araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Stresten Uzakta: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Doğayla iç içe yürüyüş ve piknik yapmak, kamp kurmak için en ideal yerlerden biridir. Gebze’nin 10 km uzağında bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği bakımından zengindir. 1995 yılında milli park olarak ilan edilmiştir ve şehrin gürültüsünden, kalabalığından, stresinden uzaklaşıp huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. Doğa tutkunlarına hitap eden Ballıkayalar Tabiat Parkı trekking yapmak için de gayet uygundur. Parkta yer alan trekking parkurları zorluk seviyelerine göre ayrılmaktadır. Ayrıca buradaki akarsuların gürül gürül sesi ve büyüleyici görüntüsü de aldığınız keyfi kat kat artıracaktır. Park kireçtaşı kayalarına sahiptir ve bu özelliğiyle kaya tırmanışına da elverişlidir. Macera severler burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve deyim yerindeyse burada bol bol enerji depolayacaklardır. Yaz tatilinde kamp kurmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilen Ballıkayalar Tabiat Parkı gündüzleri eğlenceye doyacağınız, geceleri de yıldızları seyrederek uyumanın keyfini yaşayabileceğiniz muhteşem bir doğa alanıdır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Özellikleri

Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze’nin saklı güzelliklerinden biridir ve İstanbul’a yalnızca 45 kilometrededir. Bakanlar Kurulu’nun verdiği bir kararla 1995 yılı itibariyle koruma altına alınan park, ortalama 2 km’lik bir alanı kapsamaktadır. Parkta yürüyüş yaparken birçok endemik bitki türüne rastlamanız mümkündür. Öte yandan burada köstebek, kuş türleri, keçi, tilki ve çakal gibi muhtelif hayvan türleriyle de karşılaşılır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Bu park yalnızca yürüyüş için değil farklı etkinlikler için de doğru bir tercihtir. Örneğin göletin kenarında bulunan ahşap masalarda pikniğinizi yapabilir, dere boyunca dağ yürüyüşü (trekking) de yapabilirsiniz. Burada kamp kurabilir veya adrenalin seviyenizi yükseltmek isteyenlerdenseniz kaya tırmanışını deneyebilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Piknik

Bu park kelimenin tam anlamıyla doğanın koynunda bir bölgedir. Hem dağcılar, doğa sporlarını sevenler hem de piknikçiler burada yapacak pek çok aktivite bulabilir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda küçük bir gölet bulunmaktadır. Bu göletin çevresinde yer alan tahta masalar bilhassa ilkbaharda-yaz mevsimlerinde hiç boş kalmamaktadır.

Her ne kadar burada eskiden yeme-içme ihtiyaçları için kurulan bir tesis mevcut olsa da kısa bir süre önce kaldırılmıştır. Bu yüzden Ballıkayalar Tabiat Parkı’na gidecek olanların yiyecek-içeceklerini ve piknik malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekir. Fakat eliniz boş gittiyseniz ve parkın içerisinde bir şeylere ihtiyacınız olursa en yakındaki Demirciler Köyü’ne veya Tavşanlı Köyü’ne özel aracınızla 5 dakikada ulaşarak ihtiyaçlarınızı giderip tekrar gelebilirsiniz. Köylerde manav, bakkal vb. mevcuttur ancak büyük marketler yoktur.

Ballıkayalar

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Kamp

Parkta pansiyon veya otel gibi işletmeler yoktur fakat ücret mukabilinde kamp yapılmasına izin verilmektedir. Kamp alanında su ve tuvalet gibi imkanlar vardır, ateş yakmak serbesttir. Burada alışveriş olanağı da mevcut değildir.

Birçok firma bu parka kamplı veya günübirlik turlar düzenlemektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na girişte araçlar için otopark ücreti alınmaktadır. Bu ücret 10 TL şeklindedir. Yaya olarak girenlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ballıkayalar Tabiat Parkı konaklama için ise çadır başına alınan ücret 20 TL’dir.

Ballıkayalar Ulaşım

Buraya özel aracınızla gelecekseniz İstanbul – İzmit güzergahında D–100 kara yolundan devam edin. Gebze’yi geçince Tavşanlı köyü tabelasına rastlayacaksınız, o tabelayı izleyin. Tavşanlı Köyü’nden takriben 1 km sonra sol tarafınızda Ballıkayalar Tabiat Parkı’na ulaşacaksınız.

Eğer toplu taşımayı kullanacaksanız tren veya otobüs ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Gebze merkezden Tavşanlı ya da Demirciler Köyü’ne giden otobüslere binerek buraya varabilirsiniz. 399 Tepecik – Gebze otobüsüne de binebilirsiniz. (Tavşanlı’nın içinden geçmektedir.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı