araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Suya Ve Zamana Direnen Şehir Şanlıurfa Halfeti

Bir Masal Şehri: Halfeti Gezilecek Yerleri

Masal bilmeyen kişi yoktur. Bazı masalların sonu iyi biterken bazıları ise kötü sonuçlarla biter. Bir varmış bir yokmuş diye başlayan bir Halfeti hikayesini sizinle paylaştıktan sonra Halfeti gezilecek yerler konusuna değinmek daha doğru olacaktır. Halfeti görüntüde bir masal şehrini anımsatıyor olsa da burada yaşanan olaylar masal değil gerçektir. 

Sular altında kalan Hasankeyf ilçesi gibi Halfeti de suların altında kalmış bir yerleşim bölgesidir. İki ilçenin de aslında kaderleri aynıdır da diyebiliriz. Hasankeyf ilçesi Ilısu Barajından dolayı sular altında kalırken; Halfeti ise Birecik Barajının yapımında sular altında kalmıştır. Fırat Nehri üzerinde kurulan baraj, bu ilçemizin adeta batık bir şehir olmasını sağlamıştır. Hüzünlü hikayeye bir göz atalım:

halfeti karagül

Batık Şehir Halfeti’nin Hikayesi

İlçemiz aslında Urfa’ya bağlıdır. Ama Gaziantep ve Şanlıurfa’nın tam ortasında yer almaktadır. Kim bilir belki de Fırat Nehri şimdiki hüznünü yakın zamanda Halfeti’nin başına gelenlerden dolayı almıştır. Aynı masallardaki kötü kalpli cadının pamuk prensese yaptıkları gibi de diyebiliriz. Fırat nehri kıyısındaki bu şirin ilçe neden şimdi sular altında kalmış? Halfeti gezilecek yerler araştırmasına girmeden önce neler olmuş bir bakalım…

2000 yılında Birecik Barajı inşaatı bitmiş fakat çevredeki birçok ilçe ve köyler sular altında kalmıştır. Halfeti de bu yerler arasında bulunmaktadır. Su altında kalma ihtimali ortaya çıkınca; yöredeki insanlar aslında uyarılmış. Herkesin köyünü terk etmesi söylenmiş, hatta insanlara yüklü paralar da verilmiş. Onların başka bölgeye yerleşmeleri sağlanılmak istenmiş. 

Bazıları bölgeyi terk edip giderken bazıları ise baba ocağını terk edip gidememiş. Acıklı sona gelindiğinde; baraj suları her yeri kaplamış. İnsanlar ağlayarak evlerini terk etmek zorunda kalmışlar. Artık daha fazla direnmelerine de gerek kalmamış, direnecek güçleri de kalmamış.

halfeti şehri

Halfeti’de Yetişen Bir Gül Çeşidi: Karagül

Kırmızı, beyaz, sarı renkte olan güllerden başka siyah renge sahip bir gül gördünüz mü? Bu güller Halfeti’de bulunmaktadır. Bunun hikayesi de yörenin hikayesi gibi oldukça dokunaklıdır. Neden siyah renkte bir gülün yeşerip kendini gösterdiğine de bir bakalım:

Halfeti ve o bölgenin toprakları oldukça verimli imiş. Buralarda yaşayan insanlar meyve, sebze her şeyi buradaki topraklarda yetiştirirlermiş. O yüzdendendir ki baba ocağı toprakları terk edip gidememişler. Bölge sular altında kaldıktan sonra ekilen gül tohumlarından siyah renkte güller çıkmaya başlamış. Başka bir tohum ekseniz bile; onlar da siyah çıkmaya başlamış.

Demek ki güller bile Halfeti’nin durumuna içerlemiş ve başka renklerde çıkmamış. Bu siyah renkteki güller dillere destan olmuş. Adına film, dizi bile çekilmiş. Televizyonda yayınlanan Karagül dizisi de buradaki topraklarda çekilmiş. Asi Fırat Nehri ile karagüller orada yaşanan olayları insanların görmesini sağlamış. Bu acıklı hikayeden sonra şimdi de Halfeti tarihi turuna başlayabiliriz.

Halfeti’de Nereleri Gezebilirsiniz?

Birçok medeniyetlerin ve uygarlıkların yaşamış olduğu bu yörede ilk gezeceğiniz yerler Halfeti sokakları olmalıdır. Taş evler ve taş sokaklar, tarihten bu güne kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Sokaklarda gezerken “buralar nasıl da ayakta kalmış?” diyeceksiniz. Yürürken Ulu Camiyi göreceksiniz. Cami sular altında kalmaktan etkilenmemiş bir halde karşınıza çıkacaktır. Biraz ilerisindeki asma köprüye bakmayı da unutmamalısınız.

Tarihi ve görülmesi gereken yerlerden birisi de Rumkale’dir. Hz. İsa’nın Hıristiyanlığı buradan yaydığı söylentiler arasındadır. Buradaki Barşavma ve Aziz Nesin Kilisesini de görmenizi tavsiye ederiz. Sular altında kalan şehirde tekne turu yaparak; Batık Camiyi görebilirsiniz.

halfeti turistik yerler

Halfeti’ye Nasıl Ulaşım Sağlayacaksınız?

Hem tarih hem de acıklı hikayeye sahip olan Halfeti tarihi turunuza başlamak için havayolunu kullanabilirsiniz. Gaziantep ve Şanlıurfa havaalanlarına gelerek Halfeti’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dönemeçli ve yorucu yollara sahip olduğu için karayolunu sizlere önermiyoruz. Buralarda Gaziantep havaalanı araç kiralama ya da Şanlıurfa havaalanı araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak güzel bir Halfeti gezisi yapabilirsiniz. Uygun fiyatlar için Gezgin724’ü incelemenizi öneriyoruz.

Not: Şanlıurfa Havaalanı- Halfeti arası 1 saat 50 dakikadır.

Gaziantep Havaalanı- Halfeti arası 1 saat 20 dakikadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı