araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Taraklı Gezi Rehberi

Sakarya ilinin güneydoğusunda yer alan Taraklı ilçesi, Sakarya merkeze 65 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Bağdat Yolu üzerinde temellendirilmiş ilçe, 2016 yılı itibariyle ülkemizdeki “Sakin Kent” unvanına kavuşan 11 ilçeden biridir. Tarihi 19.yüzyıl evleriyle meşhur belde; adeta doğanın tüm huzurunu ziyaretçilerine sergiliyor. Osmanlı döneminden kalma bir kasaba olan belde, tarihi olarak Helenistik dönemde “Bytinia” adını alan bölge içinde bulunmaktadır. Bölge 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Taraklı’da Gezilecek Tarihi Yerler

Taraklı’daki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Yunus Paşa Camii: İlçe merkezinde yer alan caminin girişinde yer ala kitabesine göre 1517 yılında Vezir-i Azam Yunus Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin kubbesi kurşun malzemesinden yapıldığından dolayı halk arasında Kurşunlu Camii olarak da söz edilen cami, kare planlı bir yapıdadır. Bahçesinde şadırvan bulunan cami 180 kişilik cemaat kapasitesine sahiptir.
  • Hacı Atıf Hanı: Taraklı ilçesinde yer alan bu 300 yıllık tarihi hanın alt katı dükkânlardan, üstü katı ise otelden oluşmaktadır. İpek yolu üzerinden olduğundan dolayı eski dönemlerde kervanların uğrak yeri olan hanın yapımı, moloz taş üzeri hışımık duvarla sağlanmıştır.1950 ile 1965 yılları arasında postane olarak kullanılan hanın üst kat bölümümün odalarının tamamı ahşaptır.
  • Taraklı Tarihi Hamam: İlçe merkezinde yer alan hamam, Yusuf Paşa Camisi’ne oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Hamamdan çıkan ısı, hamamın inşa edildiği ilk yıllarda Yunus Paşa Camisi’ni merkezi sistemle ısıtmasında kullanılıyordu. Osmanlı döneminden kalma bu tarihi hamamın eski ve yeni olmak üzere iki havuzu bulunmaktadır. 1335 ile 1435 yılları arasında inşa edildiği düşünülen hamam, günümüze kadar gayet sağlam bir yapı olarak ulaşmayı başarmıştır.
Karagöl Yaylası

Taraklı’daki Gezilecek Doğal Güzellikler

Taraklı’daki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Sakarya Taraklı Termal Turizm: Doğası, atmosferi ve kültürüyle ülkemiz için ender güzelliklerden biri olan bu termal turizm merkezi, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin yoğunluğundan bunalan ziyaretçiler için bir adeta bir kaçamak merkezi. Bölge genelinde yer alan termal suların başta romatizmal ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa deva olduğu bilinmektedir.
  • Karagöl Yaylası: Doğanın kucağında zaman geçirmek isteyenler için ön plana çıkan Karagöl Yaylası, 567 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Etrafı tamamıyla köknar, çam ve meşe ağaçlarıyla çevrili doğal güzelliğin bol oksijenli havası başınızı biraz döndürebilir. 1.100 metre rakımlık bir alanda yer alan yayla Taraklı’ya 6 kilometre, Sakarya merkeze 99 kilometre uzaklıktadır. Kamp ve balık tutma gibi doğa aktivitelerine fırsat tanıyan yaylaya kişi başı giriş ücreti 8,50 TL’dir.
  • Çınar Ağacı: Taraklı ilçe sınırlarında yer alan Çınar Ağacı, tamı tamına 700 yıllık doğal bir oluşumdur. Etrafında 11 kişinin el ele tutuşarak daire içine alabileceği büyüklükte yer alan bu görkemli ağaç, günümüzde belediye tarafından koruma altına alınmıştır. Neredeyse Osmanlı devletiyle aynı yaşta olabileceği ön görülen ağacın çevresinde ne yazık ki herhangi bir işletme bulunmuyor.

Taraklı’nın Meşhur Yemekleri

Taraklı’nın yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Uhut Tatlısı: Oldukça pratik bir yapıma sahip uğut tatlısının ana malzemelerine buğday ve su oluşturmaktadır. Hiçbir tatlandırıcı kullanılmadan, doğal olarak üretime konulan bu lezzetin pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.
  • Köpük Helvası: Taraklı helvası olarak da bilinen bölge genelinde oldukça yaygın olan bu tatlının içerisinde; çöğen kökü, şeker ve yumurta bulunmaktadır.
  • Keşkek: Özellikle Ramazan aylarında daha bir rağbet gören Keşkek, ilçe genelinde 500 yıldır süren bir gelenek haline gelmiştir. Buğday, et, soğan, salça ve tereyağı karışımdan yapılan bu meşhur lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Taraklı’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Taraklı’dan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Karagöl Yaylası’nda rüzgârla dans etmeden, Taraklı evlerine uğramadan, Hisar ve Hıdırlık tepelerine çıkıp doğanın mükemmel uyumuna şahit olmadan, Yunus Paşa Camisi ve Taraklı Tarihi Hamamı’na gitmeden, meşhur keşkeğini tatmadan dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı