araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Şile Gezi Rehberi

Şile; İstanbul’un sahip olduğu Karadeniz incilerindendir. Dinlenmek, brunch yapmak, doğa aktivitelerine katılmak isteyenlerin akın ettiği beldenin ismi ‘yaban çiçeği anlamına gelmektedir. Şile’nin tarihi Cilalı Taş Devri’ne uzanmaktadır. İstanbul’a 1 saat uzaklıktadır ve 2004 yılından beri şehrin bir ilçesidir. Feneriyle, tarihi evleriyle, plajlarıyla ve mis gibi havasıyla Şile en iyi tatil noktalarından biridir. En iyi kaçış noktalarından olan Şile, size şehrin gürültüsünü unutturacak, içinizi huzurla dolduracaktır. Şile gezilecek yerler turistik bakımdan çok önemlidir. İşte bazı örnekler:

Şile Feneri

Şimşekli deniz fenerleri grubundaki fener Sultan I. Abdülmecid’in emriyle Fransızlar tarafından yapılmıştır. İstanbul Boğazı’na ve Karadeniz’e hizmet veren fener, dünyada kullanılmakta olan en büyük fenerlerin ikincisidir. Bugün ayrıca müze olarak kullanımdadır. Müzede eski deniz fenerleri ve gemiciliğe dair antika eserler sergilenmektedir. Işığı 35 km öteden dahi görülebilen Şile Feneri, Şile’nin sembollerinden biridir.

Şile Kalesi

Denizde gelecek düşmanları gözetlemek amacıyla yapılan kale restore edilmiştir. Ocaklı Kalesi diye de bilinir ve 4 kattan meydana gelmiştir. Yüksekliği 12 metre, manzarası da mükemmeldir. Ocaklı Ada Kalesi diye de bilinir.

Ağlayan Kaya

Şile Feneri’nden 600 metre geridedir. Taşlar arasından bir su kaynağı çıkmakta, ‘Ağlayan’ ismi buradan gelmektedir. Ağlayan Kaya Plajı da bu kayanın yakınlarındadır. Ağlayan Kaya Plajı mavi bayraklı bir plajdır.

Tarihi Ahşap Şile Evleri

Şile-Akçakese Köyü’nde bulunan ve 19. Yüzyıldan kalan bu ahşap evler, Şile’nin en önemli yapılarındandır. Burayı gezerken Karadeniz’i geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Şile’nin kentsel dokusu bu evlerde hayat bulmuştur. Çoğunluğu 2 katlıdır ve burada 100’den fazla ahşap ev vardır. Özellikle Hacı Kasım ve Balibey mahallelerinde daha yaygındır.

Kavala Parkı

Fener’in yanındadır ve peyzaj alanları, çocuk oyun alanı, restoran, yürüyüş parkurları ve kafe-seyir teraslarından meydana gelmektedir. Tabii ki manzarası da harikuladedir. Şile gezilecek yerler bakımından kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Ayazma Plajı

Şile Halk Plajı olarak da bilinen bu plaj Şile plajları içerisinde bir hayli popülerdir. Denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bu plajın uzunca bir kumsalı vardır. Genişliği 50 metre, uzunluğu 1175 metredir. Doğal sit alanı olarak korunmaktadır.

Kumbaba Tepesi

Kumbaba Kamping İstanbul çevresindeki en güzel kamp alanlarındandır. Kumbaba Tepesi de burada yer almaktadır. Şile’nin gözde yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, Bizans Dönemi’nden bu yana kum banyosu yapılmaktadır. Hatta bölgeye Bizanslıların ‘Güneş Hamamı’ dediği de bilinmektedir.

Sofular Köyü Halk Plajı

Şile ilçesindeki Sofular Köyü’ndedir ve denizi sığ olduğu için bilhassa tam çocuklu ailelere göredir. Cankurtaran hizmetiyle de güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılmıştır. Mesire alanını da kapsayan plaj büyük bir tesisten meydana gelmektedir. Otoparkının 2 bin kişilik kapasitesi vardır. Burada piknik yapabilir, denize girip güneşlenerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Saklıgöl

Burası –deyim yerindeyse- doğayla sarmaş dolaş bir yerdir. Havası mis gibi, tabiatı yemyeşil, atmosferi huzur doludur. Bu arada gölün etrafında yakındaki köylerde yaşayan kadınların yaptıkları el açması gözlemelerin lezzeti de efsanedir. Fotoğrafları bile huzur verirken kim bilir kendisi ne yapar? diyoruz ve rüya gibi, şehir kalabalığından uzak bir gün geçirebilmek istiyorsanız acilen buraya gitmeniz gerektiğinin altını çiziyoruz.

Darlık Barajı

Ülkemizin en güzel kamp alanlarındandır ve İstanbul-Şile yolu üzerindedir. Rahatça kafanızı dinlemek, ciğerlerinize bol bol temiz hava çekmek, doğadan pozitif enerji depolamak istiyorsanız buraya uğramak sizin için harika bir tercih olacaktır. Baraj, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlardandır ve burada olta balıkçılığı, bisiklet, meditasyon, yoga gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı