araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Ordu Gezi Rehberi

Ülkemizin en kalabalık 19. şehri olan Ordu, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Bölgeye iskân, M.Ö. 7. yüzyılı işaret etmektedir. İlk iskânın izlerine Kirazlimanı Mezarlığı yanında yer alan Bozukkale’de rastlanmaktadır. Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı topraklarına dâhil edilen bölgeyle ilgili en doğru ifadeler Osmanlı kaynaklarındadır. Bölgeye, Türklerden önce Roma ve Trabzon Rum Devletleri hâkimdi. 1920 tarihinde Ordu, Trabzon vilayetinden ayrılarak il statüsüne kavuştu.

Ordu’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ordu’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Cotyora (Bozukkale): Ordu’nun filizlendiği ilk yer olan Cotyora halk arasındaki adıyla Bozukkale, şehir merkezine 2 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. 2. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bölgede, 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilen bir gözetleme kulesi bulunmaktadır. İsim anlamı olarak Türklerin yurdu anlamına gelen Cotyora, Ordu Samsun karayolu üzerinde, denizin kıyı şeridinde konumlanmıştır.
  • Taşbaşı Kültür Merkezi: Ordu şehir merkezinde yer alan bina Rumlar tarafından bir kilise olarak inşa edilmiştir. 1853 yılında inşa edilen yapı 1937 ve 1977 yılları arasında hapishane olarak hizmet vermiştir. 198 yılında ise Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınıp restore edilerek bir kültür merkezine dönüştürülmüştür. Bire bir yapısını günümüzde de korumaya başarmış yapının sadece çan kulesi orijinalliğini yitirmiştir.
  • Ünye Kalesi: Tarihin tozlu topraklarından uzanıp günümüze ulaşmayı başaran tam 2500 yıllık kale, Pontus Kralı 6’ıncı Mithridates tarafından inşa ettirilen; Kale köyü sınırlarında olan ve Ünye merkeze 7 kilometre uzaklıkta yer alan kalenin, bugüne kadar girilmeyi başaramayan geçitlerinde altınlar bulunduğu rivayet edilir. Kaleye giriş ücretsizdir.

Ordu’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ordu’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Yoraz Kent Ormanı: Yemyeşil doğasıyla bize kucak açan Ordunun nadide güzelliklerinden Yoraz Kent Ormanı, Ordu ilk merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan bir doğa harikası. Doğanın kollarında verimli zaman geçireceğiniz saatlerin hayalinin bile bu kadar cezbedici olması gerçeğinin yanında hiçbir şey. Özellikle trekking ve doğa sporu severlerin vazgeçilmez noktalarından biri olan seyir terası, Karadeniz’in tüm güzelliklerini ayaklar altına seriyor. Bu tabii güzellik için herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.
  • Gaga Gölü: Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer alan göl, heyelan sonucu oluşmuş doğal bir göldür. İki ayrı çanağa sahip gölün büyük olanı 15 metre derinliğe sahipken küçük olanı 2 metreyi geçmemektedir. Gölün ortasında küçük bir aracık yer alır; öyle ki bu gölde eski bir kalıntı olduğu yönünde bağlantı kurulmuştur. Fındık bahçeleriyle çevrili bu yeşil cennet 1. ve 3. Doğal sit alanı olarak koruma altında alınmıştır.
  • Ulugöl Tabiat Parkı: Ulaşım yönünden oldukça kolay bir mevkide yer alan park, Gölköy ilçe merkezine 17 kilometre mesafede yer alan bir krater gölüdür. Renk geçişlerini bariz olarak gözlemleme şansı tanıyan parkın içerisinde toplam üç adet heyelan set gölü bulunmaktadır. 2009 yılında tabiat parkı ilan edilen Ulugöl; mescit, çocuk oyun alanı, piknik masaları ve büfesiyle dinlenme tesisi görevi de görmektedir. Parka giriş ücretsizdir.

Ordu’nun Meşhur Yemekleri

Ordu’nun yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Sakarca Kayganası: Dertlere şifa veren, oldukça faydalı bir ot çeşidi olan Sakarca’nın haşlanıp içine mısır unu, tuz ve yumurta ilave edilmesinden oluşan Sakarca Kayganası, Ordu yöresinin önde gelen lezzetlerinden.
  • Fasulye Diblesi: Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden Fasulye Diblesi, diblenin pirinçle renklendirilmesiyle sofralarımıza uzanıyor.
  • Mısır Yarmalı Aş Sarması: Mısır unu Karadeniz yöresi için olmazsa olmaz bir lezzet. Mısır yarması ve bulgur iç harcıyla hazırlanan bu yöresel lezzet, alışageldiğiniz dolma tadını size unutturacak.

Ordu’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ordu’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Ordu Yaylalarında gün doğumunu selamlamadan, Gaga Gölü ve Ulugöl Tabiat Parkı’na gitmeden, Ünye Kalesi’ne tırmanmadan, yöresel yemeklerini tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı