araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Muğla’nın Gizli Güzelliği: Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi; Muğla’nın sahip olduğu doğal zenginliklerin başında gelir. Görenlerin gözünü alamadığı, insanları sanki bir mıknatıs gibi kendisine çekmeyi başaran Toparlar Şelalesi Köyceğiz’de bulunmaktadır. Burada yüzmek ve akan şelalenin altında serinlemek sizi inanılmaz derecede rahatlatacaktır. Ağaca bağlı olan iple sallanarak kendinizi buz gibi suya bırakabilirsiniz. Tabii ki böyle bir yerde çok güzel fotoğraf kareleri yakalayacağınızı tahmin edebiliyorsunuzdur.
Toparlar Şelalesi tamamen doğal oluşumludur. Şelalenin yüksekliği yaklaşık 3-4 metredir. Bu yükseklikten dökülen sular sıcaktan bunalıp kendini buraya atanların imdadına can simidi gibi yetişmektedir. Toparlar Şelalesi’nin su hacmi mevsimsel koşullara göre farklılık arz etmektedir. Fakat buna rağmen şelalede asla kuruma gibi bir sorun olmamaktadır. Şelalenin en gür aktığı aylar Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Toparlar Şelalesi’ni özellikle bu ziyaret etmeniz önerilir. Tabii ki burası yaz aylarında da ziyaretçiyle dolup taşmaktadır. Toparlar Şelalesi 3-4 metre yükseklikten dökülürken bu yerin hemen altında da bir göl bulunmaktadır. Yani gölü şelalenin suları beslemektedir. Bu göl yüzmeye elverişlidir.Ortası derin, kıyıları sığdır. Kıyıdan itibaren giderek derinleşir. Fakat bu göl tatlı su gölü olduğu için yoğun kaldırma kuvveti yoktur. Bu sebeple yüzme bilmeyen kişilerin daha dikkatli olması gerekir.
Ayrıca buraya gelmişken kiremitte pidenin de tadına bakmanızı tavsiye ederiz.
Toparlar Şelalesi dizi ve film çekimleri için de kullanılmıştır. Mesela Mavi Göl filminin bazı sahneleri bu bölgede çekilmiştir.
Burada kamp yapacaksanız çadırınızı, hamağınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz lazımdır. Ayrıca sinek ve böceklerden korunmak için koruyucu kullanmanız önerilir. Ateş yakabilirsiniz fakat bölge ormanlıktır, bu yüzden yangın çıkmaması için dikkatli olmanız gerekir. Şelalenin suyu tertemiz bir tatlı sudur, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Göl suyunu ise yüzmek ve temizlenmek için kullanabilirsiniz.

Toparlar Şelalesi Nerede? Toparlar Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Toparlar Şelalesi’nin biraz sapa bir yolu vardır. Fakat bu zorluk, karşılaşacağınız manzaraya değecektir. Muğla’nın Akyaka ile Köyceğiz ilçeleri arasında, yol üzerinde konumlanmış olan Toparlar Şelalesi ismini içinde bulunduğu Toparlar Mahallesi’nden almaktadır. Otoyolda direkt dümdüz giderken sağ tarafta ‘Şelale’ yazılı bir tabelaya ve Toparlar Şelalesi’nin fotoğrafına rastlayacaksınız. Buradan sağa dönüp toprak yoldan 1 km giderek şelaleye ulaşabilirsiniz. Kayalıkların bazı yerlerinde kırmızı-beyaz işaretler vardır. Buralardan devam edilmelidir. İki defa dereden atlayıp toprak yoldan suyun yönüne doğru dümdüz ilerlemelisiniz. Kırmızı çarpı işaretinin olduğu tarafa gidilmemelidir. Yolun sonuna geldiğinizde kayalardan meydana gelen doğal merdivenden aşağıya doğru ineceksiniz. (Kısa sürecektir.) Orayı da geçince aranızda Toparlar Şelalesi ile hiçbir engel kalmayacaktır! Şelalenin manzarası gözlerinize, sesi kulaklarınıza, verdiği huzur da kalbinize ziyafet olacaktır.
Toparlar Şelalesi kırsal bir alanda bulunmaktadır. Aslında popüler doğal güzelliklerden biridir fakat bir işletmesi yoktur. Bu nedenle yiyecek-içecekleri önceden ayarlamak gerekir. Yol kenarında bazı kişiler ev yapımı portakal suyu satmaktadır, o kadar…
Bu arada hazır gelmişken Toparlar Şelalesi’nin çevresinde bulunan yerlere de uğramalısınız. Bunlar; Yuvarlak Çay, İz Tuzu Plajı, Sülüklü Göl, Kaunos Antik Kenti, Kaplumbağa Hastanesi, Sultaniye Kaplıcalarıdır.
Burayı ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. 7/24 ziyaret edilmesi mümkündür ve sadece ilkbahar-yaz aylarında değil, kış mevsiminde de ziyaret edilebilir. Hatta kış aylarında şelale, kar yağışıyla birlikte farklı bir güzelliğe bürünmekte ve eşsiz bir görsel şölen oluşturmaktadır. Fakat şelaleye gidebilmek için yolun bir kısmını yürümeniz gerekmektedir, araçla ulaşılamamamaktadır, bunu aklınızda bulundurmalısınız. Şimdiden buraya gidecek olan şanslı kişilere iyi eğlenceler diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı