araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Perşembe Gezi Rehberi

Doğudan Ordu merkez, güneyden Ulubey ilçesi ve kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan ilçe, Ordu iline bağlıdır. Eski ismi “Vona” olan ilçe, uzun yıllar Roma ve Bizans hâkimiyeti altında yönetilmiştir. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon İmparatorluğunu ortadan kaldırılmasıyla ilçe, Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Yapılan incelemeler ışığında bölgeye ait ilk yerleşim emarelerine M.Ö. 8. Yüzyılda rastlanmaktadır. Yunanlılar tarafından kurulduğu kayıtlara geçen ilçe, 1945 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Yason Kilisesi

Perşembe’de Gezilecek Tarihi Yerler

Perşembe’deki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Yason Kilisesi: Yason Burnu Yarımadası’nda yer alan kilise, Jason’s Church olarak da isimlendirilmiştir. 1868 yılında bölgede yaşayan Gürcüler ve Rumlar tarafından yaptırılan kilisenin mimari detayları görülmeye değerdir. Perşembe ilçesinin 15 kilometrelik uzaklığındaki Yason Burnu’nda yer alan kilise onarılarak 2008 yılında halka açılmıştır. Kilisesin yalnızca kubbesi Osmanlı tarzını yansıtmaktadır. Kilise, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan tek kıyı kilisesidir.
  • Çamburnu Feneri: Ordu ile Giresun arasındaki eski sahil yolu üzerinde yer alan fener, 1880 yılında Fransızlar tarafından Osmanlı’ya olan borçları karşılığında yapılmıştır. O tarihten itibaren gemilere rota kaynağı olmaktadır. Denizden 40 metre yükseklikte yer alan ve Karadeniz’in bekçiliğini üstlenen fenerin gövdesi silindir şeklinde inşa edilmiştir.
  • Kurtuluş Kalesi: İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Kurtuluş köyünde yer alan bu Roma yapımı kalenin inşa süresi Bizans dönemine kadar uzamış ve bu dönemde tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet tekrar onarımdan geçse de günümüze ulaşmayı başaramamış; kaleden geriye sadece temelleri kalmıştır.

Perşembe’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Perşembe’deki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Hoynat Adası: Perşembe ilçesine bağlı ada, Ramazan köyü sınırlarında yer almaktadır. Pek fazla kişinin bilmediği bu güzide ada eski zamanlarda gemiciler tarafından depo ve sığınak olarak kullanılmaktaydı. Çok sayıda karabatak ve martı kuşlarını bünyesinde barındıran ada, önemli kuş bölgesi olarak koruma altına alınmıştır; bunun en önemli sebebi karabatakların ülke genelindeki tek üreme noktası olmasıdır. Adaya gitmek için perşembe sahil yolu üzerinden iki farklı rota bulunmaktadır.
  • Çaka Plajı: Perşembe’ye 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan plaj, beyaza çalan kumsalıyla ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple beyaz kuz plajı olarak isimlendirilen bu tabii güzelliğe, Perşembe üzerinde oldukça kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. 1300 metre uzunluğundaki bir alan yayılan plaj içerisinde yiyecek ihtiyacınızı da karşılayacak tesisler de yer almaktadır.
  • Kurşunçal Ormanları ve Şelalesi: Perşembe’nin Selimiye köyü sınırlarında yer alan ve oldukça büyük bir alanda varlığını gösteren Kurşunçal Ormanları ve Şelalesi, ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Toplam 1000 metre rakıma sahip şelalesiyle, ülke genelindeki başlıca doğa turizm noktalarından biri olan bu doğa harikası genelde rafting, trekking ve kamp yapmak isteyen gezginlerin uğrak noktalarından biridir.

Perşembe’nin Meşhur Yemekleri

Perşembe’nin yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Ceviz Helvası: Ünü ülkemiz sınırlarında taşarak dünyanın dört bir yanına ulaşan yöreye has bu tat; meyan kökü, ceviz ve şekerin harmanlanmasıyla oluşmaktadır.
  • Pancar Döşemesi: Bölge mutfağının vazgeçilmez nimetlerinden biri olan karalahana ve haşlanmış pirinçle hazırlanan lezzetin tadı adeta parmak ısırtacak türden.
  • Sakarca Kayganası: Ordu bölgesinde yetişen bir ot olan sakarcadan hazırlanan bu yöresel tat, besin değeri açısından da oldukça faydalıdır. Mısır unu, zeytinyağı ve yumurtayla hazırlanan yemek, bölge halkının sıklıkla sofralarını donatmaktadır.

Perşembe’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Perşembe’den yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Çaka Plajı’nın bembeyaz kumsalına uzanmadan, Yason Burnu’nda yer alan Yason Kilisesi’ne uğramadan, Çamburnu Feneri’ne yakından tanık olmadan, Hoynat Adası’nın tabii güzelliğinde kaybolmadan ve Ordu’nun yöresel lezzeti ceviz helvasını tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı