araç kiralama
TÜRKİYEYİ KEŞFET

Tarsus Gezi Rehberi

Mersin’in en doğusunda yer alan ilçe; doğudan Adana, batıdan Mersin merkez ve güneyden Akdeniz ile çevrelenmiştir. Tarihsel serüveni M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanan bölgeye yerleşimin ilk temelleri Kilikyalılar tarafından atılmıştır. 10.000 yıllık tarihi birikimiyle göz dolduran ilçenin ismine ilk kez Hitit kitabelerinde “Tarşa” olarak rastlıyoruz. Perslerin Tarsus olarak benimsediği bölge Arap tarihine göre Nuh Peygamberin torunu tarafından kurulmuştur. Neolitik dönemden bu yana kültürleri bir arada tutan Tarsus, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra ilçe statüsünü kazanmıştır.

Kleopatra Kapisi

Tarsus’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Tarsus’taki tarihi mekânlar şu şekildedir:

  • Kleopatra Kapısı: Deniz kapısı olarak da isimlendiren bu tarihi yapı, adını Mısır kraliçesi 6. Kleopratra’dan almıştır. Tarsus ilçe sınırlarında yer alan kapı, Tarsus ilçesinin girişinde yer almaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde kapı için iskele kapısı olarak bahsetmektedir. Kapının malzemesi hepimizin az çok aşina olduğu Horasan harcından yapılmıştır. Yüksekliği 6,17 metreye uzanan kapının 18. yüzyıl sonralarına değin sağlamlığını korumuş; ancak Mısırlı İbrahim Paşa’nın 1835 yılında yıktırmasıyla beraber tek kemerli deniz kapısı kalmıştır.
  • Aziz Paul Kuyusu: St.Paul Kuyusu olarak bilinen kuyu, St. Paul’un evi olarak kabul edilen yerin avlusunda yer almaktadır. Derinliği 38 metreye kadar uzanan kuyunun su kaynağı yaz, kış aktiftir. St. Paulus Hristiyanlık için önemli bir isim olduğundan dolayı kuyuda bu doğrultuda kutsal sayılmaktadır.
  • Kubat Paşa Medresesi: 1970 yılında 1998 yılına kadar müze olarak hizmet veren medrese, 1553 yılında Ramazanoğullarından Piri Paşa’nın kardeşi Kubat Paşa tarafından medrese formunda inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı medresenin tamamen kesme taştan yapılmıştır. 1970 yılında yapılan restore çalışmalarıyla birlikte orijinalliğini büyük ölçüde kaybeden medresenin odalarında birer ocak yer almaktadır. Peşi sıra 16 adet odanın avluyu sarmaladığı medreseyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.
Tarsus Selalesi

Tarsus’ta Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarsus’taki doğa harikaları şu şekildedir:

  • Tarsus Şelalesi: Tarsus ilçesinin kuzeyindeki yer alan Berdan nehrinin ortalama 5 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşmuştur. Roma döneminde mezarlık yeri olarak benimsenen şelalenin çevresinde eski taşları inceleyebilirsiniz. Mezarlar su debisinin yükselip alçalmasıyla ortaya çıkmış ve bölgenin jeolojik yapısından dolayı çoğu tahrip olmuştur. Mersin’in en görkemli oluşumlarından biri olan şelaleye girişler ücretsizdir.
  • Ashab-ı Kehf Mağarası: İbrahimî dinlerin birleştirici gücünü gün yüzüne çıkaran bir diğer deyimle Uyurlar Mağarası, Tarsus’un en önemli sembol yapılarından. Tarsus’un 14 kilometre kuzey batısında yer alan mağara, Dedeler köyü yakınlarında konumlanmıştır. 20 basmakla ulaşımın mağaranın üzerinde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bir de cami yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresinde geçen mağaranın hikâyesi; 7 gencin 300 yıl boyunca uyumasından gelmektedir.  Mağaraya giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır.
  • Kisecik Kanyonu: Tarsus ilçesine 52 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan kanyon, keşfedilmemiş nadide güzelliklerden biridir. 16 metre derinliğe kadar uzanan suyu ve yemyeşil doğasıyla bir gidenin tekrar tekrar gitmek isteyeceği bu bakir güzellik, yüksek rakımı sayesinde Mersin’in boğucu havasını ekarte ediyor. İki dağ arasında kalan kanyonu, cüzi miktar karşılığında sallarla gezebilirsiniz.

Tarsus’un Meşhur Yemekleri

Tarsus’un yöresel yemekleri nelerdir? Sizler için sıraladık:

  • Topalak Çorbası: Yuvarlak bulgur köftelerin bol nohut ve kuşbaşı etleriyle buluşmasından oluşan bu lezzet, yöre halkı tarafından sıklıkla tüketiliyor.
  • Fındık Lahmacunu: Fındık lahmacunu olarak da isimlendirilen Tarsus lahmacununun isim kökenini, bilindik lahmacunların aksine hamurunun ufak olarak hazırlanmasından almaktadır.
  • Tarsus Kebabı: Adana kebabıyla benzerlik gösteren ve son yıllarda ününe ün katan Tarsus kebabını, Adana kebabından ayıran en önemli detayı içine koyulan soğan malzemesidir.

Tarsus’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarsus’tan yapmadan dönmemeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Tarsus Müzesi ve St. Paulus Kuyusu’nu görmeden, Ashab-ı Kehf mağarasının sıra dışı hikâyesine kulak kabartmadan, Tarsus Şelalesi’nin büyüleyici manzarasına şahit olmadan, Kleopatra Kapısı’ndan giriş yapmadan ve yörenin meşhur lezzeti fındık lahmacununu yemeden dönmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı