araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Muğla Akyaka Azmak Nehri Tatilcilerin Göz Bebeği

Ege’de Muğla Esintisi

Yaz güneşi sıcak yüzünü göstermeye başladığı andan itibaren, bir çok insan tatil ile ilgili hayaller kurmaya başlar. Kimi sakin bir deniz kenarında huzuru ararken, kimisi daha canlı, heyecan ve eğlenceli yerleri tercih eder. Her ikisini de bulabilecekleri bir yer ise Ege’nin tatil beldesi Muğla ve ilçeleridir. Özellikle eşsiz güzellikleriyle Muğla’nın ilçesi Akyaka gezilecek yerler arasında en fazla tercih gören beldelerdendir.

mugla-azmak-nehri

Akyaka; tatil beklentisi sakinlik, huzur ve dinlenmek olan tatilcilerin en çok rağbet ettiği yerlerden biridir. Halen bakir kalmış doğası, tertemiz havası, pırıl pırıl koyları ile bu güzel yer, Muğla ilinin Ula ilçesine bağlı bir beldedir. Marmaris ile Muğla arasında yer alan bu şirin yere en kolay olarak Muğla ilinden ulaşılabilmektedir. Şehre 17 km uzaklıkta olan belde, Gökova körfezinin de doğusunda yer almaktadır.

mugla-azmak-nehri-3

Akyaka’da Azmak Nehri İle Yaşanan Görsel Güzellik

Ege’yi tatil için seçenlerin amacı, çok sıcak olmayan ılık Ege esintisi altında, yeşil ile mavinin muhteşemliğini bir arada yaşamaktır. Sakinliği arayan bir çok kişi Ege’nin en beğenilen tatil beldelerinden biri olan Akyaka’yı görmek için bu bölgeye bahar aylarından itibaren gelmeye başlarlar. Bu egzotik beldeye bir gelen ise bir daha farklı bir yere asla gitmek istemez.

mugla-azmak-nehri

Akyaka gezilecek yerler açısından alternatifleri çok olan bir bölgededir. Ancak, en fazla ilgi gören yerlerinden biri hatta ilki Azmak nehridir.  Buz gibi suyu ile ayaklarınızı serinletebileceğiniz, sazlıklar arasında tekne keyfi yapabileceğiniz ve anılarınıza unutulmazları katabileceğiniz bu görsel güzellik, Akyaka’nın tabiat zenginlikleri arasında yer almaktadır.

mugla-azmak-nehri-5

Akyaka’da Tatil Azmak Nehri’nde Başlar

Azmak nehri, Akyaka’nın mistik havası ile bütünleşmiş bir tabiat harikasıdır. Tatlı su nehri olan Azmak, bu özelliğinden dolayı tatlı su balıklarının da yaşama alanıdır.  Nehrin kenarında doğa yürüyüşleri yapmanın keyfini yaşayıp, tekne turları ile sazlıklar arasında romantik dakikalar geçirilebilmektedir. Ördeklere yuva olan Azmak nehri ile doğal yaşamın tüm güzelliklerini yaşamak mümkündür.

mugla-azmak-nehri-6

Gün batımında nehir çok daha güzel bir görüntüye bürünmektedir. Huzuru arayanların burada duyabileceği tek şey doğanın sesidir. Azmak nehri kenarında bulunan balık lokantaları ise tatilcilere bu eşsiz güzelliği seyrederken ziyafet çekmenin keyfini yaşatmaktadır. Azmak, bu haliyle nehir kavramı ile kısıtlanmayan, farklı ve güzel bir dünyanın kapılarını açmaktadır.

mugla-azmak-nehri-7

Akyaka’da Muhteşem Deniz Keyfi

Akyaka gezilecek yerler arayışına girenlerin en çok tercih ettiği beldelerdendir. Özellikle yaz aylarında denize girebilmek için Akyaka’ya gelenlerin en fazla tercih ettiği plajlar; Akyaka ve Çınar plajıdır. Bu nedenle oldukça yoğun olan bu plajların aksine, daha dingin ve sakinliği isteyenler ise Akbük koyu, Değirmen Bükü ve Küfre Koyu’nu seçebilmektedir.

mugla-azmak-nehri-8

Akyaka denilince akla ilk gelen şeylerden biri rüzgar sörfüdür. Birçok kişinin son yıllarda rağbet gösterdiği bu heyecan dolu sporun adresi kesinlikle Akyaka olmaktadır. 

mugla-azmak-nehri-9

Üstelik bu sporu öğrenmek isteyenler için ders alma ve gerekli malzemeleri kiralayabilme olanağı da bulunmaktadır. Rüzgar sörfü Akyaka’ya heyecan katan tek unsurdur. Bu da beldenin huzur ve dingin ortamına renk katmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı