araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Sakarya’nın Yeşilliği: Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, Marmara’nın kuzeydoğusundaki Sakarya ilinde yer almaktadır.Longoz doğudan Karasu’ya, batıdan ise Kaynarca’ya bağlıdır. Sakarya Nehri Karadeniz’e dökülürken o bölgenin 6 kilometre batısında Acarlar Longozu eyr almaktadır. Longoz ile Karadeniz’earası 700 metredir. Subasar Ormanı diye de bilinir. İğneada Longozu’ndan sonraki en büyük 2. longozdur. Tek parça halindeki longoz ormanlarından ise en büyüğü Acarlar Longozu’dur. Setler akarsuların akmasını engeller ve bu durum akarsuların gölet oluşturmasına yol açar. Bu sular ormanları kaplayınca longozlar meydana gelir.

Genişliğinin 250 ila 1250 metre arasında değişmesine ilaveten longoz 7.5 kilometre uzunluğa sahiptir. Oluşum açısından tipik kıyı set göllerinden biridir. Fazla suyunu Okçu deresi vasıtasıyla Sakarya Nehri’ne boşaltır. Doğa tutkunlarının gezmek, manzaranın tadını çıkarmak ve kamp yapmak için sık sık uğradıkları Acarlar Longozu benzersiz güzelliğiyle görenleri etkilemektedir.

Acarlar Longozu Özellikleri

Acarlar Longozu ülkemizde ender rastlanan doğal varlıklardan biridir. Barındırdığı doğal varlıklar nedeniyle Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararıyla 1. Derece Doğal Sit alanlarından biri olarak ilan edilmiştir. Acarlar Longozu’nun endemik bitki ve hayvan türleri bakımından muhtevası çok geniştir. Burada ormanlar ve sulak alanlar birbiriyle iç içedir, göçmen kuşların bir kısmı burada konaklamakta ve üremektedir. Sakarya yaban hayatının merkezlerinden biri olan Acarlar Longozu’nda kuluçkaya yatan kuşların bazıları karabataklar, ibisler, bataklık kuşları, yaban ördekleri, deniz kartalları, dalgıçlar ve balık kartallarıdır. Ayrıca bölge tilki, yaban domuzu, tavşan, gelincik, doğan, sincap gibi hayvanların da barınağıdır.

Acarlar Longozu sulak alan ve orman ekosistemlerinin özelliklerini taşıdığından faunası ve florası da son derece bereketlidir. Longozun her yeri değil, yalnızca sınırlı bir alanı gezilebilmektedir. Çünkü longozun doğal ortamını korumak üzere uygulanan tedbirler vardır. Yürüme alanının uzunluğu 750 metredir.

Acarlar Longozu Avrupa-Sibirya Bitki Coğrafyası’na dahildir. Karadeniz yamaçlarının Gürcistan sınırındaki denize bakan kısımlarını da kapsayacak şekilde Bulgaristan sınırına kadar uzanmaktadır. 1500 km’lik bu alan Avrupa-Sibirya Bitki Coğrafyası’nın en güneydeki sınırıdır.

Acarlar Longozu Nerede? Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu Nerede? Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu ulaşım için özel aracınızı kullanabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan geliyorsanız TEM otoyolundan devam edip Kandıra gişelerinden geçerek Kandıra güzergahından ilerlemelisiniz. Kandıra’ya ulaştığınızda Kaynarca – Karasu tabelaları göreceksiniz. Bu tabelaları takip etmeli, Karamüezzinler köyü tabelasını görünce sola dönerek devam etmelisiniz. Bu şekilde Acarlar Longozu’na ulaşabilirsiniz. İstanbul-Acarlar Longozu arası ortalama 3 saatlik yoldur.

Özel araç kullanmayacaksanız şehirlerarası otobüsle Sakarya’ya gelerek minibüs ile Acarlar Longozu’na gidebilirsiniz. Longoza toplu taşıma kullanarak ulaşabilmek için Karasu ya da Kaynarca uğramanız gerekecektir.

Longoz ulaşımı için minibüs yerine otobüs de tercih edilebilir. Karasu-Longoz otobüs saatlerine bakarak planınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

Acarlar Longozu’nun Çevresindeki Oteller

Acarlar Longozu’nun olduğu bölgede birçok otel vardır. Konaklama ihtiyacı için Karasu otelleri ve pansiyonları arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Suyun etrafındaki bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz. Böylece doğayla kesintisiz birlikte olacak, bölgedeki her dakikanız bu güzelliklerin içinde geçecektir.

Acarlar Longozu’nda doğal ve otantik yapmak istiyorsanız Ormantik Park’ın bungalovlarında kalabilirsiniz. Acarlar Longozu’na günübirlik gidecekseniz yine bu Ormantik Park’a uğramalı, parkın terasında manzaraya karşı pikniğinizi yapabilirsiniz. Öte yandan terasa çay ve mangal servisi de isteyebilirsiniz.

Bu arada Acarlar Longozu yemek ve kahvaltı mekanları bakımından da zengindir. Longozun yanında gün boyu gözleme satıcılarıyla karşılaşabilirsiniz. Yakınlarda çeşitli restoranlar da vardır. Arabayla geldiyseniz ortalama 50 dakika içinde Kandıra’ya ulaşarak buradaki restoranlardan birinin ızgara çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz. Manda yoğurdu, peynir, doğal köy sütü gibi ürünleri de burada bulabilirsiniz.

Acarlar Longozu’nda Neler Yapılır

Acarlar Longozu’nda Neler Yapılır?

Gölün yüzeyini kaplayan nilüferlerle, göldeki ördeklerle ve su içindeki ağaçlarla birlikte tekne gezisi yapabilir, bu güzellikleri seyrederken harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Dilerseniz bölgedeki uzun köprüde yürüyebilir, Acarlar Longozu’nu bu şekilde keşfedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı