araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Şehitler Şehri Çanakkale’de Gezilecek Yerler

‘Çanakkale geçilmez’ sözünü duymayan, Çanakkale’de yazılan kahramanlık destanını bilmeyen yoktur. İsmini duyduğumuzda bile tüylerimizin diken diken olduğu bu şüheda yurdunun manevi değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Ülkemizin kurtuluşunda çok önemli bir yere sahip olduğundan dolayı Çanakkale hakkında bilgi sahibi olmak zaten şarttır fakat eğer Çanakkale gezisi planımız varsa bu daha da gereklidir. Öyleyse şimdi, Çanakkale gezi rehberi ile bunu yapmaya çalışalım.

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

Çanakkale denilince akla ilk gelen tabii ki şehitlik ve Şehitler Abidesi’dir. 1960 yılında açılmış olup 1915 yılında Çanakkale Savaşı sırasında şehadet şerbetini içen Mehmetçiklere ithafen yapılmıştır. Anıt Gelibolu Yarımadası Milli Parkı içerisindedir ve Çanakkale’nin ziyaret noktaları arasında özel bir yere sahiptir. Tarihimizi daha iyi anlayabilmek ve şehitlerimizi yâd edebilmek için, Çanakkale turu yaparken ilk durağımız mutlaka burası olmalıdır. Çanakkale Boğazı’nın ucunda bulunan Morto Koyu-Hisarlık Tepe’deki Şehitler Anıtı, 21 Ağustos 1960’da ziyarete açılmıştır. Yanında Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Meçhul Asker Kabri, Mehmetçik Anıtı, Türk Şehitliği ve Yaralı Asker Anıtı da yer almaktadır. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Hatta ülke genelinde Çanakkale turları düzenlenmektedir. Şehitlikte Anzaklar, Fransa ve İngiltere’ye ait anıtlar da mevcut olup turistler tarafından ilgi görmektedir.

Aynalı Çarşı

‘Çanakkale içinde aynalı çarşı…’ diye başlayan türküyü hepimiz duymuşuzdur. Çanakkale’nin tarihi yerleri içerisinde bulunan Aynalı Çarşı 1890 yılında inşa edilmiştir. Çanakkale Savaşı esnasında büyük zarar gören Aynalı Çarşı’nın ismi, çarşıda o zamanlar ‘Ayna’ adlı at gözlüklerinin satılmasından ileri gelmektedir. 1960’da restore edilen çarşı hasarlı görünümünden kurtarılmıştır. Hediyelik dükkanlarıyla Çanakkale alışveriş noktasında da tercih edilen çarşı gezilmeye değerdir.

Truva Antik Kenti

Tabii ki Çanakkale’nin gezilecek yerleri listemizde Truva Antik Kenti de vardır. Kaz Dağı eteklerinde konumlanan, Hisarlık bölgesindeki Truva Antik Kenti, Troya olarak da bilinir. Troya Savaşı’na tanıklık eden bu tarihi şehir Heinrich Schliemann tarafından 1870’li yıllarda keşfedilmiştir. 1998’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Truva Antik Kenti’nde hamamllara, tiyatrolara, heykellere, çeşmelere ve daha pek çok esere rastlanmıştır. Troya Ören Yeri girişinde ise Troya Müzesi bulunmaktadır. Çanakkale görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu kesinlikle antik kent ve müze ziyaret edilmelidir.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan bir köydür.  Köyün en önemli sembollerinden biri Kilitbahir Kalesi’dir. Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu kale 3 yapraklı yonca biçimindedir. İstanbul kuşatması esnasında Bizans’a yardım ulaştırılmasını önlemek için yapılmış olup Çanakkale Savaşı’nda da büyük rol üstlenmiştir. Buraya gidenlerin çıkışta Namazgah Tabyası olarak bilinen bölgeye de uğramaları tavsiye edilir.

Conkbayırı

Gelibolu Yarımadası’nın Eceabat ilçesindeki Besim Tepe ile Kabatepe arasındaki tepede almaktadır. Çanakkale gezilmesi gereken yerler içerisinde özel bir yeri vardır. Atatürk, taarruz emrini burada vermiştir. Çanakkale Savaşı’nın en kritik anları burada yaşanmıştır. 8 Ağustos 1915 tarihinde Anzac birlikleri tepenin bir kısmını ele geçirmişken, hava kararınca Çanakkale‘nin ışıklarını görünce buraya ‘Chunuk Bair’ yani Çanak Bayırı yani diye isimlendirmişlerdir. ‘Conkbayırı’ da buradan gelmektedir. Atatürk 1915 yılında Conkbayırı Süngü Taarruzunu yönettiği sırada göğsüne bir şarapnel parçası gelmiş, fakat sağ göğüs cebindeki saat bu parçanın ona zarar vermesini engellemiştir. İşte bu olayın meydana geldiği yer 4 top güllesiyle ve bir levhayla belirtilerek üstüne de Conkbayırı Atatürk Anıtı yapılmıştır.

57. Piyade Alayı Şehitliği

Osmanlı ordusunun şehitlerinden oluşan bu birlik yani 57. Piyade Alayı’ Anzak çıkarmasında ve diğer muharebelerde büyük başarılar elde etmiştir. Onları hatırlamak ve buradaki manevi atmosferi hissetmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale-Eceabat bölgesinin Rumeli Mecidiye Tabyası’nda bulunmaktadır. Çanakkale Şehitliği’nin en fazla ziyaret edilen yerlerindendir. Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı esnasında 275 kg ağırlığındaki top mermisini yalnız başına kaldırdığı herkesin malumudur. Savaşın seyrini bir anda değiştiren bu olay, Seyit Onbaşı Anıtı ziyaret edilerek yeniden hatırlanır. Çanakkale ziyaret edilmesi gereken yerler arasındaki önemi çok büyüktür.

Çanakkale Saat Kulesi

1897’de inşa edilmiş olup Çanakkale’nin sembollerinden biridir. 5 katlı bir kuledir ve 4. Katında saat yer alırken en alt katında da bir çeşme vardır.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Çanakkale ziyareti sırasında görülmesi gereken nadide yerlerden biridir. Çarşı Caddesi ve Fetvane Sokağı’nın kesiştiği noktada bulunmaktadır. Çanakkale tarihi ve Çanakkale kültürü daha iyi tanınsın diye 2009’de ziyarete açılmıştır. Diğer Çanakkale müzeleri ve Çanakkale sergileri arasında da Çanakkale Seramik Müzesi, Rhapsodos Mozaik, 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi yer almaktadır. Çanakkale tarihini dana iyi anlamak isteyenler Çanakkale’de bulunan müzeler ve Çanakkale’de bulunan sergiler listesini de dikkate almalı, rotasını buna göre şekillendirmelidir.

Kordon

Çanakkale’nin göbeğinde bulunmaktadır ve Truva Atı da burada yer almaktadır. Bilhassa gün batımını ve boğaz manzarasını buradan izlemek harika bir deneyimdir.

Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçelerinden biridir. Ülkemizin en büyük adalarından üçüncüsüdür. Çanakkale tatil rotaları arasında bulunan Bozcaada deniz turizmi, bağcılık ve rüzgar santralleri ile ön plandadır. Gökçeada da Çanakkale seyahati sırasında muhakkak ziyaret edilmelidir.

Çanakkale Plajları

Çanakkale’de denize girilecek yerler oldukça fazladır. Bunlar arasında; Dardanos Plajı, Bozcada Ayazma Plajı, Assos Sokakağzı Plajı, Güzelyalı Halk Plajı, Tavaklı Sahili, Geyikli Plajı, Güneyli Sahili, Aydıncık (Kefaloz) Plajı bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı