araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’da görülecek yerler hem doğal hem de tarihi özellikleri ile öne çıkıyor. Karadeniz’in en güzel yerlerinden birisi olan Samsun gezilecek yerler açısından oldukça fazla çeşitlilik sunuyor. Tarihsel olarak antik çağlara dayanan geçmişi, yakın tarihteki önemi ve doğa güzellikleri ile birlikte ziyaretçilerine oldukça iyi bir gezi deneyimi yaşatıyor.

Coğrafi açıdan ve kültürel açıdan özel bir gezi yapmanızı sağlayacak olan Samsun, bu özellikleri bakımından Karadeniz’in incisi olarak anılıyor. Elbette Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı yer olarak da sembolik bir öneme sahip.

 

Samsun Doğal Güzellikleri

Samsun doğal güzellikleri ile her ziyaretçiyi büyülediği gibi aynı zamanda da eşsiz coğrafyasında üst düzey bir keyif yaşatıyor. Tertemiz doğası ile tatil yapmak isteyenlerin de tercihi olan Samsun, doğa sporlarını yapmak için de son derece elverişli bir yapıya sahip. Samsun’da doğal güzellikler olarak şu noktaları mutlaka görmeniz gerekir;

  • Tekkeköy Mağaraları; Şehir merkezine yakınlığı ile bilinen Tekkeköy Mağaraları insanlık tarihine işaret tutan yer özellikleri gösteriyor. Paleolitik Çağ, Mezolitik ve Tunç Çağı’na ait kalıntıların bulunduğu bu yer bölgede tespit edilen en eski yerleşim alanı olarak biliniyor. Mağaranın görünümü oldukça dikkat çekici olmakla birlikte özellikle etrafında bulunan heykel yapıtları da dikkat çekiyor.
  • Akdağ Kayak Merkezi; Karadeniz’de bulabileceğiniz nadir kayak merkezlerinden olan Akdağ Kayak Merkezi şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor. Kışın oldukça rağbet gören bölgede 6 adet pist alanı bulunuyor. Ayrıca ziyaretçileri eşsiz dağ manzarası ile birlikte eşsiz anlar bekliyor.
  • Kabaceviz Şelalesi; Harika görünümü ile dikkat çeken Kabaceviz Şelaleleri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 60 metre yükseklikten akan şelalenin biriktiği sularda aynı zamanda kano gibi faaliyetler yapılıyor.

samsun sahil

Samsun’da Gezilecek Tarihi Yerler

Samsun’da gezilecek tarihi yerler özellikle Cumhuriyet tarihi için sembolik bir değeri olduğu için oldukça önem taşıyor;

  • Gazi Müzesi; 1940 yılında müze olarak kullanmaya başlanan Gazi Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk geldiğinde konakladığı oteldir. Milli Mücadele dönemine dair pek çok vesika, balmumu heykel ve eşya bulunmaktadır.
  • Bandırma Vapuru Müzesi; Atatürk’ün Samsun’a geldiği vapurun müzeye çevrilmesi sonucunda ortaya çıkan Bandırma Vapuru Müzesi, cumhuriyetin hangi şartlar altında kurulduğunu göstermek için iyi bir fırsat sunuyor.

samsun fayton

  •  Amazon Köyü: Anadolu’nun savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinen Amazon Köyü, Gölyazı beldesinde bulunmaktadır. Buraya yapılacak ziyaret ile birlikte savaşçı kadınların yaşamları hakkında bilgi edinebileceğiniz gibi anaerkil bir sisteme sahip topluma ait de özel bilgiler elde edinebilirsiniz. Ziyaret saatleri 09.00 – 17.00 olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı