araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Nehrin Diğer Ucu: Adana Yüreğir Gezi Rehberi

Yüreğir; Adana’nın merkez ilçelerindendir ve bu yüzden ulaşımı son derece kolaydır. Yüreğir ile Seyhan ilçeleri birbirinden Seyhan Nehri’yle ayrılmış olup Yüreğir başlı başına bir ilçe durumundadır. 1.538 km2 yüzölçümü ve yaklaşık 415 binlik nüfusuyla Yüreğir, Adana’nın önemli turistik noktalarındandır. Bu bölge eskiden Yakapınar adıyla biliniyor olsa da sonraları Yüreğir ismini almıştır. Bölgeye Yüreğir isminin verilmesi Yüreğir aşireti’nin buraya yerleşmesinden sonra olmuştur. Bu kısa bilgilerden sonra karşınızda

Yüreğir gezilecek yerler:

Havraniye Kervansarayı

Misis Kervansarayı olarak da bilinir. Antik Kentinin yakınında, 1 km güneyindedir. Ceyhan Nehrinin kıyısındaki bu kervansarayı inşa ettiren kişi Köprülü Mehmet Paşa’dır. 1660 senesinde yapılan kervansarayda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin izleri görülmektedir. Günümüze sadece giriş kapısıyla duvarları ulaşabilmiştir fakat yine de gidip görülecek önemli bir tarihi yapıdır.

Misis Mozaik Müzesi

Misis Antik Kentine yakın bir konumda yer alan bu müze 1959 yılından beri faaliyettedir. Antik kentte yapılmış olan kazılarda bulunan mozaikler bu müzede sergilenmektedir.

Misis Köprüsü

Yüreğir ilçesinin sınırlarına dahil olan Misis Köprüsü; Bizans İmparatorlarından Flauius Constantinus’ın inşa ettirdiği bir köprüdür. Ceyhan Nehri üzerindeki bu köprü taştan yapılmıştır, 9 gözlüdür ve günümüze bozulmadan korunarak gelmiştir. Bu köprü hakkında bir efsane vardır. Şöyle ki; Lokman Hekim’in bu köprüden geçtiği sırada ölümsüzlük iksirini bu nehre düşürdüğü anlatılır.

Roma Bazilikası

Misis Köprüsü’nün etrafında bulunan köprünün milattan sonra 4. Yüzyılın ortalarında yapıldığı düşünülmektedir. Bazilikadan bugüne ulaşan şey ise çeşitli mozaiklerdir.

Atatürk Evi Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nda Adana’nın rolü büyük olmuştur. Atatürk burayı defalarca ziyaret etmiş, bir ziyareti sırasında Suphi Paşa’nın evinde konaklamıştır. Bu konak 1980’li yıllarda müzeye çevrilmiştir. Burada Atatürk’ün farklı zamanlardaki Adana ziyaretlerine dair pek çok fotoğraf yer almaktadır. Öte yandan burada etnografik kalıntılar da mevcuttur. Tarih şölenine davetli olduğunuz bu müze Adana-Yüreğir’de sizi beklemektedir.

Misis Ören Yeri

Milattan önce kurulmuş olan Misis Ören Yeri, İpek Yolu’nun üstünden geçmektedir. Bu bakımdan eski dönemlerin önemli ticaret merkezlerinden biri olduğu söylenebilir. Başta amfi tiyatro olmak üzere Roma dönemine ait birçok kalıntıya ev sahipliği yapan Misis Ören Yeri, Romalıların ardından Bizans’ın ve Osmanlı’nın etkisinde kalarak bu medeniyetlerin kültürüne ilişkin kalıntıları da bünyesine almıştır. Örneğin burada Osmanlılardan kalma bir su sarnıcı vardır. Ayrıca Misis Ören Yeri’nde bir kilise mevcuttur ve bu kilisedeki Arapça mezar taşları dikkat çekmektedir. Tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız burayı da Yüreğir gezilmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Taş Köprü

Şu an kullanılabilir durumdaki en eski köprülerden biri olan Taş Köprü tek kelimeyle bir şaheserdir. Köprünün tarihi Roma dönemine dayanmaktadır ve Yüreğir ile Seyhan ilçeleri arasında yer almaktadır. 700’lü yıllarda Adana Kalesi ile birleştirilmiş ve defalarca restorasyondan geçirilmiştir. Hem tarihiyle ve bulunduğu konum itibariyle hem de manzarasıyla oldukça ilgi çekicidir. Burada gün batımını seyretmeniz ve bol bol fotoğraf çektirmeniz tavsiye edilir.

Akça Mescid

Ulu Cami’nin yakınlarındadır. Türkmen Beyi Ağcabey’in 1489’da yaptırdığı söylenir. Yapım tarihi bakımından şehrin en eski tarihi yapısı olarak kabul edilmektedir. Mihrabı tamamıyla taştan yapılmıştır ve ihtişamlı bir görünüme sahiptir. 10 x 10 metre boyutlarındaki yapının kubbesi tek bölümlüdür. Dışarıdan bakılınca türbeyi andırmaktadır.

Bu arada Yüreğir’e gelmişken Nacarlı Köyü’ne ve Narlıdere Köyü’ne de uğramanız iyi olacaktır.

Yüreğir Nerede? Yüreğir’e Nasıl Gidilir?

Yüreğir ulaşım sizi hiç zorlamayacaktır. D-400 karayolundan veya TEM otoyolu üzerinden buraya ulaşmanız mümkündür. İlçeye demir yolunu kullanarak Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Marmara’dan da ulaşılabilir. Havayoluyla ulaşmayı tercih ederseniz Yüreğir’e Adana Şakir Paşa Havalimanı’ndan ulaşabilirsiniz. Havalimanı ilçe merkezine 4 kilometredir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı