araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Niksar Gezi Rehberi

Tokat’ın bir ili olan Niksar’ın tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Danişmentliler döneminde önemli bir merkez olan ilçenin ilk adı Pontus krallığı döneminde verilen Caberia’dır. Kültürel birikiminin yanı sıra doğal zenginliği de ön plana çıkan ilçenin güzelliğine Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde yer vermiştir. 1840 yılına yılında ilçe merkezi konumuna gelen Niksar, 1861 yılında Kaymakamlık kimliğine kavuşmuştur.

Niksar Kalesi

Niksar’da Gezilecek Tarihi Yerler

Niksar’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Niksar Kalesi: Pers kökenli Pontus krallığı dönemlerinde yapılan ve adının Kaberia olduğu bilinen Niksar Kalesi, Roma Dönemi’nde yapılan güçlendirmelerle birlikte günümüze ulaşmıştır. Maduru ve Çanakçı derelerin arasındaki yüksek bir tepede konumlanmış kale, tipik bir Roma savunma kalesi planına sahiptir. 7. ve 9. yüzyıllarda güneyden gelen akınlara karşı güçlendirilen kalede iki hamam, iki mescit, medrese, kilise ve hapishane kalıntılarına yer almaktadır. Kaleye giriş ücretsizdir.
  • Efkerit Vadisi Luvi Tapınağı: Niksar ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Efkerit bölgesinde; mağaralar, mezar kalıntıları ve Luvilere ait tapınağın bulunduğu bir kanyon olarak karşımıza çıkan bu antik eser; Anadolu’da yaşayan ilk ırklardan biri olan Luviler tarafından yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Luvilerin Nuh Tufan’ından kaçarak bu bölgeye iskân ettikleri, burada mağara ve tapınaklar kurduğu ön görülmektedir.
  • Çöreğibüyük Camii: Niksar ilçe merkezinde yer alan bu camii, İlhanlılar döneminde yapılmış ve günümüze ulaşmayı başarmıştır. Hicri takvime göre 13. yüzyılda tekke ve zaviye olarak inşa edilen yapı, kare planlı bir yapıda inşa edilmiştir. Caminin ismi giriş kapısının her iki tarafında bulunan ve çöreğe benzeyen simgelerden almıştır.

Niksar’daki Gezilecek Doğal Güzellikler

Niksar’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Akbelen Yaylası: 1600 ile 1800 metre değişen rakımıyla Topçam yaylası ile sınır komşusu olan Akbelen Yaylası, Niksar yolunun 18 kilometresinde yer almaktadır. Yakın zamanda turizm bölgesi olarak ilan edilen yayla, yemyeşil mesire alanları ve sık ormanlarıyla görülmeye değerdir.
  • Çamiçi Yaylası: Deniz seviyesinde yaklaşık 1350 metre yüksekliğe sahip ve Niksar ilçesinde yer alan bu yayla, özellikle kamp yeri olarak gezginler tarafından mesken tutulmuştur. Öyle ki Çamiçi Yayla Şenlikleri de düzenlenmektedir. İlçe merkezine ortalama 15 dakikalık uzaklıktaki bu doğal güzellikten denize ulaşmak isterseniz 1 saat uzaklıkta yer alan Ünye’ye gidiş sağlayabilirsiniz; ayrıca yayla çevresinde konaklama imkânı sağlayan tesisler de yer almaktadır.
  • Ayvaz Parkı: Ülkemizin üretime geçen ve şişelenen ilk suyu Niksar’ın Ayvaz Suyu’dur. Bu suyun çıkarıldığı yerin hemen yanında yer alan Ayvaz Parkı; kaynağından çıkan tertemiz suyu, yarı olimpik yüzme havuzu, sauna, hamam ve kafeleriyle her yıl binlerce ziyaretçisine kapılarını aralamaktadır. 1986 yılında temellendirilen park yakın bir zamanda restore çalışmasında geçerek modern detaylarla renklendirilmiştir.

Niksar’ın Meşhur Yemekleri

Niksar’ın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Niksar Çöreği: Cevizli çörek olarak da isimlendirilen bu damak ziyafetini tatmadan Niksar’ı terk etmenizi tavsiye etmeyiz.
  • Niksar Cevizi: Orhan Pamuk’un Kar adlı romanında söz edilen bu meşhur ceviz, bölge genelindeki çörek ve tatlıların ham maddesini oluşturmaktadır. Ülke genelinde de oldukça ünlenen ceviz yüksek vitamin kaynağı olarak yöre halkı tarafından sıklıkla tüketilmektedir.
  • Tokat Kebabı: Listemizin olmazsa olmazlarından kebabın sırrı, kemikli kuzu eti ya da köftenin özel domates sosuyla buluşmasında yatmaktadır.

Niksar’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Niksar’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Niksar Kalesi ve Efkerit Vadisi Luvi Tapınağı’nın mimari detaylarına şahit olmadan, Akbelen Yaylası ve Çamiçi Yaylası’nda rüzgârın serinletici etkisini teninizde hissetmeden, Meşhur Niksar çöreği ve Tokat kebabını tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı