2 katlıdır.

Apostoloi Kilisesi

Aydınpınar köyünde yer alan Apostoloi Kilisesi, ilçe merkezinden 9 km uzaklıktadır. Aydınlar Kilisesi diye de bilinen bu kilise 1922’de camiye çevrilmiştir.

Yıldıztepe

Burada gün doğumunu ve günbatımını izlemek gerçekten harika bir deneyimdir. Âşıklar Tepesi olarak da anılan bu yer, Kumyaka’ya yakınlarındadır. Denize derin bir uçurumla bağlı olup kafelerinde ve parklarında keyifli zaman geçirmek mümkündür.

Kumyaka

Mudanya’ya bağlı şirin beldelerden biri olan Kumyaka, Mudanya-Tirilye yolu’nun üzerinde, deniz kıyısındadır. Sygi olarak da isimlendirilmiştir ve bu, Yunanca’da ‘incir’ demektir. Birçok döneme ait çeşitli tarihi eserleri bünyesinde barındıran Kumyaka, esasen bir Rum köyüdür ve Rum evlerine, çeşmelere ve hamamlara burada sıklıkla rastlanmaktadır.

Tirilye, Mudanya, Bursa, Turkey

Tirilye

Diğer adı Zeytinbağı olanv ve Marmara Denizi’nin kıyısında yer alan Tirilye, Rum kültürünün en fazla yansıdığı bölgelerdendir. Aya Sotiri, Aya Yani Manastırı, Fatih Camii, Taş Mektep, Dündar Evi, Kemerli Kilise, Medikion Manastırı gibi yapılar buradadır.

Taş Mektep

Tirilye’de yer alan Taş Mektep, Mudanya’da ziyaret edilmesi gereken yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Chirisostomos tarafından inşa ettirilen bu yapı, 1924’de Daru’l-eytam kurumuna dönüştürülen Taş Mektep, önceleri öksüz ve yetim çocukların eğitim-öğretim gördüğü bir okul olarak kullanılsa da 1989’da kapatılmıştır. 2017 yılında restore edilmiştir ve o günden beri gerek Mudanya seyahati yapanlar gerekse Mudanya halkı tarafından ziyaret edilmektedir.

Mudanya Halitpaşa Mahallesi

Girit Mahallesi veya Rum Mahallesi olarak da bilinen bu mahalle, minik kafeleri, eski tahta konakları, rengarenk sokakları ve el işi tezgahlarıyla

Size mutluluk verecektir. Mütareke Evi’nin de yer aldığı bu mahalle gerçekten görülmeye, gezilmeye değerdir.

Mudanya Plajları

Mudanya’da denize girilecek yerler özellikle yaz mevsiminde Mudanya ziyareti yapanlar için önem arz etmektedir. Onlardan biri olan Coşkunöz Halk Plajı, Mudanya’nın merkezinde bulunmaktadır. Burgaz Altınkum Plajı, Eşkel Halk Plajı, Eğerce Halk Plajı ve Kumyaka Halk Plajı da Mudanya tatili sırasında tercih edilebilecek noktalardandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı