araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Muğla Gezi Rehberi

Ege bölgesinde yer alan ve topraklarının küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesinde bulunan Muğla, ülkemizin en kalabalık 24. Şehridir. Eski çağ yerleşimlerinden biri olan Muğla’nın adı tarihte “Karya” olarak geçmektedir. Şehrin kalıntılarından yola çıkılarak yerleşimin Helenistik Dönem öncesine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. 1071 Malazgirt Savaşıyla topraklarımıza katılmış Muğla; Bodrum, Dalaman, Fethiye gibi ilçeleriyle ülkemizdeki yaz turizmin mihenk taşıdır. 

Muğla’da Gezilecek Tarihi Yerler

Muğla’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

 • Bodrum Kalesi: Bodrum ilçesinde yer alan bu kale, 1402 yılında St. Jean Şövalyeleri tarafından Aziz Peter Kalesi olarak inşa edilmiş ve 1960 yılından bu yana “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanıma açılmıştır. Kalenin yaptırılmasının altındaki sebep güçlenen Osmanlı’ya karşı şövalyelerin anakarada kendilerini koruma altına alma ihtiyaçlarının doğmasıdır. İki liman arasındaki kayalık bölgeye kurulan Bodrum Kalesi’nin giriş ücreti yetişkinler için 20 TL olup, 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsizdir.
 • Kaunos Antik Kenti: Önceleri bir liman kenti olan ancak zamanla alüvyonlarla dolan denizlerle bağlantısı kesilen antik kent, günümüzde liman özelliğini kaybetmiştir. Bu muhteşem antik kentin için kaya mezarları, 5 bin kişilik amfi tiyatro, hamam ve tapınak bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bu antik kente giriş ücreti 14 TL’dir.
 • Kayaköy: terk edilmiş bir yaşamın yeniden filizlenmesi. Çoğunlukla taş malzemelerden üretilen Rum evleri, muazzam bir nostaljik yolculuğun kapılarını sizlere aralıyor. 14. Yüzyılda Rumlar tarafından yaptırılan bu köy uzun yıllar yerleşim yeri olarak kullanılmış ancak mübadeleyle birlikte boşalmıştır. Köyün tepe konumunda bir kilise bulunmaktadır. Farklı mimarisi, işlemeleri ve adeta kaya parçalarını andıran cephe görünümüyle köye giriş ücreti 5 TL’dir.

Muğla’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Muğla’daki doğa harikaları şu şekildedir:

 • Akbük Koyu: Muğla’nın Milas sınırında kalan bu koy; nezih ortamı ve tertemiz sularıyla adeta cennetten bir köşe. Akbük Koyu Gökova Körfezi’nde yer almaktadır. Gökova Körfezi’ni ünlü Fransız okyanus uzmanı Jacques Cousteau  “Dünyadaki cennet noktası” olarak tanımlamıştır. Koya araçla giriş ücret 15 TL’dir.
 • Kelebekler Vadisi: Fethiye ilçesindeki Ölüdeniz beldesinde yer alan Kelebekler Vadisi, günümüzde yerli yabancı pek çok turistin ilgi odağıdır. Milyarca kelebeğin tıpkı bir masa örtüsü nidasıyla ağaç gövdelerini, kayaları, kısaca bölgenin dört bir yanını örtmesiyle vadi ismini almıştır. Yani vadinin isim babaları 80’den fazla bölgede bulunan kelebeklerdir. Vadiye kişi başı giriş ücretli ortalama 6 TL’dir.
 • Gizlikent Şelalesi: Gerçek olamayacak kadar muazzam bir şelale görüntüsü mü arıyorsunuz? Gizlikent Şelalesi tam olarak aradığınız gerçek üstü bir şelale manzarasına sahip. Ulaşım bakımından Fethiye ilçesine oldukça yakındır. Yaklaşık 200 metre basamak indikten sonra ulaşım sağlanabilen bu şelale, ismini Saklıkent’e olan yakınlığından almıştır. Şelaleye giriş ücretsiz olup, otopark için 10 TL tahsis edilmektedir.

Muğla’nın Meşhur Yemekleri

Muğla’nın yöresel yemekleri nelerdir:

 • Sündürme: Turp otu, sarımsak ve nar ekşisiyle harmanlanan bu enfes karışım Muğla mutfağına has yöresel bir tariftir. Soğanla beraber turp otları kaynatılarak soğumaya bırakılır ve servis edilir.
 • Bodrum Mantısı: Hem katlanış hem de hamurun haşlanmasıyla Bodrum Mantısı kendini yöresel olarak diğer mantı tariflerinden ayırmaktadır. Kızgın yağda kızartılan mantıların üzeri tereyağı ve salçalı soslarla tamamlanır.
 • Çökertme Kebabı: İnce ince kesilen patateslerin kızartılarak üstüne bir parmak kalınlığında kesilen dana etinin dizilmesiyle elde edilir. Son olarak tereyağı ve yoğurdun üzerinde gezdirilmesiyle bu enfes lezzet elde edilir.

Muğla’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Muğla’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler:

 • Karaya adım attığınız anda Muğla’nın eşsiz gökyüzü güzelliği, turkuaz suları ve yemyeşil doğası sizi karşılayacaktır. Ölü Deniz’e uğramadan, Kelebekler Vadisin’de yüzmeden şehri terk etmemenizi tavsiye ederiz. Kamp, piknik ve dinlenme yeri olarak Muğla, eşsiz seçenekleriyle size unutamayacağınız bir tatil vadediyor.
  Muğla’nın eşsiz güzelliklerini görmek için araç kiralama taleplerinizde muğla oto kiralama hizmetimizden faydalanarak en iyi fiyata kiralayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı