araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Tarihi Yarımada Fatih Gezi Rehberi

Tarihi Yarımada, milattan önce 685 yılında kurulan ve tarihi süreçte Bizanslılar, Romalılar ve Mısırlılar başta olmak üzere pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, surlarla çevrili bir bölgedir. Fatih ilçesinde yer alan Tarihi Yarımada, Suriçi diye de bilinir. Bizans ve Osmanlı klasik mimarisinin en güzel örnekleri buradadır. Tarihi Yarımada’nın her yeri buram buram tarih kokar. Kapalıçarşı ve Hanlar, Laleli, Beyazıt, Süleymaniye, Zeyrek derken Tarihi Yarımada gezilecek yerler saymakla bitmez. Aksaray, Fener, Beyazıt, Karagümrük, Haseki, Kumkapı, Kocamustafapaşa, Sirkeci, Mahmutpaşa, Şehremini, Sultanahmet, Vefa ile Tahtakale de Tarihi Yarımada’daki önemli semtlerdir.

Tarihi Yarımada’da pek çok saray, cami ve kilise mevcuttur. Öte yandan Tarihi Yarımada gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değildir.

Eminönü ve Sirkeci

Sirkeci, Eminönü semtinin yanı başındadır. Eminönü Meydanı, Eminönü Vapur İskeleleri, Mısır çarşısı, Türkiye İş Bankası Müzesi, Yeni Camii, tarihi Sirkeci Tren Garı, Gülhane Parkı burada gezip görmeniz gereken başlıca yerlerdendir.

Topkapı Sarayı

Kuşkusuz ki Tarihi Yarımada merkezinde bulunan en değerli yapıların başında Topkapı Sarayı gelir. 4 asır boyunca Osmanlı’nın merkezi olan Topkapı sarayı 1478 yılında Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Özellikle Topkapı Sarayı’nın Harem Kutsal Emanetler Dairesi bölümleri oldukça ihtişamlıdır. Zaman tünelinde yolculuğa çıkacağınız Topkapı Sarayı’nı muhtemelen daha önce ziyaret etmişsinizdir fakat bu güzellikleri ve eşsiz tarihi mirası tekrar tekrar gidip görmek gerekir.

Ayasofya

Ayasofya, Tarihi Yarımada içerisindeki en dikkat çekici, en görkemli ve kıymetli yapılardan biridir. Atatürk’ün talimatıyla 1930’dan itibaren restorasyondan geçirilip müzeye dönüştürülmüş, birkaç ay önce de tekrar camiye çevrilmiştir. Başlı başına bir şaheser olan Ayasofya’yı Tarihi Yarımada’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Gülhane Parkı

Bu park önceleri Topkapı Sarayı’nın bahçesiyken bugün ayrı bir alan durumundadır. Tarihi Yarımada gezisi yaparken biraz soluklanmak istediğinizde bu parka uğrayıp yürüyüş yapmanız önerilir. Ceviz ağaçlarını görünce ister istemez kendinizi Cem Karaca’nın ‘Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda’ şarkısını mırıldanırken bulacaksınız… Ayrıca Tanzimat Fermanı’nın ilanı da burada yapılmıştır. O yüzden Gülhane Hatt-ı Hümayunu diye de bilinir.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en popüler turistik noktalarındandır ve Ayasofya’nın karşısındadır. Su depolamak amacıyla Bizans döneminde yaptırılan bu sarnıç ilerleyen yıllarda unutularak kendi haline terk edilmiştir. 1987’de temizlenip ziyarete açılmıştır.

Sultanahmet Köftecisi

Burası yalnızca bir yemek yeri değil, aynı zamanda tarihi bir yerdir. Gün boyu Tarihi Yarımada Fatih gezilecek yerler birer birer ziyaret edildikten sonra insana bir yorgunluk gelir ve haliyle acıkır. İşte burası tarihi dokusuyla, piyazları ve köfteleriyle hem tarihe hem de lezzete doyacağınız bir yerdir.

Sultanahmet Meydanı

Şehrin en kalabalık, en hareketli yerlerinden biri Sultanahmet Meydanı’dır. Alman Çeşmesi’ni mutlaka görmek, Sultan Ahmet Camii’ni de kesinlikle ziyaret etmek gerekir.

Eminönü ve Sirkeci

Tarihi Yarımada gezilecek yerlerin ilki Eminönü Meydanı’dır. Boğaz gezisi yapan gemiler, İstanbul’un farklı yerlerine giden otobüsler buradan geçer. Balık ekmeğinin meşhur olduğunu da herkes bilir. Mısır Çarşısı da mutfakta harikalara imza atmak için gereken ne varsa hepsini barındırır. Çarşıya girmeden evvel geleneği bozmamak, Yeni Cami’nin önündeki kuşlara yem atmak gerekir. Mısır Çarşısı’ndan çıkınca da bizi Sirkeci bekler. Burada yer alan Büyük Postane binası mimarisiyle ve çini işlemeleriyle ön plana çıkmaktadır. İçerisinde de gezilip görülmeye değer bir tarihi müze vardır.

Beyazıt Meydanı ve Çevresi

Divan Yolu’nun bittiği konumda, tramvay yolu üzerindedir. Sahaflar Çarşısı ve Kapalıçarşı buradadır. Meydanın yanındaki Beyazid Camii ise İstanbul’daki en önemli camilerinden biri olup Sultan II. Beyazid’ın emriyle yaptırılmıştır. Beyazıt Kulesi, Beyazıt Medresesi ve Türk Hat Sanatları Müzesi de burada gezilecek yerlerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı