araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Rahatına Düşkünlere: Türkiye Termal Otelleri

Termal; ‘sıcak kaplıca suyu’ demektir. Bu sular şifalıdır ve çeşitli hastalıklara iyi gelir. Yeraltından 20 derece veya daha yüksek sıcaklıklarda çıkan bu sular birtakım radyoaktif maddeler, gazlar ve mineraller içerir.
Termal suların ve kaplıca sularının çıktığı yerlerde kurulan tesisler ‘termal tesis’ olarak adlandırılır. Bunlar tatil, dinlenme ve sağlık tesisleridir.
Yeme-içme, eğlence ve konaklama gibi imkanlar bakımından daha geniş kapsamlıdırlar ve bu tesislere ‘termal otel’ denir. Termal oteller özellikle son yıllardan itibaren giderek popüler olmaya başlamıştır ve ülkemizde de birbirinden konforlu termal oteller bulunmaktadır. Bu otellerde konaklayanlar doğayla iç içe tatil yapma ve sağlık hizmetlerinden faydalanma olanağı bulmaktadır.
Termal oteller de sıcak su tedavi amaçlı veya banyo kürü olarak kullanılmaktadır. Karbondioksitli, iyotlu, sülfatlı, kükürtlü, bikarbonatlı, demirli, tuzlu gibi farklı radyoaktif maden sularından oluşan suların çevresine yapılan tesisler kaplıca olarak da adlandırılır. Ancak termal otel kavramı da aynı anlama gelmektedir.

Neden Termal Otel?

Fiziksel ve mental yorgunluğundan kurtulmak isteyenler, gevşemek ve bedensel açıdan rahatlamak için termal otelleri tercih etmektedir. Bu otellerde tedavi içme suyu kürleri ve banyo kürleri şeklinde uygulanır.
Sıcak sularda günü birlik banyo yapılabildiği gibi, tedavi bazen 2-3 hafta süreyle devam edebilir. Bu işlemler fizik tedavi uzmanlarının kontrolü dahilinde yapılmaktadır. Kaplıca sularının kullanımında amaç vücudu daha dirençli hâle getirmek, ağrı ve sızı gibi şikayetleri hafifletmek, mevcut rahatsızlığın semptomlarını azaltmak, kalıcı hasar oluşmasını engellemek ve hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Termal su tedavisi Hidroterapi olarak da adlandırılır. Termal suların romatizmal hastalıklar, kireçlenme, kas rahatsızlıkları, ortopedik rahatsızlıklar, boyun ve bel fıtığı, felç, kırık ve çıkıklar, migren ve çeşitli nörolojik hastalıklar, sindirim sistemi problemleri, böbrek rahatsızlıkları için fayda sağladığı bilinmektedir.

Termal Otellerde Ne Yapılır?

Hastalıklarından şifa bulmak için termal otellere başvuranların sayısı bir hayli fazladır. Ancak herhangi bir sağlık sorununuz olmasa dahi termal otellerden birini tercih edip hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
Termal otel hizmetleri arasında fizik tedaviye ek olarak hamam, buhar odaları, havuz, ATV safari, paintball, okçuluk, spa, cilt bakımı, detoks, masaj ve benzeri uygulamalar bulunmaktadır.

Termal Oteller Nerededir? Hangi Termal Otele Gitmeli?

Ülkemiz termal otel bakımından zengindir. Termal otellerin sunmuş olduğu hizmetler ve termal otel fiyatları her yerde farklılık göstermektedir. Nerelerde termal otel var? sorusuna gelecek olursak bu tarz otellerin özellikle büyük şehirlerde yaygın olduğunu ifade edebiliriz. Ülkemizdeki termal otellerin büyük bir kısmını  Afyon termal otelleri, Yalova termal otelleri, Denizli termal otelleri, Kütahya termal otelleri,, Balıkesir termal otelleri ve Ankara termal otelleri oluşturmaktadır. Kayseri, Muğla, Rize, Antakya, Bolu,  ve Sakarya gibi şehirlerde de termal oteller bulunmaktadır. Termal otel tatil, dinlenme ve şifaya kavuşmak için tercih edilmektedir ve şehirlere göre termal otel konaklama ve termal otel ulaşım seçenekleri değişmektedir.

Japanese hot spring image

Termal Otel Tavsiyeleri

Sizin için seçtiğimiz termal otel önerileri keyifli bir tatil yapma hayalinizi gerçekleştirebilmeniz için oldukça idealdir. İşte en güzel termal oteller ve en ucuz termal oteller bütçenizi zorlamadan tatili ve şifayı bir arada bulabileceğiniz yerlerdir.
Sapanca’da; NG Sapanca Wellness & Convention Termal Otel; Kütahya-Yoncalı’da Gülümser Hatun Termal Otel, Marmaris-Muğla’da Grand Yazıcı Club Turban Thermal Hotel; Abant-Bolu’da Abant Aden Boutique Hotel bunlardandır.
Bursa’da Almira Otel, Kervansaray Termal, Crowne Plaza ve Sheraton Bursa Hotel; Afyonkarahisar’da Akrones Thermal & SPA, Korel Termal, İkbal Termal ve NG Afyon Termal de ülkemizdeki termal otellerden bazılarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı