araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Muğla’nın Uğrak Mekanı Akyaka’da Gezilecek En Güzel Tatil Yerleri

Akyaka; dinginliği ve muhteşem doğasıyla Ege’nin popüler tatil beldelerindendir. Tüm doğa sporlarına elverişli olan Akyaka, özellikle yaz aylarında sporseverlerin ilgi odağıdır. Muğla ve Marmaris’e de çok yakın olmasıyla bilinen Akyaka, gezilecek yerler açısından bir hayli zengin bir beldedir. İşte, Akyaka seyahati sırasında rotanıza yön verecek Akyaka gezi rehberi

Azmak Nehri

Akyaka tatili sırasında buraya uğramayanlar çok şey kaçırırlar. Burada tekneyle gezintiye çıkılabilir, muhteşem manzarası doyasıya seyredilebilir. Yanında ördeklere ve sazlıklara rastlayacağınız bu doğal güzellik, kendine hayran bırakan bir tatlı su nehridir. Çınar Plajı ve Akyaka Plajı ise Akkyaka’da denize girilecek yerler arasındadır. Akyaka koyları olarak da Akbük Koyu, Küfre Koyu, Değirmenbükü ve Sedir Adası ziyaret edilebilir.

Akyaka Plajı

Akyaka tatil döneminin en güzel geçtiği yerlerdendir. Bu plaj ise unutulmaz bir deniz keyfi sunmaktadır. Burası Muğla’nın Mavi Bayrak ödülüne layık görülen bir halk plajıdır. Sığ bir denizi vardır ve bedensel engelliler için de gayet uygun olduğundan dolayı 2016’da “engelsiz plaj” ismiyle anılmaya başlanmıştır.

Çınar Plajı

Akyaka’nın 3 km uzağında olan bu plaj Akyaka sahilleri içerisinde birçok kişinin gözdesidir. Tertemiz suyuyla sizi denize doyuracak olan Çınar Plajı, serin sularında rahatlayabileceğiniz, yemyeşil ağaçların arasında bulunan bir plajdır.

Sedir Adası

Akyaka Gökova Körfezi’nde yer alan Sedir Adası, yerli ve yabancı ziyaretçilerin odak noktasıdır. Burada meşhur Kedrai Antik Kenti ve Kleopatra Plajı yer almaktadır.

Akbük Koyu

Akbük Koyu da Akyaka’da deniz keyfi yaşayabileceğiniz bir yerdir. Gökova Körfezi’nin kuzeyindeki bu koy 1. derece doğal sit alanı içindedir ve koruma altındadır. Yeşilin ve mavinin bin bir tonuna sahip olan koy, sakız ağaçları ile çevrilidir. Küçük taşlardan meydana gelen kumsalı ve berrak deniziyle Akbük Koyu, Akyaka gezilmesi gereken yerler arasında ön plana çıkmaktadır.

Küfre Koyu

Bu da Akyaka çevresinde denize girebileceğiniz bir koydur. Yedi Adalar Körfezi’nin kuzey doğusundadır, tur ve yat teknelerinin vazgeçilmez uğrak yerlerindendir. Lodos dışındaki tüm rüzgarlara karşı korunaklı olan bu koyun derinliği fazladır. Akyaka gezi rehberi listesinde yer verdiğimiz bu koy masmavi deniziyle ve gün batımındaki mükemmel manzarasıyla gözlerinize bayram ettirecektir.

Idyma Antik Kenti

Akyaka gezisi sırasında burayı da unutmamanız gerekir. Gökova köyünden başlayıp Kıran Dağı’nın eteklerine varan Idyma Antik Kenti’nin ve kalıntılarının geçmişi yaklaşık 2500 yıl öncesine dayanmaktadır.

Sakartepe Seyir Terası

Akyaka’nın benzersiz manzarasını ayaklarınızın altına seren bu yer, 903 metre yüksekliktedir. Ayrıca bu teras, yamaç paraşütü yapanla tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Akçapınar Köyü

Akyaka’da bulunan Akçapınar Köyü, kano kiralamak isteyen kişilerin ve kitesurf yani uçurtma sörfü yapanların çok rağbet ettiği bir yerdir. Özellikle Nisan-Eylül arasında uçurtma sörfü yapmanın keyfi bir başkadır. Burada uçurtma sörfü eğitimi de verilmektedir. Akçapınar Koyu demişken Akçapınar tostunun da tadına bakmanız önerilir.

Akyaka Milli Parkı

Uzaklığı denize 20 metre olan bu yer Akyaka Orman Kampı olarak da bilinir. Ağaçların mis gibi temiz hava ile buluştuğu bu alanda kamp yapmak çok keyiflidir.

Akçapınar

Akyaka gezilecek yerler mevzu bahis olunca Akçapınar’dan da söz etmek lazımdır. Kalabalıktan kaçmak istiyorsanız sizin için ideal bir rotadır. Doğayla baş başa kalmanıza olanak tanıyan Akçapınar, nefis tostuyla meşhurdur.

Çakırhan Evi

Aslında gazeteci olan fakat şiirleriyle de edebiyat dünyasında adından söz ettiren Nail Çakırhan, 1970 yılında mimarlık mesleğini hayata geçirerek bu evi tasarlamıştır. Bir hobi olarak tasarlanan bu ev de Akyaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesine dahildir.

Akyaka Amazon

Kadın Azmağı adı verilen bölge sazlıklarla ve ağaçlarla dolu olduğu için buraya Amazon denilmiştir. Kano gezileriyle eğlenip etrafı keşfedebileceğiniz bu yer hafızanıza kazınacaktır.

Akyaka Kadın Azmağı

Mükemmel bir doğa manzarası olup, böylesine her yerde rastlamak mümkün değildir. Sazlıklar arasında göreceğiniz su ve bu sudaki hayvanlar, oldukça esrarengiz bir tabiat görüntüsü oluşturmaktadır. ‘Doğal Akvaryum’ diye tanımlanan Kadın Azmağı, Akyaka seyahati sırasında görmeden dönmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı